Šéf Disney přiznal chybu a šlape na brzdy, Star Wars už tak často nebudou

- Novinky autor: Adam Homola

Star Wars teď mají, minimálně v očích některých fanoušků, poněkud pocuchanou pověst. Sedmička to všechno docela hezky restartovala a utržila pohádkové peníze. Rogue One nebyl špatný, ale na tu miliardu se sotva vyškrábal a nebýt jedné scény s Vaderem, pokrčil bych nad filmem rameny.

Průšvih přišel až s osmou epizodou, která fanoušky slušně řečeno polarizovala a utržila výrazně méně než sedmička. No a Solo, který přišel do kin jen pár měsíců poté, to celé schytal nejvíc. Na poměry Star Wars (a vzhledem k nákladům) v kinech totálně propadl a dalších dílů se asi jen tak nedočká.

V Disney si tak posledními dvěma Star Wars filmy zadělali na solidní průšvih a je smutné vidět, co se s tak prestižní značkou děje. Devátou epizodu natáčí J.J. Abrams (natočil i sedmičku) a tak existuje alespoň nějaká naděje, že to zrovna on vrátí zase do správných kolejí, ale co potom? A hlavně, bude Disney sypat z rukávu jeden film ze světa Star Wars za druhým?

Naštěstí ne. Vydat takhle rychle po sobě Poslední z Jediů a Solo: Star Wars Story bylo rozhodnutí nejvyššího šéfa Disney Boba Igera a ten za to teď bere plnou odpovědnost. V rozhovoru pro The Hollywood Reporter přiznal, že to nebylo nejmoudřejší rozhodnutí: „O tom načasování filmů jsem rozhodl já a když se na to dívám zpětně, udělal jsem chybu. Je to jenom na mně, beru plnou odpovědnost – bylo toho příliš mnoho a bylo to příliš rychle.“

Iger potvrdil, že „jisté zpomalení očekávat můžete, ale to samozřejmě neznamená, že bychom teď přestali natáčet filmy.“ Nejvyšší hlavoun studia řekl, že J.J. Abrams teď natáčí devátou epizodu a že například Benioff a Weiss vytváří své vlastní ságy, o kterých nám Disney ještě nic konkrétního neřekla. Nemluvě o tom, že na své vlastní nové trilogii by měl pořád ještě pracovat i Rian Johnson, režisér kontroverzní osmičky.

Tím to ale samozřejmě nekončí a je otázka, jestli se v deváté epizodě osud všech nových hrdinů definitivně uzavře, nebo si dají Rey, Poe, Kylo a Finn jen menší pauzu a časem rozjedou novou trilogii. To v tuto chvíli možná neví ještě ani v Disney: „Právě teď se také dostáváme do bodu, kdy budeme rozhodovat o tom, co bude následovat po deváté epizodě. Myslím ale, že budeme trochu opatrnější co do počtu filmů a jejich uvedení do kin,“ dodal Iger.

Alespoň nějaká obezřetnost a menší zpomalení lze jedině uvítat. Rogue One ani Solo fanoušky nijak zvlášť nenadchly a jakkoliv to může devátá epizoda jedině napravit, vztyčený ukazovák je na místě. Oficiálně se sice zatím mluví jen o 9. epizodě, nové sérii od tvůrců Hry o trůny a trilogii Riana Johnsona. Neoficiálně ale internetem lítá jedna zpráva za druhou o spinoffech Boby Fetta, Obi-Wana a dalších.

Potenciál na příliš mnoho Star Wars filmů tu je velký, na druhou stranu nabízí předaleká galaxie takovou tvůrčí svobodu, že by to teoreticky vadit nemělo. Když může Marvel zvládat dva a teď už i tři filmy ročně, za minimálně slušné kvality a uspokojivých tržeb, proč by to nemohla zvládat košatá značka Star Wars.

Tagy: sci-fi dobrodružný star wars star wars: síla se probouzí star wars: rogue one Star Wars: The Force Awakens star wars the last jedi

Zdroje: The Hollywood Reporter

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.