Recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera – sága končí. A je to dobře

19. 12. 2019 - 8:23 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera – sága končí. A je to dobře zdroj: tisková zpráva

Přiznám se vám k jedné věci. Miluju Star Wars. Když mi bylo osm, vstával jsem do školy dřív, abych mohl chvilku na videu koukat na pirátskou kopii Nové naděje. Jen tu jsem viděl tak padesátkrát a ostatní věci z původní trilogie na tom budou podobně.

Lucasovy Epizody 1 až 3 mě už tolik nechytily, přesto jsem byl hodně natěšený na to, co s touhle sérií udělá Disney. A vlastně jsem se dost brzy smířil se situací, kterou nastolila sedmá epizoda. Tedy že ty filmy asi nebudou tak výjimečné a zásadní, ale pořád budou dobré. I s tou osmičkou, jsem se naučil žít. Bohužel teď tu máme devítku. A já mám s Hvězdnými válkami první regulérní problém. A Disney evidentně taky.

Vzestup Skywalkera totiž není ani tak film, jako spíš zoufalý pokus zachránit z potápějící lodi co se dá. J.J. Abrams totiž při režii sedmičky vsadil na nostalgii a návrat starých postav, což samozřejmě dává smysl, ale už tehdy bylo evidentní, že nováčci Rey, Kylo Ren, Poe a Finn nejsou tak zajímaví a zábavní jako Luke, Darth Vader nebo Han Solo.

sw1 zdroj: tisková zpráva

Osmička se rozhodla zkusit to trošku jinak, narazila však na odpor fanoušků, kteří sice kňučeli, že chtějí od Hvězdných válek něco nového, ale očividně ne až zas tak moc. A nudné postavy zůstaly.

A devítka? Ta je v hodně nezáviděníhodné pozici, protože musí zaprvé reagovat na přijetí osmého dílu a přepisovat jím nastavená pravidla a zároveň dovyprávět příběh hrdinů, kteří vlastně nikdy nikoho nezačali pořádně zajímat. Z toho by skutečně dobrý film dovedl udělat jen režisérský bůh. A J.J. Abrams tady bohužel ukazuje, že on režisérský bůh není.

Abrams se pokouší diváky od začátku zarazit do sedačky a nedat jim prostor k tomu, aby o Hvězdných válkách jakkoliv přemýšleli. A to se mu vcelku daří. Hromada planet, spousty mimozemšťanů, pořád velmi nápaditě natočená vesmírná akce, skvělá hudba… na první pohled to jsou ty správné Hvězdné války. A navíc se tu tentokrát ještě víc hraje na osudovost, řeší se otázky, kvůli nimž nemohli fandové dospat a objevují se zvraty, které… hele ne. Nebudu kecat. První půlka tohohle odstavce je pravdivá. Vzestup Skywalkera je velkolepá podívaná s rychlým tempem a dobře vypadající a natočenou akcí v atraktivním prostředí. Jenže to tak nějak nikoho nepřekvapí, tohle jsme prostě očekávali a kdyby to tam nebylo, nebo to nefungovalo, bylo by to stejné překvapení, jako kdyby si v Avengers: Endgame superhrdinové s Thanosem všechno vyříkali a pak začala muzikálová scéna. Jako audiovizuální podívaná to je prostě přesně ta špička, jaká to být měla. Jenže pod jejím povrchem není schované nic hezkého.

sw4 zdroj: tisková zpráva

Ty skoro dvě a půl hodiny totiž tentokrát až na pár výjimek opravdu strávíme s novou generací hrdinů a Abrams se může snažit, jak chce, ale jednoduše nedokáže zamaskovat fakt, že nikdo z nich není ani trochu zajímavý.

Bylo mi jedno, jaká je pravda o rodičích Rey, jestli se povede zachránit Kyla z osidel temné strany síly, co skrývá minulost Poe Damerona a podobně. Všichni hrdinové nových Star Wars jsou totiž naprosto prázdní a nedovedou vyvolat žádnou emoci. Ani pozitivní, ani negativní, prostě žádnou. Snad jen radost z toho, že to celé končí a že už je snad nikdy neuvidíme.

Během dvou filmů se nepovedlo udělat z nich atraktivní charaktery, takže logicky nefunguje jakákoliv snaha o to, aby k nim měl divák nějaký vztah, nebo se o ně třeba dokonce i bál.

sw5 zdroj: tisková zpráva

Abrams tu navíc porušuje pravidla a nehraje s divákem úplně fér hru. Už úvodní titulky, které vysvětlují, jaká je aktuálně situace „v jedné předaleké galaxii“, působí jako ze zoufalosti vymyšlený twist, díky němuž se opět bude moci hrát na nostalgickou vlnu (což se přejedlo už u sedmičky) a bude to celé dávat alespoň trošku smysl. Navíc přímo za pochodu jsme nuceni zjišťovat, že síla umí to i to, ačkoliv o tom nebyla dřív ani zmínka, a dokonce se tu blbne i s teleportací, protože proč sakra ne.

Je strašně smutné sledovat, jak se Hvězdné války rozpadají tvůrcům pod rukama, protože nedokázali vybudovat základ, na němž by mohli stavět. Základ v podobě postav, na nichž by divákům záleželo, konfliktů, na jejichž řešení by byli zvědaví a tajemství, která by chtěli strašně moc odhalit.

J.J. Abrams tu není v pozici režiséra, jehož úkolem je ságu dotáhnout úspěšně do konce a uzavřít ji tak, aby z kina odcházeli diváci s nadšeným výrazem v tváři. Jeho úkolem bylo uklidit bordel, který si Disney nadrobil svou neschopností posunout se dál, nerozhodností, kam a jak by se Star Wars měly ubírat a zbytečným lpěním na tradici a odkazech na původní filmy.

zdroj: tisková zpráva

Na konci deváté epizody působí Hvězdné války jako udýchaný filmový titán, jemuž nedošlo, že se nemůže spoléhat jen na svou pověst, ale musí se posunout dopředu. A zoufale se mu to nepovedlo, protože neví jak.

U jiného blockbusteru bych byl možná smířlivější. U Hvězdných válek, největší filmové série všech dob, mi ale solidně vypadající velkolepá podívaná s hloupým dějem ke spokojenosti rozhodně nestačí. Ani zdaleka.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Čtyři nejzásadnější události filmového roku 2019

Čtyři nejzásadnější události filmového roku 2019

3. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Uplynulých dvanáct měsíců znamenalo pro filmové fandy i samotný Hollywood hodně změn. Přepisovaly se žebříčky nejúspěšnějších filmů všech dob, dočkali jsme se velkých překvapení i ještě větších zklamání a možná, že se potichu změnila i pravidla, podle kterých filmový průmysl hraje. Co nejzajímavějšího se ve filmovém světě vloni událo?
Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

13. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Harry Potter? Avengers? Bondovky? Ani náhodou, největší filmový fenomén všech dob jsou Star Wars.
Budoucnost Star Wars: Disney chystá neznámou trilogii i několik seriálů

Budoucnost Star Wars: Disney chystá neznámou trilogii i několik seriálů

27. 11. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Od premiéry devátých Hvězdných válek nás dělí už jen pár týdnů. Star Wars: Vzestup Skywalkera dorazí do českých kin 19. prosince a uzavře nejen novou trilogii, ale podle všeho i celý příběh rodu Skywalkerů.
Star Wars začínají před velkým finále šponovat emoce

Star Wars začínají před velkým finále šponovat emoce

26. 11. 2019 | Trailery | Adam Homola

Vzestup Skwylkera je poslední film z hlavní série Star Wars a už klepe na dveře. Premiéru má 19. prosince, ale do kin si na něj budete moct zajít už 18. prosince.
Další Star Wars nebudou mít na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny

Další Star Wars nebudou mít na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny

29. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Loni v únoru jsem psal novinku s titulkem „Nové filmy ze Star Wars dostali na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny“. Letos v říjnu píšu tuto novinku, zatímco má Kathleen Kennedy a společně s ní i Michelle Rejwan plné ruce práce. Oba pánové šli z kola ven a noví tvůrci nové trilogie, jejíž první díl uvidíme už v roce 2022, zatím nejsou.
Nenechte si ujít finální trailer na Star Wars: Vzestup Skywalkera

Nenechte si ujít finální trailer na Star Wars: Vzestup Skywalkera

22. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Tak a je to tady. Poslední plnohodnotný trailer (následovat budou ještě TV spoty...) na Star Wars: Vzestup Skywalkera. Poslední díl všech tří trilogií je už za dveřmi a finální trailer nám dává jasně najevo, že tentokrát bysme tu návštěvu v kinech neměli minout.
Kevin Feige chystá vlastní film z univerza Star Wars

Kevin Feige chystá vlastní film z univerza Star Wars

26. 9. 2019 | Novinky | Adam Homola

Šéfproducent Marvelu Kevin Feige podá pomocnou ruku šéfové Lucasfilmu Kathleen Kennedy a společně s ní udělá jeden film z univerza Star Wars.
Budoucnost Star Wars je v rukách Michelle Rejwan

Budoucnost Star Wars je v rukách Michelle Rejwan

20. 6. 2019 | Novinky | Adam Homola

Marvel má svého Kevina Feigeho, zatímco Lucasfilm má Michelle Rejwan. Ta byla jmenována na nově vytvořenou pozici jménem Senior Vice President of Live Action Development & Production a má tak mít na starosti všechno co se týká Star Wars a není to animované. Tedy všechny budou hrané filmy i hrané seriály.
Příští Star Wars natočí tvůrci Hry o trůny

Příští Star Wars natočí tvůrci Hry o trůny

15. 5. 2019 | Novinky | Adam Homola

Šéf Disney Bob Iger prozradil, kdo že bude mít na svědomí další filmy z univerza Star Wars. Ve hře byl Rian Johnson a pak pánové David Benioff a D. B. Weiss a krátkou slámku si vytáhli právě druzí jmenovaní.
Další tři filmy ze Star Wars dorazí až v letech 2022 - 2026

Další tři filmy ze Star Wars dorazí až v letech 2022 - 2026

9. 5. 2019 | Novinky | Adam Homola

Disney oznámila novou trilogii Star Wars, respektive data premiér příštích tří filmů. A teď už víme, že šéf Disney Bob Iger nelhal, když řekl, že si Star Wars dají pauzu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.