Vesměs to jsou tvůrci a herci slavných jmen, kdo si mezi sebe rozdělil trofeje 64. mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Nejvíce důvodů k radosti měl tchajwanský tvůrce Ang Lee, jehož špionážní drama Se, jie (Touha, opatrnost) bylo oceněno hlavní festivalovou cenou Zlatým lvem. Nejlepší herecké výkony podle festivalové poroty podali Brad Pitt (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford) a Cate Blanchettová (I’m Not There).
Přede dvěma lety se z triumfu v Benátkách radoval režisér Ang Lee díky westernové romanci Zkrocená hora. Letos se na místo činu tchajwanský tvůrce vrátil – a svůj úspěch do puntíku zopakoval. Trofej ve své děkovné řeči věnoval nedávno zesnulému Ingmaru Bergmanovi. Režisér proslulý častým střídáním filmových žánrů a stylů vsadil na historické drama se špionážní zápletkou Se, Jie (Touha, opatrnost). Obdobně jako v předchozí Zkrocené hoře zvolil neotřelý milostný motiv. V centru příběhu z Šanghaje konce třicátých let se nachází revolučně naladěná studentka (Tang Wei), jež na sebe bere úkol zavraždit kolaborantského politika (Tony Leung).
Původně favorizovaná rekonstrukce Redacted získala alespoň cenu za režii pro Briana De Palmu. Specialista na žánr thrilleru zde vsadil na novinářské vypravěčské a obrazové postupy, s nimiž dokumentuje znásilnění mladé irácké dívky a vyvraždění její rodiny. V druhém sledu se tvůrce soustředil na kritiku amerických médií, která se podle jeho mínění už stala součástí establishmentu a válečné zločiny „taktně“ přehlíží.
Hned dvě ocenění si odneslo životopisné drama I’m Not There o zpěváku Bobu Dylanovi. Americký nezávislý tvůrce Todd Haynes za cenu patrně vděčí odvaze obsadit do ústřední role celkem šestici aktérů, kteří se na plátně postupně střídají. Kromě Richarda Gerea, Christiana Balea, Heatha Ledgera či Bena Whishawa vsadil také na černošského herce Marcuse Carla Franklina anebo na Cate Blanchettovou. Že to byla volba dobrá, svědčí i Volpiho pohár pro tuto držitelku Oscara.
Mezi muži-herci se z trofeje mohl radovat hvězdný Brad Pitt, který zosobnil nechvalně známého pistolníka Jesseho Jamese ve westernovém dramatu The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford. První reakce hovoří spíše o úlitbě hollywoodským bohům – cenu by si prý zasloužil spíše Casey Affleck, představující se jako zbabělec Ford.
Dvou cen se dočkal štáb snímku La graine et le mulet od Francouze alžírského původu Abdellatifa Kechicheho. Příběh stárnoucího Araba, marně se pokoušejícího otevřít vlastní restauraci, byl oceněn především pro své civilní pojetí. Na rozdíl od většiny konkurentů Kechicheho drama neútočí razantní senzacechtivostí. Hereckým objevem se pro festivalovou porotu stala jedna z protagonistek, debutující Hafsía Herzíová.
Cena Osella (pojmenovaná benátské minci) připadla hned dvěma tvůrcům. Za kameru vítězného snímku Se, jie byl oceněn Mexičan Rodrigo Prieto, jeden z ústředních spolupracovníků Anga Leeho. Za scénář si toto uznání získal Paul Laverty, který se podílel na novém snímku britského levicového tvůrce Kena Loache, sociálním dramatu It’s a Free World...
Ceny hlavní festivalové poroty ve složení Zhang Yimou (předseda), Catherine Breillatová, Jane Campionová, Emanuele Crialesová, Alejandro González Iñárritu, Ferzan Ozpetek, Paul Verhoeven:
Zlatý lev za nejlepší film:
Se, jie (režie Ang Lee; USA/Čína/Tchaj-wan)
Stříbrný lev pro nelepšího režiséra:
Brian De Palma za snímek Redacted (USA)
Zvláštní cena poroty (ex aequo):
- La graine et le mulet (režie Abdellatif Kechiche; Francie)
- I’m Not There (režie Todd Haynes; USA)
Volpiho pohár pro nejlepšího herce:
Brad Pitt za film The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (režie Andrew Dominik; USA)
Volpiho pohár pro nejlepší herečku:
Cate Blanchettová za film I’m Not There (režie Todd Haynes; USA)
Cena Marcella Mastroianniho pro nejlepšího mladého herce:
Hafsía Herzíová za film La graine et le mulet (režie Abdellatif Kechiche; Francie)
Cena Osella:
- za kameru Rodrigo Prieto (Se, jie, režie Ang Lee; USA/Čína/Tchaj-wan)
- za scénář Paul Laverty (It’s a Free World…, režie Ken Loach; Velká Británie/Itálie/Německo/Španělsko)
Zvláštní Stříbrný lev za celkové dílo:
Nikita Michalkov
Z dalších ocenění:
Čestný Zlatý lev:
Bernardo Bertolucci
Cena za celoživotní dílo:
Stříbrný lev za nejlepší krátký film:
Dog Altogether (režie Paddy Considine; Velká Británie)
Více o filmech uvedených letos na festivalu v Benátkách