Šéf Disney přiznal chybu a šlape na brzdy, Star Wars už tak často nebudou

21. 9. 2018 - 14:33 | Novinky | Adam Homola

Šéf Disney přiznal chybu a šlape na brzdy, Star Wars už tak často nebudou zdroj: tisková zpráva

Star Wars teď mají, minimálně v očích některých fanoušků, poněkud pocuchanou pověst. Sedmička to všechno docela hezky restartovala a utržila pohádkové peníze. Rogue One nebyl špatný, ale na tu miliardu se sotva vyškrábal a nebýt jedné scény s Vaderem, pokrčil bych nad filmem rameny.

Průšvih přišel až s osmou epizodou, která fanoušky slušně řečeno polarizovala a utržila výrazně méně než sedmička. No a Solo, který přišel do kin jen pár měsíců poté, to celé schytal nejvíc. Na poměry Star Wars (a vzhledem k nákladům) v kinech totálně propadl a dalších dílů se asi jen tak nedočká.

V Disney si tak posledními dvěma Star Wars filmy zadělali na solidní průšvih a je smutné vidět, co se s tak prestižní značkou děje. Devátou epizodu natáčí J.J. Abrams (natočil i sedmičku) a tak existuje alespoň nějaká naděje, že to zrovna on vrátí zase do správných kolejí, ale co potom? A hlavně, bude Disney sypat z rukávu jeden film ze světa Star Wars za druhým?

Naštěstí ne. Vydat takhle rychle po sobě Poslední z Jediů a Solo: Star Wars Story bylo rozhodnutí nejvyššího šéfa Disney Boba Igera a ten za to teď bere plnou odpovědnost. V rozhovoru pro The Hollywood Reporter přiznal, že to nebylo nejmoudřejší rozhodnutí: „O tom načasování filmů jsem rozhodl já a když se na to dívám zpětně, udělal jsem chybu. Je to jenom na mně, beru plnou odpovědnost – bylo toho příliš mnoho a bylo to příliš rychle.“

zdroj: Archiv

Iger potvrdil, že „jisté zpomalení očekávat můžete, ale to samozřejmě neznamená, že bychom teď přestali natáčet filmy.“ Nejvyšší hlavoun studia řekl, že J.J. Abrams teď natáčí devátou epizodu a že například Benioff a Weiss vytváří své vlastní ságy, o kterých nám Disney ještě nic konkrétního neřekla. Nemluvě o tom, že na své vlastní nové trilogii by měl pořád ještě pracovat i Rian Johnson, režisér kontroverzní osmičky.

Tím to ale samozřejmě nekončí a je otázka, jestli se v deváté epizodě osud všech nových hrdinů definitivně uzavře, nebo si dají Rey, Poe, Kylo a Finn jen menší pauzu a časem rozjedou novou trilogii. To v tuto chvíli možná neví ještě ani v Disney: „Právě teď se také dostáváme do bodu, kdy budeme rozhodovat o tom, co bude následovat po deváté epizodě. Myslím ale, že budeme trochu opatrnější co do počtu filmů a jejich uvedení do kin,“ dodal Iger.

zdroj: Lucasfilm

Alespoň nějaká obezřetnost a menší zpomalení lze jedině uvítat. Rogue One ani Solo fanoušky nijak zvlášť nenadchly a jakkoliv to může devátá epizoda jedině napravit, vztyčený ukazovák je na místě. Oficiálně se sice zatím mluví jen o 9. epizodě, nové sérii od tvůrců Hry o trůny a trilogii Riana Johnsona. Neoficiálně ale internetem lítá jedna zpráva za druhou o spinoffech Boby Fetta, Obi-Wana a dalších.

Potenciál na příliš mnoho Star Wars filmů tu je velký, na druhou stranu nabízí předaleká galaxie takovou tvůrčí svobodu, že by to teoreticky vadit nemělo. Když může Marvel zvládat dva a teď už i tři filmy ročně, za minimálně slušné kvality a uspokojivých tržeb, proč by to nemohla zvládat košatá značka Star Wars.

Zdroje: The Hollywood Reporter

ČLÁNKY O FILMU

Čtyři nejzásadnější události filmového roku 2019

Čtyři nejzásadnější události filmového roku 2019

3. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Uplynulých dvanáct měsíců znamenalo pro filmové fandy i samotný Hollywood hodně změn. Přepisovaly se žebříčky nejúspěšnějších filmů všech dob, dočkali jsme se velkých překvapení i ještě větších zklamání a možná, že se potichu změnila i pravidla, podle kterých filmový průmysl hraje. Co nejzajímavějšího se ve filmovém světě vloni událo?
Recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera – sága končí. A je to dobře

Recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera – sága končí. A je to dobře

19. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Přiznám se vám k jedné věci. Miluju Star Wars. Když mi bylo osm, vstával jsem do školy dřív, abych mohl chvilku na videu koukat na pirátskou kopii Nové naděje. Jen tu jsem viděl tak padesátkrát a ostatní věci z původní trilogie na tom budou podobně.
Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

13. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Harry Potter? Avengers? Bondovky? Ani náhodou, největší filmový fenomén všech dob jsou Star Wars.
Budoucnost Star Wars: Disney chystá neznámou trilogii i několik seriálů

Budoucnost Star Wars: Disney chystá neznámou trilogii i několik seriálů

27. 11. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Od premiéry devátých Hvězdných válek nás dělí už jen pár týdnů. Star Wars: Vzestup Skywalkera dorazí do českých kin 19. prosince a uzavře nejen novou trilogii, ale podle všeho i celý příběh rodu Skywalkerů.
Star Wars začínají před velkým finále šponovat emoce

Star Wars začínají před velkým finále šponovat emoce

26. 11. 2019 | Trailery | Adam Homola

Vzestup Skwylkera je poslední film z hlavní série Star Wars a už klepe na dveře. Premiéru má 19. prosince, ale do kin si na něj budete moct zajít už 18. prosince.
Další Star Wars nebudou mít na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny

Další Star Wars nebudou mít na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny

29. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Loni v únoru jsem psal novinku s titulkem „Nové filmy ze Star Wars dostali na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny“. Letos v říjnu píšu tuto novinku, zatímco má Kathleen Kennedy a společně s ní i Michelle Rejwan plné ruce práce. Oba pánové šli z kola ven a noví tvůrci nové trilogie, jejíž první díl uvidíme už v roce 2022, zatím nejsou.
Nenechte si ujít finální trailer na Star Wars: Vzestup Skywalkera

Nenechte si ujít finální trailer na Star Wars: Vzestup Skywalkera

22. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Tak a je to tady. Poslední plnohodnotný trailer (následovat budou ještě TV spoty...) na Star Wars: Vzestup Skywalkera. Poslední díl všech tří trilogií je už za dveřmi a finální trailer nám dává jasně najevo, že tentokrát bysme tu návštěvu v kinech neměli minout.
Kevin Feige chystá vlastní film z univerza Star Wars

Kevin Feige chystá vlastní film z univerza Star Wars

26. 9. 2019 | Novinky | Adam Homola

Šéfproducent Marvelu Kevin Feige podá pomocnou ruku šéfové Lucasfilmu Kathleen Kennedy a společně s ní udělá jeden film z univerza Star Wars.
Budoucnost Star Wars je v rukách Michelle Rejwan

Budoucnost Star Wars je v rukách Michelle Rejwan

20. 6. 2019 | Novinky | Adam Homola

Marvel má svého Kevina Feigeho, zatímco Lucasfilm má Michelle Rejwan. Ta byla jmenována na nově vytvořenou pozici jménem Senior Vice President of Live Action Development & Production a má tak mít na starosti všechno co se týká Star Wars a není to animované. Tedy všechny budou hrané filmy i hrané seriály.
Příští Star Wars natočí tvůrci Hry o trůny

Příští Star Wars natočí tvůrci Hry o trůny

15. 5. 2019 | Novinky | Adam Homola

Šéf Disney Bob Iger prozradil, kdo že bude mít na svědomí další filmy z univerza Star Wars. Ve hře byl Rian Johnson a pak pánové David Benioff a D. B. Weiss a krátkou slámku si vytáhli právě druzí jmenovaní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Aladina postaví do boje proti Talibánu Jakea Gyllenhaala

Režisér Aladina postaví do boje proti Talibánu Jakea Gyllenhaala

6. 2. 2023 | Trailery | Adam Homola

Režiséra Guye Ritchieho asi netřeba dlouze představovat. Má na svědomí celou řadu gangsterek, akčních filmů, ale taky třeba Aladina s Willem Smithem.
Na co koukat v únoru: Nejmenší marvelovský hrdina a velká romantika

Na co koukat v únoru: Nejmenší marvelovský hrdina a velká romantika

3. 2. 2023 | Téma | Matěj Svoboda

Ant-Man vyráží do Kvantové říše, Reese Witherspoon se zamiluje do Ashtona Kutchera a zfetovaný medvěd žere lidi.
V Sony chystají další Mizery, vrátí se Smith i Lawrence

V Sony chystají další Mizery, vrátí se Smith i Lawrence

2. 2. 2023 | Novinky | Adam Homola

Před kamerou se objeví ústřední herecké duo, zatímco za kameru se vrátí režisérské duo z minulého dílu.
Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

1. 2. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Apokalypsa se blíží a zabránit ji lze jediným způsobem. Zabili byste někoho, koho milujete, abyste zachránili lidstvo?