Mexická mise Jamese Bonda byla na objednávku tamní vlády

3. 11. 2015 - 10:47 | Téma | Adam Homola

Mexická mise Jamese Bonda byla na objednávku tamní vlády zdroj: tisková zpráva

Psaní scénáře a natáčení filmů není vždy tak kreativní práce jak to může z venku vypadat. Někdy holt musíte sklopit hlavu a poslušně vyjít vstříc svým chlebodárcům. Ti mohou sedět na pohodlných křeslech ve studiu, nebo být třeba v Mexiku. Scénáristé nové bondovky Spectre museli řešit asi obojí, ale minimálně před Mexikem a jeho vládními institucemi museli sklopit hlavu. Jižní soused USA totiž filmařům přislíbil údajně přes 14 milionů dolarů. Zadarmo to ale nebylo.

Už dlouho před uvedením Spectre do kin se vědělo, že nový Bond začne svoji pouť v Mexiku, během akce Day of the Dead. Původně se ale s natáčením v Mexiku vůbec nepočítalo, jenže známe bondovky - product placementem se v nich rozhodně nešetří a popravdě to nemůžeme mít tvůrcům za zlé. Chceme obrovský blockbuster plný akce a zajímavých lokací, jenže to taky něco stojí. A zákulisní spekulace hovoří o tom, že se rozpočet Spectre mohl vyšplhat až někam na 350 milionů dolarů.

Pokud by to byla pravda, byl by Spectre jedním z doposud nejdražších hollywoodských filmů vůbec. Tudíž je jasné, že se tvůrci, v čele s produkcí a studiem, budou snažit obrovské náklady co nejvíc zmírnit. K tomu právě slouží product placement. Bond má hodinky od firmy x, sako od firmy y, má nějaký notebook a telefon, jezdí v Aston Martinovi, pije pivo jisté značky apod. Příkladů, kdy se sám James Bond nebojí "náhodou" ukázat logo firmy na kameru, bychom našli jen v posledních třech bondovkách spoustu.

zdroj: Archiv

Potřebuje Sony zrovna propagovat blu-ray? Nechme Bonda vložit disk do mechaniky tak, aby bylo jasně vidět že jde o blu-ray. Podobně to bylo s notebookem Vaio, autem Ford, pivem Heineken, hodinkami Omega a dalšími produkty. Celý seznam značek by nám zabral několik virtuálních stránek, ale od toho tento článek neslouží. Product placementu se nevyhnul samozřejmě ani Spectre a ten největší tu nemá pro sebe nějaký telefon nebo auto, ale rovnou celé město a stát. Mexiko.

Za těch 14+ (některé zdroje hovoří až o 20 milionech) milionů dolarů si Mexiko koupilo první zhruba čtyři minuty filmu. Ty měly být původně jinde, ale mexické autority zavelely pomocí několika tučných filmových fondů. Výsledkem je otvírák Spectre v Mexico City, speciální letecké záběry jeho moderních budov, ztvárnění festivalu Day of the Dead a obecně vykreslení obyvatel města v pozitivním světle. Požadavky tamních autorit šly prý ale až tak daleko, že si začaly diktovat etnika herců některých rolí a dokonce přišla i žádost na obsazení konkrétní mexické herečky coby úvodní Bond girl.

Film si tak musel projít "kulturním testem Mexika" a jak ho splnil můžete posoudit sami v kinech. Autority měly ale podle všech dostupných informací vliv pouze na onu úvodní čtyřminutovku, nikoliv na celý film. I přesto jde o zásadní zásah do kreativních svobod tvůrců a o pravděpodobně zatím největší product placement v podobně rozsáhlém a důležitém filmu.

spectre-image-sam-mendes zdroj: tisková zpráva

Nic není zadarmo a tak na dohodě samo Mexiko krátkodobě tratlo. Odhaduje se, že místní obchody přišly kvůli natáčení o zhruba 24 milionů dolarů kvůli zavřeným ulicím, obchodům a obchodním domům. Filmaři prý některým obchodům vypláceli kompenzaci ve výši až 130 dolarů, ale ani to nebylo zdaleka dostatečné.

Nicméně dlouhodobý vliv natáčení bude bez pohyby pozitivní. Těžko si představit že by Spectre v kinech či na domácích nosičích propadlo. Film to bude asi veleúspěšný a úvodní pozitivní pasáž z Mexika třeba zvedne turismus tak moc, že budou i zavřené obchody na natáčení vzpomínat v dobrém. Jestli budou nakonec všechny strany spokojeny, mohl by v budoucnu jezdit Bond na mise zrovna tam, kde za jeho přítomnost nejvíc zaplatí.

Zdroje: taxanalyst.com , theguardian.com

ČLÁNKY O FILMU

10 nejlepších filmů loňského roku

10 nejlepších filmů loňského roku

1. 1. 2016 | Téma | Vojtěch Karlík

Nové zpracování Mad Maxe s Tomem Hardym a s přízviskem Zběsilá cesta dominuje v mnoha anketách a přehledech nejlepších filmů roku 2015. Nabízíme vám přehled nejzajímavějších filmů, které vznikly v loňském roce.
Listopadové herečky: bondgirls, mláďata i dámy po čtyřicítce

Listopadové herečky: bondgirls, mláďata i dámy po čtyřicítce

16. 11. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Dvě hlavní ženské tváře nové bondovky Spectre od sebe dělí 21 let. Je jenom příznačné, že podobný kontrast co do ženských tváří nabízí celý listopad. Na jednu stranu v něm spatříme několik mladičkých talentů, na stranu druhou jim bude konkurovat noblesní duo dlouho neviděných krasavic kolem čtyřicítky a padesátky. A spolu s nimi dorazí i Jennifer Lawrence.
Spectre sbírá stovky milióny dolarů na tržbách

Spectre sbírá stovky milióny dolarů na tržbách

9. 11. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Ten titulek je trochu nadsazený, ale když se podíváte na čísla, kterých po prvním víkendu nový příběh Jamese Bonda Spectre dosáhl, tak se opravdu bavíme o stovkách miliónů. Navíc to rozhodně nevypadá, že by novinka měla mít v nejbližších týdnech sestupnou tendenci.
Spectre - recenze zbrusu nové bondovky

Spectre - recenze zbrusu nové bondovky

4. 11. 2015 | Recenze | František Fuka

Bond. James Bond. Auta. Silná auta. Zabijáci. Nebezpeční zabijáci. Baby. Sexy baby. Hit me baby one more time.
Martini. Protřepat, nemíchat

Martini. Protřepat, nemíchat

2. 11. 2015 | Téma | Adam Homola

James Bond toho vypil během posledních padesáti let hodně. Od piva přes whiskey, víno, šampaňské, až po koktejly. Nejikoničtějším nápojem, který se stal právě díky agentovi 007 legendou mezi míchanými drinky, je samozřejmě martini. Bond je tady ale tak trochu svůj a úplně klasické martini často nepije. Slavný agent si ikonický drink lehce upravil a i když přesný recept každé varianty bondovského martini neznáme, podíváme se alespoň na to klasické a pak na speciální drink Vesper.
James Bond na oficiálních trailerech díl 6. - Daniel Craig

James Bond na oficiálních trailerech díl 6. - Daniel Craig

1. 11. 2015 | Trailery | Vojtěch Karlík

Daniel Craig je momentálně aktuálním Bondem. Je také velmi populárním Bondem a musíme uznat, že i dobrým Bondem. Craig byla trefa do černého. Do kin nyní míří jeho nejnovější bondovka s názvem Spectre. Připomeňte si všechny jeho "sedmičkové" filmy v trailerech.
James Bond na oficiálních trailerech díl 5. - Pierce Brosnan

James Bond na oficiálních trailerech díl 5. - Pierce Brosnan

31. 10. 2015 | Trailery | Vojtěch Karlík

Poprvé jsme šli do kina na Jamese Bonda. Nemuseli jsme se dívat na bůhví kolikrát zkopírovanou kazetu VHS. Psal se rok 1995, bylo už pár let po listopadovém převratu a James Bond musel najít nové protivníky. Vítejte ve světě Pierce Brosnana.
6 nejlepších bond girls: akční hrdinky i dámy v nesnázích

6 nejlepších bond girls: akční hrdinky i dámy v nesnázích

30. 10. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Když se řekne “Bond”, velmi často následně zazní i “girl”. Filmové partnerky agenta 007 si za půlstoletí života této série vydobily svébytnou, ačkoliv zároveň i značně svéráznou pozici. Málokteré bondgirls totiž zůstanou v mysli diváků nejen jako elegantní doplněk, ale i jako trochu plnohodnotnější postavy. Několika z nich se to však napříč historií Jamese Bonda přece jenom povedlo. 
James Bond na oficiálních trailerech díl 4. - Timothy Dalton

James Bond na oficiálních trailerech díl 4. - Timothy Dalton

30. 10. 2015 | Trailery | Vojtěch Karlík

Timothy Dalton je (po Lazenbym) dalším Bondem, který vzbuzuje velké emoce. Je dost těch, kteří říkají, že nestál za nic, ale stejně početná je pravděpodobně i skupina těch, co říkají, že byl nejlepší. Dalton byl Bondem z masa a kostí. Tak.
James Bond na oficiálních trailerech díl 3. - Roger Moore

James Bond na oficiálních trailerech díl 3. - Roger Moore

29. 10. 2015 | Trailery | Vojtěch Karlík

Roger Moore je třetím představitelem Jamese Bonda. Je přelomovým agentem 007, protože svými filmy obsáhl celé dvě  dekády. Hrál neporazitelného agenta v sedmdesátých i osmdesátých letech. Na jeho filmech je asi nejvíc vidět, jak jeho hrdina nenápadně přestoupil z filmů let šedesátých do svižných osmdesátek.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.