Nenápadný britský herec s obrovským talentem a ještě větším charisma se kdysi proslavil Formanovým Valmontem. Od té doby uběhlo mnoho času a také hodně zajímavých rolí, jimž třiačtyřicetiletý Colin Firth vdechnul život. Není tak zářivou hvězdou jako jeho o den starší kolega Hugh Grant, ale na nedostatek obdivovatelů a především obdivovatelek si nemůže stěžovat. Colin Firth patří k herecké špičce současného britského filmu a rolí, jimiž oslňuje diváky stále přibývá. O tom svědčí i jeho part v romantické komedii Richarda Curtise Láska nebeská, kde se stal hrdinou jednoho z desíti romantickým příběhů.
Když se 10. září 1960 v anglickém Hampshiru narodil do akademické rodiny malý Colin Firth, jeho otec-profesor historie a matka-učitelka náboženství, asi netušili, že nepůjde v jejich stopách, ale už jako mladý se rozhodne pro herectví. Než došlo k tomu osudovému okamžiku, kdy Colin objevil divadlo, stihl procestovat kus světa. Jelikož jeho prarodiče byli metodističtí misionáři, strávil v dětství nějaký čas v Nigérii. Když se pak v pěti letech vrátil zpět do Anglie, začal navštěvovat školu ve Winchestru, kde dostal svou první hereckou příležitost ve vánočním představení Jack Frost. Po ukončení školy strávil dva roky na Drama Centre v Chalk Farm, kde se poprvé setkal se Shakespearem, když dostal roli v Hamletovi.
Pak přišel jeho divadelní debut v podobě postavy Benneta ve hře Another Country v londýnském West Endu. Tato hra byla v roce 1984 zfilmována a Firth získal jednu z hlavních rolí – zahrál si Tommyho Judda, zatímco "jeho" roli Benneta získal Rupert Everett. Na mladého herce šlo o velmi dobrý start - divadelní debut záhy vystřídal filmový debut. A tak se Colinův zájem rozdělil mezi divadlo a film, potažmo televizi. Po řadě menších snímků, mezi něž patří například drama Měsíc na venkově a velmi zajímavý snímek Apartmá nula přišel jeho definitivní průlom v roce 1989. Miloš Forman si jej vybral do své adaptace Nebezpečných známostí s názvem Valmont, kde mu svěřil hlavní roli a Firth dostal možnost představit se většímu publiku. Navíc exceloval v televizním snímku Tumbledown, za nějž si odnesl televizní cenu a byl nominován na prestižní cenu BAFTA.
S Peterem O´Toolem se posléze objevil v dramatu Křídla slávy, hlavní roli si zahrál i ve filmech Femme Fatale a historickém dramatu Hodina prasete. Mezitím natočil řadu televizních snímků. V rodné Británii se stal v devadesátých letech jedním z nejznámějších herců, ovšem ve zbytku světa byl stále znám jen jako „ten, co hrál Valmonta“. To ale změnil úspěšný miniseriál Pýcha a předsudek. V televizním zpracování slavného románu Jane Austenové si roku 1995 střihl pana Darcyho a nominace na prestižní ceny se jen hrnuly, stejně jako fanoušci, kteří začali nové britské hvězdě zakládat spoustu fandovských stránek na internetu. Colin Firth se stal skutečnou hvězdou a byl stále více spojován především s postavou pana Darcyho. O tom svědčí i fakt, že autorka knížky Deník Bridget Jonesové, Helen Fieldingová, pojmenovala jednu z hlavních postav Mark Darcy a přímo v knize se v souvislosti s ní i zmiňuje o Colinu Firthovi… Když se tedy v roce 2000 uvažovalo o zfilmování této populární knihy, bylo jasné, že roli Marka Darcyho nemůže dostat nikdo jiný než právě Colin Firth.
Po úspěchu Pýchy a předsudku se Colin Firth stále věnoval televizní tvorbě, kde ztvárňoval hlavní postavy, stále více však dostával příležitost i ve větších filmech, byť jeho role byly vedlejší. Ať už šlo o romantický film Šance pro lásku nebo postavu zhrzeného manžela hlavní hrdinky v devítioscarovém Anglickém pacientovi, vždy byly jeho postavy zapamatování hodné. Většinou Firth točil filmy v rodné Anglii, jen občas si odskočil do Hollywoodu, což byl případ Prokleté farmy, kde si zahrál po boku Michelle Pfeifferové a Jessiky Langeové. Dalším filmem, ve kterém exceloval, byl snímek Fotbalové opojení, natočený podle vynikajícího autobiografického románu Nicka Hornbyho. Hlavní part fotbalového fanouška vystřídala výrazná vedlejší role v oscarovém snímku Zamilovaný Shakespeare. Zkušený divadelní herec Colin Firth si tu zahrál Lorda Wessexe, odmítaného nápadníka hlavní hrdinky, a opět byl bezchybný. Jeho další setkání se Shakespearem bylo poněkud méně vážné, jednalo se o film Bestián: Kupředu, zpátky jen krok ze série Černá zmije s Rowanem Atkinsonem v hlavní roli, Firth tu ztvárnil samotného Williama Shakespeara v epizodním výstupu. To bylo také jeho první setkání se scenáristou Richardem Curtisem, který jej o několik let později obsadil do svého režijního debutu Láska nebeská, kde mu svěřil roli muže, který se zamiluje do Portugalky, které nerozumí ani slovo.
Colin Firth často ztvárňuje vážné a důstojné muže, které okolnosti (většinou láska) mění v příjemné a sympatické osoby. Takový je i jeho Mark Darcy ve zmiňovaném Deníku Bridget Jonesové, který se právem stal velkým hitem a řadí se mezi nejlepší romantické komedie vůbec. Za svoji roli si Firth odnesl Evropskou filmovou cenu a byl nominován na další ceny, včetně BAFTA. O úspěchu filmu svědčí i fakt, že vzniklo také (o něco méně úspěšné) pokračování, ve kterém se opět sešla osvědčená trojice Renée Zellwegerová, Colin Firth a Hugh Grant - Bridget Jonesová - S rozumem v koncích. Právě Deník a jeho pokračování Firtha definitivně proslavily a představily publiku i mimo Británii. Firth je velmi pracovitý herec, každý rok natočí několik snímků a za zmínku stojí i jeho televizní práce, především na výborném dramatu Konference ve Wannsee, kde se sešel mimo jiné s Kennethem Branaghem a získal nominaci na prestižní televizní cenu Emmy. V roce 2003 jsme jej mohli vidět v několika filmech, kromě velice povedené Lásky nebeské je to další romantická komedie Ach ty ženy! (vyšla pouze na videu) a komedie Co ta holka chce. V posledních letech Colin Firth ztělesnil malíře Vermeera ve filmu Dívka s perlou a zopakoval si svou oblíbenou úlohu mužného, avšak lehce upjatého gentlemana, jenž objevuje životní lásku - tentokrát v pohádkovém snímku Kouzelná chůva Nanny McPhee. Netypickou úlohu hrdinného válečníka na sebe bere v (pseudo)historickém dramatu Poslední legie - zosobnil tu legendárního krále Artuše. Po boku Helen Huntové se objevuje v melodramatu Konečně spolu. Spatřit jej též můžeme v muzikálu Mamma Mia! Je zde opět za tatínka, tentokrát dospělé dcery na vdávání, a navíc s rostoucím bříškem. Zdá se proto, že romantickým hrdinům Colina Firthe pomalu zvoní hrana...
Colin Firth má dva sourozence, sestru Kate a mladšího bratra Jonathana, který je rovněž hercem. Na své soukromí nedá dopustit, proto se o něm příliš nemluví. Málokdo tedy ví, že zažil několik románků s hereckými partnerkami, ať už to byla Meg Tillyová z Valmonta nebo Jennifer Ehleová z Pýchy a předsudku. S první jmenovanou má dceru a dva syny, znovu se však usadil až v roce 1997, kdy se oženil se svou současnou ženou, s níž má dvě děti. Pohledný herec se v roce 2001 dokonce objevil na seznamu 50 nejkrásnějších lidí na světě, ankety, kterou pravidelně vyhlašuje časopis People.
Colin Firth je nenápadný herec, avšak v každé své roli dokáže díky svému hereckému talentu a charisma uchvátit publikum, i když není jeho postava v popředí zájmu.