Jennifer Anistonová

- Téma autor: red

Proslavila se především rolí Rachel v sitcomu Přátelé. Herečka, loni prohlášena prestižním časopisem Forbes nejvlivnější celebritou roku, se proslavila především rolí Rachel v sitcomu Přátelé a v posledních letech touží prosadit se výrazněji ve filmu

Herečka, loni prohlášena prestižním časopisem Forbes nejvlivnější celebritou roku, se proslavila především rolí Rachel v sitcomu Přátelé a v posledních letech touží prosadit se výrazněji ve filmu.

Jennifer AnistonováČtyřicetiletá (* 11. února 1969) rodačka z kalifornského Sherman Oaks Jennifer Anistonová pochází z umělecké rodiny - její otec John Aniston se již téměř 20 let objevuje v soap opeře Tak jde čas, matka Nancy se vedle herectví nějaký čas živila jako modelka, nyní je fotografkou. Jennifer však nepatří mezi ty, kteří se zásluhou svých rodičů pohybovali v herecké branži již od dětství a filmová studia znali jako své boty. Vedle milovaného kreslení začala jedenáctiletá Jennifer navštěvovat kurzy herectví v manhattanské Rudolf Steiner School a byl to právě Steiner, kdo v Jennifer zažehl vášeň k dramatickému umění. S přípravou na profesi herečky Anistonová pokračovala v New York's High School of the Performing Arts. V roce 1987 debutovala mimo Broadway představeními For Dear Life a Dancing on Checker's Grave. Dva roky nato se odhodlává k pokusu prorazit také v Los Angeles.

V Los Angeles zažila televizní premiéru v komedii Camp Cucamonga (1990). Pokračovala dnes již zapomenutým sitcomem Molloy a televizní variací kultovní teenagerské komedie Volný den Ferrise Buellera nazvanou Ferris Bueller. Dnes vysoce ceněná parodická série The Edge (1992) se ve své době nesetkala s nadšeným ohlasem diváků a její hlavní ženská představitelka si tak na živobytí vydělávala roličkami v seriálech Quantum Leap či Herman's Head. První filmovou zkušeností Jennifer byl i u nás uváděný horor Skřítek (1993). A ještě téhož roku odmítla úlohu Moniky v pilotním dílu sitcomu Friends Like These.

Jennifer AnistonováTěsně poté, co byl seriál přejmenován na Friends (později u nás vysílán jako Přátelé), Jennifer přijala nově nabídnutou roli Rachel Greenové, „princezny“ z bohaté rodiny, která je přinucena pracovat jako servírka. Seriál o šestici newyorských kamarádů se stal ještě za svého vysílání bezmála legendou a všem hlavním představitelům nejenže zaručil nečekaně pohádkové příjmy (v posledních letech vydělá každý z „velké šestky“ účinkováním v jediné epizodě rovný milion dolarů), ale stal se pro ně i odrazovým můstkem ke slávě. Jennifer se podařilo využít nabízenou příležitost nejlépe. Za Rachel získala jak Zlatý glóbus, tak i cenu Emmy a nespočet dalších ocenění. Nic však netrvá věčně a seriál s letošní jubilejní desátou sezónou končí a bude se napříště objevovat na televizních obrazovkách pouze zásluhou repríz.

Jennifer Anistonová - Božský BruceAle ani během natáčení Přátel se Jennifer nevyhýbala jiným projektům. Vedle dalšího komediálního seriálu Muddling Through (1994) se jednalo převážně o celovečerní snímky. V nezávislém snímku herce a režiséra Edwarda Burnse Ona, jedině ona (1996) se tak Anistonová setkává například s Cameron Diazovou a svou sérii romantických komedií zahajuje ve stejném roce snímkem Sen pro nespavce o lásce na první pohled a pokračuje v ní Perfektním záskokem (1997). V klasickém trojúhelníku „On miluje Ji, ale Ona miluje Jiného“ jsou Anistonové protějšky Kevin Bacon a Jay Mohr. Jennifeřině profesionální kariéře rozhodně neublížilo to, že se jejím životním partnerem stal v roce 1998 po herci Tateu Donovanovi jeden jeho mnohem slavnější kolega – Brad Pitt. Jejich partnerství však přetrvalo pouze necelých šest let, a přestože bylo v roce 2000 zpečetěno sňatkem a patřilo k nejsledovanějších v Hollywoodu, v roce 2005 se rozpadlo.

Jennifer AnistonováFilmová romance Objekt mé touhy (1998) o lásce mezi dvěma nejlepšími kamarády (On je homosexuál a Ona čeká dítě se svým ex-přítelem), v níž se Jennifer objevuje společně s Paulem Ruddem, nezískala přízeň širokého publika. Pokusy Anistonové odpoutat se od své životní role v Přátelích jsou stále marné. Především pro vlastní potěšení si zahostovala v satirické show Saturday Night Live, coby začínající herečka snažící se vetřít do přízně Brada Pitta. Díky tomuto pořadu se setkala s Mikem Judgem, autorem animované postavičky ztřeštěného úředníka Miltona, a přijala úlohu ve filmové verzi Miltonových příběhů, u nás uvedené jako Maléry pana Šikuly.

Komedie Rocker (2001) nabídla Jennifer šanci po boku Marka Wahlberga. Zatím největší úspěch Anistonová zaznamenala zásluhou nezávislého dramatu Hodná holka v roli pokladní, která naváže vztah s mnohem mladším kolegou (Jake Gyllenhaal), Konečně tak přesvědčila i ty největší pochybovače o tom, že je skutečnou herečkou, schopnou zahrát nejen samu sebe, respektive variaci na Rachel. Daří se jí přesvědčit i producenty nejprestižnějších projektů: objevuje se coby partnerka Jima Carreyho v komedii Božský Bruce (2003), vedle Bena Stillera v romanci Riskni to s Polly (2004) či v dalších komediích Co je šeptem... (2005) a Rozchod! (2006). Další vztahovou komedii si vyzkoušela s Až tak moc tě nežere (2008).

S koncem seriálu Přátelé se za Jennifer Anistonovou uzavřela jedna dlouhá a veleúspěšná životní epizoda. Otevřely se však před ní nové, zatím netušené obzory. Pokus o změnu v podobě hlavní ženské úlohy v thrilleru Hra s nevěrou (2005) nedopadl sice nejlavněji, o budoucnost ženy, která byla ještě na střední škole považována za ošklivé káčátko a dokázala se proměnit v obdivovanou labuť, se však není třeba bát. Se čtyřicítkou si poprvé vyzkoušela maminkovskou úlohu – v rodinné komedii Marley a já (2008) – a tato podoba její u komediálnímu naturelu velmi svědčila.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.