Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

13. 12. 2019 - 9:00 | Téma | Matěj Svoboda

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars? zdroj: tisková zpráva

Harry Potter? Avengers? Bondovky? Ani náhodou, největší filmový fenomén všech dob jsou Star Wars.

Devátá epizoda právě míří do kin, na Disney+ běží Mandalorian a hráči nedávno dostali možnost zablbnout si ve Star Wars Jedi: Fallen Order. Téhle sáze se zkrátka pořád daří.

A když se něčemu daří, je jen otázka času, než si z toho někdo začne dělat srandu. V případě Star Wars jsme ale naštěstí dostali parodie, které jsou skutečně zábavné. A není jich málo.

Spaceballs

spaceballs zdroj: tisková zpráva

Dnes už klasická parodie z pera Mela Brookse, který se na podobné filmy specializuje, si dělá srandu nejen ze Star Wars, ale i z Vetřelce (a geniálně), Planety opic nebo Star Treku.

Hvězdné války tu však samozřejmě hrají prim, docela velké překvapení ovšem je, že se na filmu částečně podílel i George Lucas. Ne že by do toho Brooksovi kecal, ale režisérovi oficiálně dovolil, aby si z jeho trilogie dělal srandu a dostal šanci přečíst si scénář před tím, než se vůbec začalo točit.

Do projektu se naprosto zamiloval a dokonce zařídil, aby jeho společnost Industrial Light & Magic udělala ke Spaceballs triky. Jediná jeho podmínka byla, aby se k parodii nevyráběly žádné hračky a podobné věci, což tvůrci rádi splnili. Když se Spaceballs objevilo v kinech, nenadchlo diváky ani kritiky, časem se však z filmu stal kult a v žánru parodií naprostá klasika. Do hlavní role mimochodem Brooks lákal Toma Hankse i Toma Cruise, ale Bill Pullman se s tím popral taky skvěle.

Griffinovi

family guy zdroj: tisková zpráva

Griffiniovi si dělají srandu úplně ze všeho a Hvězdné války samozřejmě nejsou výjimka. Tvůrce seriálu Seth MacFarlane si však nejspíš řekl, že tady by byl jeden vtip málo, a tak Star Wars věnoval hned tři epizody.

A každá z nich je vlastně „griffinovské“ převyprávění jednoho filmu z původní trilogie. Epizoda Blue Harvest se vysílala v roce 2007 ke třicátému výročí Nové naděje a divákům se líbila tak moc, že v osmé řadě se pak parodovalo Impérium vrací úder v Something, Something, Something, Dark Side a o rok později následovalo It's a Trap!, parodie Návratu Jediho.

A celá trilogie pak vyšla pod názvem Laugh It Up, Fuzzball: The Family Guy Trilogy.  Celé to je klasicky griffinovsky legrační, zároveň je ale vidět, že tvůrci jsou velcí fandové, a tak to překvapivě dobře funguje i jako fajn animované sci-fi dobrodružství. Rozhodně nečekejte, že by Seth MacFarlane a jeho parta byli na Star Wars nějak extrémně zlí.

Filmy Kevina Smithe

filmy kevina smithe zdroj: tisková zpráva

Scenárista a režisér Kevin Smith miluje comicsy a Star Wars, což je na jeho dílech hodně vidět. K vyložené filmové parodii se nikdy neuchýlil, ale srandu z Hvězdných válek si dělá prakticky v každém svém filmu. I když v jeho případě jim spíš skládá poctu…

V jeho debutu Mladí muži za pultem se reálně řešilo, kolik dělníků, co neměli s Impériem nic společného, rebelové zabili, když zničili druhou Hvězdu smrti. V komedii Flákači, která se prakticky celá odehrává v obchoďáku, kam chodí zevlit hrdinové i jejich kámoši, se mlčenlivej Bob (hraje ho sám režisér) marně učí využívat sílu k tomu, aby si mohl přitáhnout cigáro.

A v Jay a mlčenlivej Bob vrací úder Smith rovnou zlákal Marka Hamilla, aby si dal na plátně ještě jeden souboj na světelné meče. I když to nebylo v roli Luka Skywalkera, ale záporáka Drtikula, který má až podezřelou smůlu v tom, že poměrně často přijde v boji o ruku...

Fanoušci

fanoušci zdroj: tisková zpráva

Komedie Fanoušci se netočí ani tak okolo Hvězdných válek, ale spíš kolo lidí, kteří je milují.

Píše se rok 1998 a čtveřice kámošů se těší na to, až do kin dorazí Epizoda 1 (o existenci Jar Jara Binkse neměli ti chudáci ještě ani tušení), bohužel to vypadá, že si ji neužijí všichni. Jeden z nich totiž zjistí, že má rakovinu a šance, že se dožije premiéry, je naprosto minimální. Zbývá tedy jediné logické řešení.

Celá parta se sebere a vyrazí na ranč George Lucase, vloupe se tam a zkusí někde v trezoru najít film a podívat se na něj ještě před premiérou. A že jde o jedno z nejlépe střežených míst na světě? No a co? Kvůli Star Wars se vyplatí riskovat!

Chytrá a zábavná komedie láká nejen na Hvězdné války, ale i na spoustu cameo roliček lidí, kteří jsou s tímhle fenoménem spojení. Takže se tu objeví představitel Dartha Maula Ray Park, Carrie Fisher alias Princezna Leia nebo Billy Dee Williams, jenž si zahrál Landa Calrissiana. A všichni si to náramně užili.

I když si to asi mohli užít ještě o kousek víc, původní verze, do níž ještě nekecalo studio, byla podstatně drsnější a mnohem víc řešila smrtelnou nemoc jednoho z hrdinů a prý si ji užili jak režisér a fanda Kevin Smith (má tu cameo), tak i George Lucas. Studio však rozhodlo, že je potřeba vážná témata a drsné fóry z filmu vystříhat. Škoda. 

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Čtyři nejzásadnější události filmového roku 2019

Čtyři nejzásadnější události filmového roku 2019

3. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Uplynulých dvanáct měsíců znamenalo pro filmové fandy i samotný Hollywood hodně změn. Přepisovaly se žebříčky nejúspěšnějších filmů všech dob, dočkali jsme se velkých překvapení i ještě větších zklamání a možná, že se potichu změnila i pravidla, podle kterých filmový průmysl hraje. Co nejzajímavějšího se ve filmovém světě vloni událo?
Recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera – sága končí. A je to dobře

Recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera – sága končí. A je to dobře

19. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Přiznám se vám k jedné věci. Miluju Star Wars. Když mi bylo osm, vstával jsem do školy dřív, abych mohl chvilku na videu koukat na pirátskou kopii Nové naděje. Jen tu jsem viděl tak padesátkrát a ostatní věci z původní trilogie na tom budou podobně.
Budoucnost Star Wars: Disney chystá neznámou trilogii i několik seriálů

Budoucnost Star Wars: Disney chystá neznámou trilogii i několik seriálů

27. 11. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Od premiéry devátých Hvězdných válek nás dělí už jen pár týdnů. Star Wars: Vzestup Skywalkera dorazí do českých kin 19. prosince a uzavře nejen novou trilogii, ale podle všeho i celý příběh rodu Skywalkerů.
Star Wars začínají před velkým finále šponovat emoce

Star Wars začínají před velkým finále šponovat emoce

26. 11. 2019 | Trailery | Adam Homola

Vzestup Skwylkera je poslední film z hlavní série Star Wars a už klepe na dveře. Premiéru má 19. prosince, ale do kin si na něj budete moct zajít už 18. prosince.
Další Star Wars nebudou mít na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny

Další Star Wars nebudou mít na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny

29. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Loni v únoru jsem psal novinku s titulkem „Nové filmy ze Star Wars dostali na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny“. Letos v říjnu píšu tuto novinku, zatímco má Kathleen Kennedy a společně s ní i Michelle Rejwan plné ruce práce. Oba pánové šli z kola ven a noví tvůrci nové trilogie, jejíž první díl uvidíme už v roce 2022, zatím nejsou.
Nenechte si ujít finální trailer na Star Wars: Vzestup Skywalkera

Nenechte si ujít finální trailer na Star Wars: Vzestup Skywalkera

22. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Tak a je to tady. Poslední plnohodnotný trailer (následovat budou ještě TV spoty...) na Star Wars: Vzestup Skywalkera. Poslední díl všech tří trilogií je už za dveřmi a finální trailer nám dává jasně najevo, že tentokrát bysme tu návštěvu v kinech neměli minout.
Kevin Feige chystá vlastní film z univerza Star Wars

Kevin Feige chystá vlastní film z univerza Star Wars

26. 9. 2019 | Novinky | Adam Homola

Šéfproducent Marvelu Kevin Feige podá pomocnou ruku šéfové Lucasfilmu Kathleen Kennedy a společně s ní udělá jeden film z univerza Star Wars.
Budoucnost Star Wars je v rukách Michelle Rejwan

Budoucnost Star Wars je v rukách Michelle Rejwan

20. 6. 2019 | Novinky | Adam Homola

Marvel má svého Kevina Feigeho, zatímco Lucasfilm má Michelle Rejwan. Ta byla jmenována na nově vytvořenou pozici jménem Senior Vice President of Live Action Development & Production a má tak mít na starosti všechno co se týká Star Wars a není to animované. Tedy všechny budou hrané filmy i hrané seriály.
Příští Star Wars natočí tvůrci Hry o trůny

Příští Star Wars natočí tvůrci Hry o trůny

15. 5. 2019 | Novinky | Adam Homola

Šéf Disney Bob Iger prozradil, kdo že bude mít na svědomí další filmy z univerza Star Wars. Ve hře byl Rian Johnson a pak pánové David Benioff a D. B. Weiss a krátkou slámku si vytáhli právě druzí jmenovaní.
Další tři filmy ze Star Wars dorazí až v letech 2022 - 2026

Další tři filmy ze Star Wars dorazí až v letech 2022 - 2026

9. 5. 2019 | Novinky | Adam Homola

Disney oznámila novou trilogii Star Wars, respektive data premiér příštích tří filmů. A teď už víme, že šéf Disney Bob Iger nelhal, když řekl, že si Star Wars dají pauzu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.