Podle kinařů je prý důvod slavit. I když ceny vstupného rostou do nebes a stříbrnému plátnu roste konkurence, kam se jen podívá - vždyť jen na Netflixu měly exkluzivní premiéry desítky filmů, mnohdy od významných tvůrců jako je Paul Greengrass, bratři Coenovi nebo Alfonso Cuarón, a do budoucna jich ještě výrazně přibude - lidí v sedačkách nijak výrazně neubylo. Ani nepřibylo, to se sluší dodat, ale ekonomika už se o nárůst tržeb postarala. A to přesto, že minimálně v Evropě a USA už výrazně opadnula posedlost 3D a nikoho neohromuje ani ta hrstka sálů s cirkusáckou 4DX technologií.
Rok 2018 byl plný blockbusterů, miliardových hitů, ale i vcelku nečekaných překvapení. Nechyběly ani propadáky - některé jsme tušili z dálky, jindy opouštěly kina předčasně i povedené filmy, které se neujaly v příliš silné nabídce. Takový je holt život filmových hitů, stačí vlažná marketingová kampaň nebo nepříliš divácké téma a můžete se jít klouzat.
Přesto jsme se letos dočkali tří miliardových a dokonce jednoho dvoumiliardového hitu. Pro studia je dneska už skoro povinnost bájnou hranici jedné miliardy pokořit, zvlášť pokud si chtějí sáhnout na žezlo krále celé blockbusterové sezóny. A při rozpočtech nad 200 milionů dolarů a podobných výdajích za reklamu jim vlastně účetní matematika ani slabší výsledky neodpustí. Dvě miliardy na druhou stranu, to už je úplně jiný kalibr, na který je zvyklý jen James Cameron nebo sedmá epizoda Star Wars.
Letos se do téhle elitní skupinky dostal Avengers: Infinity War a Abramsově comebacku se Star Wars se přiblížil na dostřel dvaceti milionů. Dokonce ho možná předběhne, až se bude v dubnu parta superhrdinů do kin vracet a Disney při té příležitosti jistě bude znovu promítat i první půlku jejich epického dobrodružství. To se pak pár desítek milionů jistě přikutálí.
A Avengers: Endgame dost možná Infinity War ještě trumfne, takže skupinka dvoumiliardových hitů bude zase trochu větší. Pokrok nezastavíš. Pojďme se tedy podívat, kdo vládnul světu, ale i jeho blízkým i vzdáleným koutům. Začít musíme samozřejmě v baště světové kinematografie, za velkou louží v Hollywoodu.
Americká kina
3. Úžasňákovi 2
5. Deadpool 2
Americe vládnou komiksy. To není žádné překvapení, ale schválně se podívejte na způsob, jakým přejel severoamerická kina Black Panther. Se sedmi sty miliony dolarů ho nedokázal dohonit ani mocný Thanos. Celosvětově mají možná Avengers právě o 700 milionů dolarů víc, ale v USA jsou až druzí. Marvel dokázal s Black Pantherem trefit cílovku tak přesně, že z toho profitoval dlouhé měsíce a vytvořil tak další oporu svého komiksového impéria.
Bronz si odnesl dlouho očekávaný comeback pixarovských superhrdinů, oslavovaných Úžasňákových, které mnozí fandové animáků dodnes považují za nejlepší snímek ze studia s lampičkou v logu. Dvojka možná kvalit prvního dílu nedosahuje, ale oslovuje stejné, ne-li širší publikum. I proto amerických 600 milionů dolarů není žádným překvapením.
zdroj: Archiv
Stejně tak jsme tušili, že mocně zadupou i dinosauři z Jurského světa, protože jednička vydělala hodně přes miliardu a dokázala, že digitální ještěrky jsou v kinech víc než vítanými hosty. Dvojka vydělala v USA přes 400 milionů dolarů, ale celosvětově má hodně přes miliardu. Další z důkazů, že Amerika už není alfou a omegou cifršpionů. I snímky, které na domácím písečku vydělají průměrné peníze, mohou v Evropě nebo v Asii zazářit, jak si ostatně ukážeme v následujících odstavcích.
Na pátém místě amerického žebříku je druhý Deadpool. Po fenomenální marketingové kampani a zaslouženém úspěchu jedničky je to logický výsledek, ačkoliv 125 milionů za první víkend pořád ještě bere dech. Sarkasmem nabitou komiksárnu mají rádi i v Evropě, takže celosvětových 740 milionů je jasnou zárukou dalších pokračování. Dvojka vydělala v USA i celosvětově o cca 30 milionů míň než jednička, ale její rozpočet byl pořád ještě skromný, takže si u 20th Century Fox na konci roku jistě rozdají štědré bonusy.
Česká kina
4. Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená
5. Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Český žebříček je výjimečný celosvětově, protože nikde jinde nemilují Freddieho Mercuryho jako u nás. Kina vyprodaná na týdny dopředu, představení přidávaná horem spodem a spokojeně podupávající publikum. Tak jako se před lety houfně a opakovaně chodilo na Mamma Mia, tak se letos chodí na Bohemian Rhapsody. Už teď je z toho druhý nejnavštěvovanější snímek novodobé české historie a milion diváků jistojistě padne začátkem týdne. Vždyť i o minulém víkendu měl Mercury víc diváků než startující Aquaman.
Když pomineme tuhle odchylku, vládnul českým kinosálům pevnou rukou Thanos a spolu s ním i Avengers: Infinity War. Pryč jsou doby, kdy bylo takřka jistotou, že vyhraje český snímek. Loni jich tvůrci do kin poslali šedesát (hraných i dokumentů), ale v první pětce je pouze jeden jediný. Česká komediální variace Po čem muži touží zaujala přes půl milionu diváků.
Nikomu nevadilo, dost možná spíš naopak, že pracuje s okoukanou zápletkou z Po čem ženy touží, jen s prohozeným pohlavím. Tyhle řachandy prostě na Čechy fungují a jakkoliv nad tím mohou kritici ohrnovat nos, alespoň jedna trefa do černého se povedla.
zdroj: 20th Century Studios
Čtvrté místo jistí animák, jak je ostatně v posledních letech zvykem. Když nejsou Mimoňové - ti mimochodem loni brali zlato - tak alespoň druhá cenová v podání animovaného Adama Sandlera v roli Drákuly. Za tuhle “bramboru” poděkujte dětem, které jsou schopné jít na Příšerózní dovolenou klidně třikrát po sobě.
Pro dospělejší děti/diváky byl určen druhý díl Fantastických zvířat. Nová “potterovka” startovala až v půlce listopadu, ale předvedla slušný nástup. Jejích 450 tisíc diváků se samozřejmě nemůže rovnat Freddiemu, ale přesto jde o parádní finiš. Na tržby dokonce silnější než Příšerózní dovolená. Ta má ovšem díky nižšímu vstupnému víc diváků. Je na vás, jak si to rozeberete.
Důležité je, že i díky Freddiemu letos zažila česká kina nejúspěšnější rok v novodobé historii. Do kin se tedy pořád ještě chodí hodně i u nás. To je bezesporu dobrá zpráva.
Čínská kina
1. Operation Red Sea
2. Detective Chinatown 2
3. Dying to Survive
4. Hello Mr Billionaire
Pro většinu lidí jsou čínská kina otazníkem, ale je potřeba se jim věnovat, protože oproti západu rostou jejich počty trojnásobně a čínský filmový průmysl, co se týče nabídky a poptávky, je vlastně tak velký, že už pohodlně uživí sám sebe. I proto se do něj Hollywood tak hrne a je ochoten udělat milion ústupků, aby své filmy dostal na tamní trh. Ačkoliv si Čína nechává pro sebe tři čtvrtiny z tržeb, pořád jde pro hollywoodská studia o lukrativní byznys.
A hlavně se díky uvedení v Asii dají tržby nafouknout právě do těch miliardových výšin, které investoři požadují. Nikoho nepřekvapí, že v Číně vyhrávají hlavně domácí snímky. Loňský blázinec kolem akčního spektáklu Wolf Warrior 2, který jen v Číně vydělal přes 800 milionů dolarů (tj. víc než vydělávají ty největší hollywoodské filmy doma v Americe) se sice neopakoval, ale na prvních dvou místech máme filmy s víc než půlmiliardovými tržbami, takže trh se rozhodně zvětšuje.
Operation Red Sea je po Wolf Warriorovi 2 další vojenskou agitkou, tentokrát dokonce oficiálním darem k devadesátému výročí založení Čínské lidové armády. Hvězdně obsazený a na čínské poměry neuvěřitelně drahý blockbuster v Asii slavil obrovský úspěch a předběhnul i bláznivou komedii Detective Chinatown 2. Pár let stará jednička mimochodem vydělala cca čtyřikrát méně. To je další důkaz toho, jakým tempem čínské publikum roste.
Na třetím místě je hořká komedie o pacientovi s leukémií, částečně založená na skutečném příběhu, a čtyřka je místní remake Brewsterových milionů, komedie o chudákovi, co může vydělat miliardy, pokud zvládne dostatečně rychle, ale zároveň nenápadně utratit miliony.
Až na pátém místě vykukuje hollywoodský šampion Avengers: Infinity War. Těch 350 milionů dolarů z Číny jistě Disneymu pomohlo, ale na domácí špičku prostě zatím Hollywood nedosáhne. A to i přesto, že třeba Venom překvapivě zaskóroval a dostal se do černých čísel právě díky vděčným asijským divákům. Podobně dobře našlápnuto tu má i Aquaman a dobře se uvedl i Jason Statham se žraločím thrillerem Meg.
Světová kina
4. Úžasňákovi 2
5. Venom
A na závěr jsme si nechali rekapitulaci globálního trhu v čele, už jste to jistě odhadli, s dvoumiliardovými Avengers. Dalo se čekat, že Marvel svou desetiletou úspěšnou cestu završí eposem hodným tržebního rekordu. A příští rok bude zřejmě slavit podruhé, až v dubnu do kin pošle jeho druhou část. Ani v nejdivočejších snech ale asi účetní od Disneyho nepočítali s tím, že si svět neuvěřitelným způsobem podmaní i sólovka Black Panthera.
Šílených 1,34 miliardy dolarů stačilo k tomu, aby král Wakandy ukázal záda i Jurskému světu, od něhož se po jedničce očekávala miliarda tak nějak samozřejmě. Dinosauři vysoká očekávání splnili (i když jen co se týče tržeb), ale na Marvel to prostě letos nestačilo. A aby toho nebylo málo, do desítky se dostalo i pokračování Ant-Mana. To je panečku solidní ročník.
Bramboru si odnesli již zmínění Úžasňákovi, dokazující opět a znovu, že s animáky a Pixarem se na horních příčkách musí počítat. Nejen kvůli dětskému publiku, protože tohle je značka, která si podmanila desítky milionů dospěláků po celém světě. A aby těch komiksů nebylo málo, na pátém místě je… Venom.
zdroj: Cinemart
Ani vlastní studio Sony od téhle komiksové bokovky nic moc nečekalo, ostatně doma v USA vydělal snímek jen 213 milionů. Svět - a hlavně tedy Čína - přisypal neuvěřitelných 600 milionů a zbytek je historie. Venom si sáhnul na stejné peníze jako celovečerní Spider-Mani - navzdory negativní šuškandě a průměrným recenzím. Přeskočil dokonce i nezdolného Toma Cruise v Mission: Impossible - Fallout nebo namistrovaného Deadpoola 2.
Na dalších místech už jsou staří známí. Jen ta Bohemian Rhapsody se tam vklínila dost nečekaně a vlastně i necelých 400 milionů dolarů pro Zrodila se hvězda je docela překvapení. Zbytek je mix komiksových nebo knižních adaptací, kterým bylo souzeno stát se megahity.
Ale nechybí ani průšviháři: Louskáček, co kina nerozlousknul. Návrat Predátora, kterému nikdo netleskal. Tomb Raider, zachráněný částečně fanoušky v Evropě a v Asii, nebo podměrečný Solo a vyloženě propadákoví Robin Hood, Smrtelné stroje nebo V pasti času. Tak už to holt chodí, každá sezóna je plná vítězů a poražených. Dobrých i špatných filmů.
I proto snad chodíte na náš web, abyste jedny rozeznali od druhých. Hodně štěstí, zdraví a skvělých bijáků do nového roku vám přeje redakce Dokina.cz