V okamžiku, kdy na pódium vystoupali pánové Francis Ford Coppola, Steven Spielberg a George Lucas, aby oznámili držitele Oscara pro nejlepšího režiséra, bylo všechno jasné. Trofej si nemohl odnést nikdo jiný než Martin Scorsese, čtvrtý ze slavných filmařů, kteří do Hollywoodu vstoupili na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, aby ho pro jednou a navždycky změnili. Martin Scorsese čekal na Oscara celé čtvrtstoletí, od okamžiku, kdy byl poprvé nominován za Zuřícího býka (1980). A z reakcí na jeho neúspěšné nominace bylo zjevné, jak moc po zlaté sošce touží. Dočkal se až letos, a to díky kriminálnímu thrilleru Skrytá identita. Ten, už jakoby navíc, získal rovněž cenu pro nejlepší film roku. A zároveň se stal nejúspěšnějším filmem večera – tvůrcům přinesl celkem čtyři Oscary, dalšími oceněnými jsou scenárista William Monahan a Scorseseho dvorní střihačka Thelma Schoonmakerová.
Scorsese však není jedinou legendou, která se, s prominutím, na stará kolena dočkala oscarového uznání. Tím dalším je třiasedmdesátiletý herec Alan Arkin, který se po skvostném nástupu do světa filmu ve druhé polovině šedesátých let (na Oscara byl nominován za svůj debut Rusové přicházejí! Rusové přicházejí! i svou premiérovou hlavní roli v Srdce je osamělý lovec), postupně ze světel ramp vytrácel. Letos byl oceněn (a doceněn) díky úloze volnomyšlenkářského dědečka v hořké komedii Malá Miss Sunshine.
Další sen už se realitou nestal: Peter O´Toole ani na poosmé hereckého Oscara nezískal. Spokojit se tedy – prozatím – musí s trofejí za celoživotní dílo, již obdržel před čtyřmi lety. Mezi herci v hlavních úlohách se raduje „královský“ pár loňské sezony – Helen Mirrenová jako současná anglická panovnice Alžběta II. (Královna) a Forest Whitaker v úloze ugandského diktátora Idiho Amina (Poslední skotský král). Mimochodem, oba za své úlohy vděčí stejnému scenáristovi, Peteru Morganovi.
Jestliže devětasedmdesáté udílení Oscarů končilo v duchu oceňování živoucích klasiků, zpočátku to vypadalo spíš na mexickou jízdu. Fantastický horor Pan’s Labyrinth proměnil své tři první nominace (za výpravu a dekorace, masky a kameru) a dlouho se držel v čele žebříčku nejúspěšnějších filmů večera. Od okamžiku, kdy se nestal nejlepším cizojazyčným filmem roku (ve prospěch německých Životů těch druhých) ale jeho panování skončilo, poté už žádnou trofej nepřidal. Další dva snímky s výraznou mexickou stopou vyšly takřka naprázdno. Ústřední oscarový favorit Babel má ze sedmi nominací pouze jediného Oscara, a to pro argentinského hudebního skladatele Gustava Santaolallu (po loňské Zkrocené hoře slaví triumf podruhé v řadě). Tvůrci futuristické sci-fi Potomci lidí zůstali bez ocenění.
Mezi ty úspěšnější účastníky oscarového klání je nutno přiřadit komedii Malá Miss Sunshine, kromě Alana Arkina si Oscara odnesl také debutující scenárista Michael Arndt. A špatně si nevedl ani muzikál Dreamgirls, který z osmi nominací vytěžil rovněž dvě ceny. Vedle trojice zvukařů byla oceněna zpěvačka, a premiérově také herečka, Jennifer Hudsonová. Díky úloze zhrzené pěvecké hvězdičky Effie mohla Hudsonová zkompletovat prestižní trojkorunu, získala už cenu BAFTA a Zlatý glóbus. Naopak předpokládaný Oscar pro Eddieho Murphyho se nekonal.
Bude-li s letošními Oscary spojována nějaká barva, pak to bude zajisté zelená. Začalo to vystoupením „bývalého budoucího prezidenta Spojených států“ Ala Gora, prezentujícího spolu s Leonardem DiCapriem ekologické aktivity Akademie. A vyvrcholilo ne jedním, ale hned dvěma Oscary pro Nepříjemnou pravdu, snímek zachycující Goreovo přednáškové turné, jež burcuje proti globálnímu oteplování. Nejenže si režisér Davis Guggenheim odnesl cenu pro nejlepší dokumentární film, sošku získala i autorka veskrze angažované filmové písně I Need to Wake Up Melissa Etheridgeová. Aby toho nebylo málo, ekologické poselství je vlastní také nečekanému vítězi mezi animovanými filmy, australskému Happy Feet.
Ceny za celoživotní dílo se v letošním roce dostalo italskému hudebnímu skladateli Enniu Morriconemu, jemuž zůstává „regulérní“ Oscar odepřen. Během ceremoniálu mohly zaznít věhlasné melodie z filmů Hodný, zlý a ošklivý, Tenkrát na západě, Mise, Tenkrát v Americe anebo Neúplatní. Sošku Morriconemu předával Clint Eastwood, protagonista westernové trilogie Sergia Leoneho, která oba muže nasměrovala k filmové nesmrtelnosti.