Plakát k filmu: Ex Machina

Ex Machina Ex Machina

dokina.cz
7,7

Premiéra 30. 4. 2015
USA, Anglie, 2014, 108 min, od 15 let

Žánr:
thriller, sci-fi
Režie:
Alex Garland | celý štáb
Hrají:
Domhnall Gleeson, Oscar Isaac, Alicia Vikander | všichni herci

Dva muži a dívka tvoří součást velmi neobvyklého vztahového trojúhelníku, který se vytvořil v laboratorním komplexu skrytém v srdci aljašské divočiny. Bizarnost jejich soužití podtrhává fakt, že ta dívka je robot. Alex Garland, autor slavného románu Pláž a scenárista sci-fi Sunshine, natočil atmosférický sci-fi thriller z blízké budoucnosti, v němž názorně předvádí, jak to dopadá, když si lidé hrají na Boha. Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vickander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská“, že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno.

„Vždycky jsem měl rád filmy, které jsou zároveň divácké a chytré. Jestli existuje film, který tyhle dvě složky perfektně vyvažuje, je to právě Ex Machina,“ říká producent Andrew Macdonald, podle něhož film funguje ve dvou základních rovinách. „První rovinou je klasický psychologický thriller a tu druhou tvoří zkoumání těch nejzákladnějších lidských témat.“ A režisér Alex Garland lakonicky dodává: „Je to film o třech bytostech s výjimečnými mozky, které používají primárně proti sobě,“

Dva muži a dívka tvoří součást velmi neobvyklého vztahového trojúhelníku, který se vytvořil v laboratorním komplexu skrytém v srdci aljašské divočiny. Bizarnost jejich soužití ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1 hlasů

Recenze filmu Ex Machina

 • Recenze Ex Machina na MovieZone

  Recenze MovieZone 70

 • Recenze Ex Machina na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Mladý Caleb (Domhnall Gleeson) je geniální programátor v nadnárodní internetové megaspolečnosti a vyhraje hlavní cenu v zaměstnanecké loterii: Může strávit týden se zakladatelem společnosti, supergeniálním megamiliardářem Nathanem (Oscar Isaac) v jeho megapohádkovém sídle někde v islandské divočině (které vypadá skutečně fantasticky a chtěl bych tam strávit libovolnou dobu). Záhy vyjde najevo, že Caleb zde bude mít velmi delikátní a velmi tajný úkol: Nathan zde totiž sestrojil umělou inteligenci s tělem krásného děvčete Avy (Alicia Vikanderová) a Caleb má za úkol provést její "audit" a posoudit, zda jde o skutečnou A.I. nebo jen o lepšího předprogramovaného Tamagočiho. A protože není Caleb hloupý, začne brzy zjišťovat, že tady něco neklape... Film Ex Machina má chytrý scénář. Velmi chytrý scénář. Plný takových těch drobností, kdy něco v rámci děje nedává smysl (například definice "Turingova testu") a o chvíli později některá z postav upozorní na to, že to nedává smysl, a logicky se to vysvětlí. Nebo že někdo něco řekně, mě napadne, že je to blbost, které by se dala rozporovat, načež druhá postava tu blbost přesně takto rozporuje.

 • Recenze Ex Machina na iDnes

  Recenze iDnes 70

  Pod názvem Ex Machina přichází do našich kin film, jímž jako režisér debutuje scenárista žánrově blízkých děl 28 dní poté či Sunshine. Opět dokazuje, jak sci-fi sluší mozek.

 • Recenze Ex Machina na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 65

  Při propracovanější konfrontaci stroje a člověka s menší mírou průhlednosti a naivity, a kdyby se trošku víc přitlačilo na dramatickou linii, jednalo by se o sci-fi, které může ve videopůjčovnách stát v přední linii svého žánru. Takhle zde máme sci­-fi, která má dobře nakročeno, ale zůstává stát na pokraji.

 • Recenze Ex Machina na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 80

  Musím říct, že už dlouho tu nebyla tak inteligentní a sofistikovaná, a přitom komorní a nevýpravná směs sci-fi a thrilleru, jako je Ex Machina. Vedle skvěle budovaného příběhu, vypilovaných dialogů, výtečných herců a sugestivního poselství je pozoruhodný navíc ten fakt, že jde o režisérský autorský debut Alexe Garlanda, zkušeného britského scénáristy filmů 28 dní poté, Sunshine nebo Dredd.

 • Recenze Ex Machina na Total film

  Recenze Total film 85

  Ex Machina Dlouho tu nebyla takhle originální a vycizelovaná sci-fi s hlubší myšlenkou. Hrát si na boha se prostě nevyplácí. Ex Machina vše předestírá jednoduchou, nepřeplácanou formou a patří jednoznačně k nejlepším filmům tohoto roku.

Související články k filmu Ex Machina

 • Obrázek k souvisejícímu článku: 10 nejlepších filmů loňského roku

  10 nejlepších filmů loňského roku

  1. 1. 2016 21:00 Nové zpracování Mad Maxe s Tomem Hardym a s přízviskem Zběsilá cesta dominuje v mnoha anketách a přehledech nejlepších filmů roku 2015. Nabízíme vám přehled nejzajímavějších filmů, které vznikly v loňském roce.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Ex Machina - recenze vydařeného sci-fi

  Ex Machina - recenze vydařeného sci-fi

  22. 4. 2015 21:00 Mladý Caleb (Domhnall Gleeson) je geniální programátor v nadnárodní internetové megaspolečnosti a vyhraje hlavní cenu v zaměstnanecké loterii: Může strávit týden se zakladatelem společnosti, supergeniálním megamiliardářem Nathanem (Oscar Isaac) v jeho megapohádkovém sídle někde v islandské divočině (které vypadá skutečně fantasticky a chtěl bych tam strávit libovolnou dobu).

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.