Holly Hunterová

28. 3. 2006 - 23:32 | Téma | red

Holly Hunterová zdroj: tisková zpráva

Dává přednost nezávislým produkcím. Jejím dosavadním vrcholem je oscarová role ve snímku Jane Campionové Piano. Dává přednost výrazným rolím u předních představitelů nezávislého filmu před běžnou hollywoodskou produkcí

Holly Hunterová Jejím dosavadním vrcholem je oscarová role ve snímku Jane Campionové Piano. Dává přednost výrazným rolím u předních představitelů nezávislého filmu před běžnou hollywoodskou produkcí.

Holly Hunterová se narodila jako nejmladší ze sedmi dětí farmářské rodiny z Georgie. Rodiče vždy svého benjamínka podporovali v rozvíjení hereckého talentu. Již od dětství se Holly objevovala v hlavních rolích školních představení a po střední škole se rozhodla pro studium herectví na pittsburghské Carnegie Mellon University. V roce 1980, po ukončení vysokoškolských studií se Holly vydává za kariérou do New Yorku. Jako už tolikrát předtím jí opět pomohla v začátcích náhoda. Nebo ještě přesněji – nehoda: v zablokovaném výtahu se Hunterová seznámila s dramatičkou Beth Henleyovou a zanedlouho se objevila v hrách této držitelky Pulitzerovy ceny. Nejprve si Holly zahrála v The Miss Firecracker Contest, příležitostí k debutu na Broadwayi pak pro ni bylo v roce 1982 drama od Henleyové Crimes of the Heart. Tehdy už měla Hunterová za sebou také první filmovou zkušenost, v hororové vyvražďovačce The Burning (1981) pronesla dokonce jednu celou větu.

Batříčku, kde jsi? Rok po svém debutu na stříbrném plátně se Hunterová rozhodla pro přesun do Los Angeles. Zde účinkovala především v televizních produkcích jako je romantické Svengali (1983) s Peterem O'Toolem a Jodie Fosterovou v hlavních rolích či dramatu With Intent to Kill (1984). Menší roli si Holly zahrála v Odpolední směně (1984) od režiséra Jonathana Demmeho. Mnohem důležitější však bylo setkání s bratry Joelem a Ethanem Coenovými. Dnešním předním představitelům nezávislého filmu sice nejprve odmítla hlavní roli v jejich debutu - variaci na film noir Zbytečná krutost (1984), hrdinka Zmatků v Arizoně (1987) už napsali Hunterové přímo na tělo. Ve výtečném komediálním příběhu o bezdětném manželském páru, který se rozhodne unést jedno z paterčat bohatého obchodníka, Hunterové sekundovali Nicolas Cage a John Goodman.

Muž, který zabil Rok 1987 byl ostatně pro Hunterovou veleúspěšný, vedle Zmatků v Arizoně se objevila v televizním dramatu Volkera Schlöndorffa Shromáždění starých mužů a především ve snímku Jamese L. Brookse Vysíláme zprávy. Komediální drama o dvojici soupeřících televizních reportérů (William Hurt, Albert Brooks) a vedoucí zpravodajství (Hunterová), která musí jejich střety rozsuzovat, bylo jedním z nejlepších filmů roku, ze sedmi oscarových nominací (včetně těch pro trojici představitelů ústředních rolí) však nevytěžilo ani jedno ocenění.

Za televizní dramatizaci soudního sporu o právo na interrupci Roe vs. Wade získala Hunterová cenu Emmy a nominaci na Zlatý glóbus, daleko větší příležitostí však pro ni mělo být romantické drama Navždy. Nabídky od Stevena Spielberga se neodmítají a tak si Holly zahrála ovdovělou manželku pilota (Richard Dreyfuss), který se jako duch velmi neochotně smiřuje s faktem, že se jeho bývalá žena sbližuje s mladším kolegou. Snímek Navždy však patří mezi to horší, pod čím je Spielberg podepsán, a zaslouženě propadlo.

Půlnoční míle Největších úspěchů se Hunterová dočkala v roce 1993. Televizní satira Nepochybně pravdivá dobrodružství údajné texaské vražedkyně, která vznikla podle skutečné události, pomohla Hunterové k druhé ceně Emmy, za vedlejší roli sekretářky v adaptaci románu Johna Grishama Firma byla Holly nominována na Oscara. Nejvýraznější příležitost Hunterové nabídla režisérka Jane Campionová. Dobové drama Piano o němé Adě, která opouští své rodné Skotsko a odjíždí i se svou dcerou na Nový Zéland provdat se za muže, s nímž se nikdy nesetkala, většinou neúspěšně soutěžilo o filmová ocenění se Schindlerovým seznamem, Hunterová však ve své kategorii v roce 1993 neměla soupeřku a za svůj výkon získala Oscara, Zlatý glóbus, cenu na filmovém festivalu v Cannes i celou další řadu prestižních ocenění. Na pooscarové party se navíc seznámila s polským kameramanem Schindlerova seznamu Januszem Kaminskim, který byl dalších osm let jejím životním partnerem.

TV pozdějších letech Holly na své úspěchy nenavázala. Mezi solidní nadprůměr lze řadit kriminální thriller Vraždy podle předlohy (1995), ve kterém policistce v podání Hunterové pomáhala pátrat po masovém vrahovi psycholožka Sigourney Weaverová, komediální drama Domů na svátky (1995) o rodinném setkání v rámci Dne díkuvzdání, romantickou komedii Dannyho Boylea Extra život (1997) s Cameron Diazovou a Ewanem McGregorem (Holly si zde zahrála vedlejší úlohu z Nebe seslaného anděla) či komediální drama Polibek (1998). Poněkud nepatřičně mezi těmito tituly působí snímek Davida Cronenberga Crash (1996). Psychologický thriller seznamující diváky s komunitou lidí, kterým přináší sexuální uspokojení účast v dopravních nehodách, vyvolal kontroverze v desítkách zemí světa, filmové labužníky však zaujal jako svérázná alegorie na sebedestruktivní tendence v postmoderní společnosti.

Poslední dobou se Holly objevuje především v nezávislých produkcích: povídkovém psychologickém dramatu Co vlastně ženy chtějí? (2000) či experimentální černé komedii Časový kód (2000) režiséra Mikea Figgise. Bratři Coenové ji obsadili do role manželky hlavního hrdiny (George Clooney) v odysee trojice uprchlých trestanců Bratříčku, kde jsi? (2000). Po kratší přestávce, vyplněné především účinkováním v televizních projektech (Harlan County War, When Billie Beat Bobby) se v roce 2003 Hunterová objevila hned ve třech celovečerních snímcích: ve vedlejších rolích dramat Půlnoční míle a Muž, který zabil a především coby matka hlavní hrdinky nezávislého snímku Třináctka. Projekt režisérky Catherine Hardwickové o bouřlivém dospívání třináctileté dívky a jejím vztahu k vlastní matce Hunterovou natolik zaujal, že se rozhodla snímek produkovat. A odměnou za její námahu je pro Holly další, v pořadí již čtvrtá nominace na Oscara. Další nezávislý snímek, černá krimikomedie s Robinem Williamsem Zmražená pojistka (2005) jí nabídl vděčnou úlohu duševně nemocné Margaret, která nadává jako dlaždič.

ČLÁNKY O FILMU

Oscarům kralovali Martin Scorsese a Skrytá identita

Oscarům kralovali Martin Scorsese a Skrytá identita

29. 8. 2008 | Téma | red

V okamžiku, kdy na pódium vystoupali pánové Francis Ford Coppola, Steven Spielberg a George Lucas, aby oznámili držitele Oscara pro nejlepšího režiséra, bylo všechno jasné
Colin Firth

Colin Firth

29. 7. 2008 | Téma | red

Populární charismatický britský herec. Nenápadný britský herec s obrovským talentem a ještě větším charisma se kdysi proslavil Formanovým Valmontem
Omar Sharif

Omar Sharif

8. 3. 2008 | Téma | red

Z Egypta až do Hollywoodu.
Albert Finney

Albert Finney

16. 2. 2008 | Téma | red

Hrával světáky a snílky. Albert Finney se narodil 9. května 1936 v Salfordu (hrabství Lancashire). Studoval na londýnské Royal Academy of Dramatic Arts, kde byli jeho spolužáky Peter O’Toole a Alan Bates
Vanessa Redgraveová

Vanessa Redgraveová

23. 1. 2008 | Téma | red

Vanessa Redgraveová má herectví v krvi: oba rodiče byli herci, stejně jako její sestra, bratr a obě dcery
Anthony Hopkins

Anthony Hopkins

20. 11. 2007 | Téma | red

Britský herec sklízel zprvu úspěchy na divadle. Britský herec sklízel úspěchy na divadle, později v britském filmu, své největší slávy však dosáhl až v Hollywoodu
Venuše

Venuše

10. 7. 2007 | Téma | red

Není to podzimní sonáta ani romance typu jaro-zima.Co tedy vlastně? Pravděpodobně snaha ukázat, že toužíme po uplynulém mládí, aniž bychom chápali, co „mládí“ pro nás znamená
Timothy Dalton

Timothy Dalton

7. 6. 2007 | Téma | red

K herectví jej přivedla láska k Shakespearovi a také na divadle začínal jako vážený shakespearovský protagonista

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.