6 nejlepších bond girls: akční hrdinky i dámy v nesnázích

30. 10. 2015 - 18:00 | Téma | Ladislav Loukota

6 nejlepších bond girls: akční hrdinky i dámy v nesnázích zdroj: tisková zpráva

Když se řekne “Bond”, velmi často následně zazní i “girl”. Filmové partnerky agenta 007 si za půlstoletí života této série vydobily svébytnou, ačkoliv zároveň i značně svéráznou pozici. Málokteré bondgirls totiž zůstanou v mysli diváků nejen jako elegantní doplněk, ale i jako trochu plnohodnotnější postavy. Několika z nich se to však napříč historií Jamese Bonda přece jenom povedlo. 

6) Natalya Simonova

Představitelka: Izabella Scorupco, později hrála také ve Vymítač ďábla: Zrození (2004), Zlaté oko bylo však její nejvýraznější rolí v kariéře.

scorupco zdroj: tisková zpráva

Postava: Snad je to generační záležitost, že mnoho z nás se s Bondem poprvé výrazněji setkalo ve Zlatém oku v roce 1995, a ruská programátorka Natalya je proto asi první bondgirl, která nám utkvěla v paměti.
Zároveň však ani ona nebyla čistě okrasou. V éře bující počítačové kriminality se Natalya postarala o tu stránku příběhových peripetií souvisejících s počítači, na které “dinosaurus” Bond zkrátka neměl mozkové buňky. Nu, a navíc ji to notně slušelo v bikinách.

5) Pussy Galore

Představitelka: Honor Blackman, předtím proslavená seriálem The Avengers, také hrála v Jásonu a Argonautech (1963), Colombovi a řadě jiných, výrazněji se však po 60. letech zaměřila na jevitě. Doposud byla jedinou ze dvou bondgirls, které byly v době natáčení starší než představitel Bonda.

Honor-Blackman-Feet-205786 zdroj: tisková zpráva

Postava: Žádný výčet bondových děvčat se nemůže obejít bez zdaleka nejvíce absurdního pojmenování filmové postavy vůbec, Pussy Galore. Solidní herecký výkon postavy oscilující mezi dobrem a zlem, ironické hlášky, nic z toho nemělo takový dopad jako pouhé jméno.
Mohlo by se zdát, že erotické jméno to mělo snazší v 60. letech, ve skutečnosti se však filmaři přes autocenzuru dostali trikem - herečku vyslali na premiéru jiného filmu, kterého se účastnil britský princ Phillip, oba spolu vyfotily a po troše přemlouvání otiskli s titulkem "Pussy and the Prince" v novinách The Daily Mail. Kontroverze se nedočkali. Pokud by na ní došlo, mohla se postava nakonec jmenovat o fous méně dvojznačně: Kitty Galore.

4) Mary Goodnight

Představitelka: Britt Ekland, poté spíše televizní herečka, byla ale také manželkou Petera Sellerse - v filmu Život a smrt Petera Sellerse vzniklém i podle její knihy ji hrála Charlize Theron.

Britt_Ekland_6_Allan_Warren zdroj: tisková zpráva


Postava: Napříč bondgirls lze často pozorovat, že ty nejzajímavější z nich mnohdy v nějaké fázi příběhu kopou za druhou stranu a Bonda zradí. Všechno tohle však ani omylem neplatilo pro Mary Goodnight, která byla především komickou vsuvkou. I když se pro svět špionáže zjevně příliš nehodila, právě pro skoro až sitcomový humor a perfektní chemii, kterou s Rogerem Moorem předvedla, si své místo na piedestalu bondgirls rozhodně zaslouží!

3) Honey Ryder

Představitelka: Ursula Andress, jedna z prvních mezinárodních sexbomb 60. let, později také k vidění v Souboji titánů.

Ursula-Andress-110 zdroj: tisková zpráva

Postava: Jenom jediná bondgirls si můžete nárokovat (chronologicky) první místo. Ikonická postava Ursuly Anderss z Doktora No rozhodně definovala mnoho z toho, co se pod slovem bondgirl míní: dvojsmyslné jméno, dramatický vstup i kombinaci sexapealu s nebezpečím (v tomto případě plavek a nože). I když se proto Honey Ryder často objevuje na prvním místě v ultimativních přehledech bondovských kolegyň, tep času a především notně naivní kontury její postavy přesto dnes už na vítězství nestačí. Honey Ryder byla dobrá, ale nebyla nejlepší.

2) Vesper Lynd

Představitelka: Eva Green, dříve známá pro Snílky, později artovější Lůno, či aktuálně seriál Penny Dreadful.

Eva Green zdroj: tisková zpráva


Postava: Craigův Bond si na románky na jednu noc příliš nepotrpí - množina jeho eskapád s ženami se dá spočítat na prstech jedné ruky, sám představitel aktuálního 007 ostatně svou filmovou postavu označil za sexistu. Není se proto co divit, že jeho první snímek Casino Royale nabídl konstruktinější náhled na téma bondgirl.
Namísto pouhé sexy samice je totiž Bondovi rovnocenou partnerkou. Nejenže s ironií odráží jeho sexuchtivé narážky, ale působí s ním i v samotném terénu. Zároveň však není akční hrdinkou - její síla leží ve vyloženě feminním přístupu. Snad i proto nakonec působí finální zamilování obou - a následné vystřízlivění po nezbytné zradě - překapivě autenticky. Po dekádách série Vesper ukázala, že bondgirl nemusí být nutně hanlivé označení.

1) Teresa di Vicenzo

Představitelka: Diana Rigg, taktéž známá pro seriál The Avengers, později v adapaci Zla pod sluncem (1982), Mother Love (1989 utržila cenu BAFTA) a Mrtvá a živá (získala cenu Emmy), taktéž hrála aktivně v divadle. Získala rovněž Řád britského impéria. Aktuálně ji můžete znát jako ironickou matre Olennu Tyrell z Hry o trůny. 

diana_rigg zdroj: tisková zpráva

Postava: Ani osudovost Vesper ale není žádným soupeřem pro jedinou ženu, kterou si agent Jejího veličenstva dokonce i vzal...
I tomuto páru byly původně vlastní neshody, znovu však díky tomu o to silněji diváka zasáhla závěrečná akční scéna. V té se Bond na vlastní pěst pustí do fatálního vrtulníkového útoku, nikoliv nutně proto, aby zastavil padoucha, ale především osvobodil svou nastávající. I když manželství kvůli atentátu netrvá ani jediný den, v době po Connerym šlo o tak radikální změnu v pojetí Bonda, že filmaři raději hned zařadili zpátečku a výkon “paní Bondové” dodnes nepřekonali.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

10 nejlepších filmů loňského roku

10 nejlepších filmů loňského roku

1. 1. 2016 | Téma | Vojtěch Karlík

Nové zpracování Mad Maxe s Tomem Hardym a s přízviskem Zběsilá cesta dominuje v mnoha anketách a přehledech nejlepších filmů roku 2015. Nabízíme vám přehled nejzajímavějších filmů, které vznikly v loňském roce.
Listopadové herečky: bondgirls, mláďata i dámy po čtyřicítce

Listopadové herečky: bondgirls, mláďata i dámy po čtyřicítce

16. 11. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Dvě hlavní ženské tváře nové bondovky Spectre od sebe dělí 21 let. Je jenom příznačné, že podobný kontrast co do ženských tváří nabízí celý listopad. Na jednu stranu v něm spatříme několik mladičkých talentů, na stranu druhou jim bude konkurovat noblesní duo dlouho neviděných krasavic kolem čtyřicítky a padesátky. A spolu s nimi dorazí i Jennifer Lawrence.
Spectre sbírá stovky milióny dolarů na tržbách

Spectre sbírá stovky milióny dolarů na tržbách

9. 11. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Ten titulek je trochu nadsazený, ale když se podíváte na čísla, kterých po prvním víkendu nový příběh Jamese Bonda Spectre dosáhl, tak se opravdu bavíme o stovkách miliónů. Navíc to rozhodně nevypadá, že by novinka měla mít v nejbližších týdnech sestupnou tendenci.
Spectre - recenze zbrusu nové bondovky

Spectre - recenze zbrusu nové bondovky

4. 11. 2015 | Recenze | František Fuka

Bond. James Bond. Auta. Silná auta. Zabijáci. Nebezpeční zabijáci. Baby. Sexy baby. Hit me baby one more time.
Mexická mise Jamese Bonda byla na objednávku tamní vlády

Mexická mise Jamese Bonda byla na objednávku tamní vlády

3. 11. 2015 | Téma | Adam Homola

Psaní scénáře a natáčení filmů není vždy tak kreativní práce jak to může z venku vypadat. Někdy holt musíte sklopit hlavu a poslušně vyjít vstříc svým chlebodárcům. Ti mohou sedět na pohodlných křeslech ve studiu, nebo být třeba v Mexiku. Scénáristé nové bondovky Spectre museli řešit asi obojí, ale minimálně před Mexikem a jeho vládními institucemi museli sklopit hlavu. Jižní soused USA totiž filmařům přislíbil údajně přes 14 milionů dolarů. Zadarmo to ale nebylo.
Martini. Protřepat, nemíchat

Martini. Protřepat, nemíchat

2. 11. 2015 | Téma | Adam Homola

James Bond toho vypil během posledních padesáti let hodně. Od piva přes whiskey, víno, šampaňské, až po koktejly. Nejikoničtějším nápojem, který se stal právě díky agentovi 007 legendou mezi míchanými drinky, je samozřejmě martini. Bond je tady ale tak trochu svůj a úplně klasické martini často nepije. Slavný agent si ikonický drink lehce upravil a i když přesný recept každé varianty bondovského martini neznáme, podíváme se alespoň na to klasické a pak na speciální drink Vesper.
James Bond na oficiálních trailerech díl 6. - Daniel Craig

James Bond na oficiálních trailerech díl 6. - Daniel Craig

1. 11. 2015 | Trailery | Vojtěch Karlík

Daniel Craig je momentálně aktuálním Bondem. Je také velmi populárním Bondem a musíme uznat, že i dobrým Bondem. Craig byla trefa do černého. Do kin nyní míří jeho nejnovější bondovka s názvem Spectre. Připomeňte si všechny jeho "sedmičkové" filmy v trailerech.
James Bond na oficiálních trailerech díl 5. - Pierce Brosnan

James Bond na oficiálních trailerech díl 5. - Pierce Brosnan

31. 10. 2015 | Trailery | Vojtěch Karlík

Poprvé jsme šli do kina na Jamese Bonda. Nemuseli jsme se dívat na bůhví kolikrát zkopírovanou kazetu VHS. Psal se rok 1995, bylo už pár let po listopadovém převratu a James Bond musel najít nové protivníky. Vítejte ve světě Pierce Brosnana.
James Bond na oficiálních trailerech díl 4. - Timothy Dalton

James Bond na oficiálních trailerech díl 4. - Timothy Dalton

30. 10. 2015 | Trailery | Vojtěch Karlík

Timothy Dalton je (po Lazenbym) dalším Bondem, který vzbuzuje velké emoce. Je dost těch, kteří říkají, že nestál za nic, ale stejně početná je pravděpodobně i skupina těch, co říkají, že byl nejlepší. Dalton byl Bondem z masa a kostí. Tak.
James Bond na oficiálních trailerech díl 3. - Roger Moore

James Bond na oficiálních trailerech díl 3. - Roger Moore

29. 10. 2015 | Trailery | Vojtěch Karlík

Roger Moore je třetím představitelem Jamese Bonda. Je přelomovým agentem 007, protože svými filmy obsáhl celé dvě  dekády. Hrál neporazitelného agenta v sedmdesátých i osmdesátých letech. Na jeho filmech je asi nejvíc vidět, jak jeho hrdina nenápadně přestoupil z filmů let šedesátých do svižných osmdesátek.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Recenze: komiksová divočina Spider-Man: Napříč paralelními světy

Recenze: komiksová divočina Spider-Man: Napříč paralelními světy

2. 6. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Animovaný Spider-Man Miles Morales se vrací do akce. A tentokrát bude muset zachraňovat víc než jen svou vlastní realitu.
Vin Diesel a Dwayne Johnson se konečně udobřili, Johnson dostane vlastní Rychle a zběsile

Vin Diesel a Dwayne Johnson se konečně udobřili, Johnson dostane vlastní Rychle a zběsile

2. 6. 2023 | Novinky | Adam Homola

Dwayne Johnson, v univerzu Rychle a zběsile známý svou rolí Luka Hobbse, se vrací nejen do hlavní série, ale dostane i svůj vlastní spin-off.
Obi-Wan Kenobi 2? Režisérka si nechává otevřená vrátka, ale nic neslibuje

Obi-Wan Kenobi 2? Režisérka si nechává otevřená vrátka, ale nic neslibuje

2. 6. 2023 | Novinky | Adam Homola

Deborah Chow, režisérka seriálu Obi-Wan Kenobi, se nedávno vyjádřila ke spekulacím o možném pokračování.
John Cena a Jackie Chen se pitvoří v laciné a ošklivé „parodii“ na Šíleného Maxe

John Cena a Jackie Chen se pitvoří v laciné a ošklivé „parodii“ na Šíleného Maxe

2. 6. 2023 | Trailery | Adam Homola

Pokud patříte mezi milovníky sotva béčkového adrenalinu, pak jste tady správně.