10 nejlepších filmů loňského roku

- Téma autor: Vojtěch Karlík

Nové zpracování Mad Maxe s Tomem Hardym a s přízviskem Zběsilá cesta dominuje v mnoha anketách a přehledech nejlepších filmů roku 2015. Nabízíme vám přehled nejzajímavějších filmů, které vznikly v loňském roce.

Zcela záměrně opomíjíme číslování, které by našemu seznamu dodalo punc žebříčku a hitparády. Nemá to většího smyslu. Pokud jste filmy viděli, seznam poslouží jako připomínka. Jestli však ještě nemáte "nakoukáno" všechno, berte jej jen jako inspiraci. A samozřejmě musíme začít zmiňovaným Maxem. Ten film byl vizuálním zjevením, které ukázalo, že i starší generace režisérů může promluvit k současnému divákovi.

V našem přehledu najdete filmy, které běžely nebo se ještě promítají v naší domácí kino distribuci.

Šílený Max: Zběsilá cesta

Novou a moderní verzi Šíleného Maxe natočil ten samý režisér, který stál za vznikem originální trilogie. George Miller posilněn úspěchem už připravuje další díl, který by se měl v kinech objevit v roce 2017. Do první desítky snímek zařazují snad všechny filmové servery, na Rotten Tomatoes se akční post-apo podívaná dokonce umístila na prvním místě s 97 procenty. Bývalý policista Max opět stojí proti bizarním uzurpátorům a tyranům a společnost mu dělají naprosto úžasná auta. V době ekologického šílenstvý a fanatismu je film s vůní benzínu naprosto ojedinělým zjevením.

Marťan

Ridley Scott natočil v hlavní roli s Mattem Damonem sci-fi roku 2015. Příběh astronauta, který ztroskotá na Marsu a díky moderní vědě přežije, byl takovou menší filmovou událostí roku. Vědci radostně kvitovali fakt, že tvůrci nezacházeli v příběhu do nesmyslů a děj drželi v mantinelech možného vývoje kosmického programu. Diváci, kteří z fyziky a chemie propadali už na základní škole, zase ocenili fakt, že hlavní hrdina byl chlápek k pohledání a s ničím se nemazal. Scott potvrdil pozici talentovaného režiséra.

Creed

Další díl Rockyho je... výborný! Ten film je prostě fajn a nic s tím nemůžete dělat. I když si budete po právu myslet, že Rocky je opravdu nechutně vyčpělá látka, stále to funguje. Tentokrát Balboa pomáhá na vrchol synkovi Apollo Creeda. Ten se jmenuje Adonis, svého otce nepoznal, ale ví, že jediným opravdovým boxerem je Rocky. Sylvester Stallone je zde úžasný a mluví se dokonce o tom, že by zasloužil Oscara.

Birdman

Na tento film nesmíme zapomenout. Vlastně se tak málem stalo, ale pak jsme si řekli, jaký že komiksový trhák byl nejlepší. A vyšla nám z toho velmi vydařená tragikomická parodie o herci, který kdysi hrával slavnou komiksovou postavu Birdmana, ale teď je v totálních koncích a snaží se jen svoji dráhu znovu nějak nastartovat. Michael Keaton se vyrovnává s kariérou, exmanželkou, dcerou a objevuje se v dokonalé formě. Výborný film.

Still Alice

Ten film je opravdu depresivní, ale pokud chcete pochopit muka, kterými si prochází pacientka s Alzheimerem, pak si určitě dejte Still Alice. Julianne Moore předvádí vynikající výkon. Sýčkové mohou tvrdit, že tvůrci finální projevy nemoci vynechali, ale to jsou jen jalové řeči. Garantujeme vám, že každý druhý divák snímek zakončil hledáním na Googlu, zda už není vymyšlený nějaký lék.

Muž na laně

Robert Zemeckis natočil příběh podle skutečnosti, který si klidně mohl odpustit efekty ve 3D a mnohem více se měl soustředit na povahu hlavního hrdiny, ale stále jde o velmi zajímavý film, který přichází s napětím (tentokrát velmi adrenalinovým).  Joseph Gordon-Levitt v roli chlápka, co se jako jediný prošel po laně mezi věžemi newyorského obchodního centra. 

Star Wars: Síla se probouzí

Sedmý díl ságy, jejíž otěže převzalo velké studio a významný režisér rutinér. Můžete nadávat, můžete být spokojeni. Je to vlastně jedno, protože nové Hvězdné války prostě a jednoduše nelze opominout.

Macbeth

Nejnovější zpracování Macbetha je grandiozní, je to herecký koncert Michaela Fassbendera a naprosto dokonalý režisérsky zvládnutý snímek Justina Kurzela. Klasické Shakespearovo drama se vrací na plátna v nové verzi, která navazuje na vlnu britských adaptací děl génia alžbětinského divadla, v nichž září současná herecká elita. Věta z distribučního listu mluví kupodivu pravdivě.

Spectre

Jasně, na Bonda nesmíme zapomenout. Klidně vedle sebe prskneme shakespearovskou klasiku a akční film. Proč ne, Spectre s agentem 007 je z celé série (s Craigem) nejlepší pokud jste se ještě do kina nedostali, rychle to napravte.

V hlavě

Pixar je opět ve formě. Poslední roky to s tímto pod Disneym fungujícím studiem vypadalo bledě. Samozřejmě nemluvíme o úspěšnosti filmů, ale o chybějící originalitě, která jako by se s odstupem času vytrácela a mizela. V hlavě je příjemný rodinný animák ukazující, jak to funguje v naších hlavách.

Ex Machina

Film proběhl kiny na začátku roku 2015, ale neměl by upadnout v zapomnění. Poněkud romantické sci-fi o jednom pokusu, lásce a robotce. Zkuste to a uvidíte.

 

 

 

Tagy: filmový přehled

Zdroje: Vlastní,Youtube

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.