Britský herec sklízel úspěchy na divadle, později v britském filmu, své největší slávy však dosáhl až v Hollywoodu. Je hercem, jenž vdechl život jedné z nejkultovnějších postav filmového plátna – Hannibalu Lecterovi. V českých kinech jsme jej mohli vidět třeba ve starším filmu Davida Lynche Sloní muž, který byl promítán v rámci Projektu 100.
Philip Anthony Hopkins se narodil 31. prosince 1937 ve Walesu. Již za dob studií jej začalo přitahovat dramatické umění a tak putoval ve svých sedmnácti letech na Cardiff College of Music and Drama, kde strávil dva roky. Herectví se však věnoval jen krátce, protože záhy narukoval do armády. Po svém návratu se vrhl opět na herecké řemeslo a začal navštěvovat slavnou Královskou akademii dramatických umění, kterou roku 1963 úspěšně zakončil. Pak již následovala divadelní angažmá, včetně toho nejprestižnějšího, kterým bylo místo v londýnském Národním divadle. Tady se setkal kromě jiného i s uznávaným divadelním hercem Laurencem Olivierem. Jenže i herce, který bezmezně miloval divadlo, začal lákat film. A tak v devětadvaceti letech debutoval před filmovou kamerou malou rolí ve filmu The White Bus.
Již o rok později dostal svou první větší šanci ve velkém filmu. V roce 1968 si zahrál po boku Petera O´Toolea a Katherine Hepburnové v dramatu Lev v zimě. Ve vedlejší roli oslnil natolik, že si vysloužil nominaci na britskou filmovou cenu BAFTA. Tuto prestižní cenu nakonec získal o několik let později za roli Pierrea Bezuhova v seriálu Vojna a mír. Hopkins se ukázal být velmi pracovitým hercem a v jeho filmografii se objevuje řada televizních snímku, běžně natočil i kolem čtyř filmů za rok. Často se jednalo o adaptace divadelních her, jako byly Tři sestry nebo Hamlet. Hopkins předváděl ve svých rolích výborné výkony a to nejen v dramatických charakterních rolích. Začal se objevovat také v dalších žánrech, například katastrofickém snímku Ohrožení Brittanicu. Skvěle ztvárnil i postavu zvěrolékaře Siegfrieda Farnona v adaptaci populární knihy Jamese Herriota Všechny velké a malé bytosti. V sedmdesátých letech se těšily velké popularitě válečné filmy a Hopkins si v jednom z nich zahrál. Vedle hereckých hvězd jakými byli Sean Connery nebo Michael Caine si zahrál ve filmu Příliš vzdálený most. Na tomto filmu pracoval s režisérem Richardem Attenboroughem, se kterým si spolupráci zopakoval v následujících letech ještě několikrát, roku 1978 to byl horor Kouzlo.
Začátkem osmdesátých let pracoval Hopkins stále více ve Spojených státech a roku 1980 natočil v britsko-americké produkci pod režijní taktovkou Davida Lynche snímek Sloní muž, kde si zahrál doktora Fredericka Trevese. Hopkins ale nezanevřel na svou rodnou zem a v Británii i nadále natáčel většinou televizní filmy (Othello, role Quasimoda ve filmu Zvoník od Matky Boží, seriál Velké naděje). V roce 1984 se objevil spolu s Melem Gibsonem v dobrodružném filmu Bounty, kde si zahrál námořního velitele. Ač se Hopkins řadil k váženým britským hercům, na svůj zásadní průlom, který by z něj udělal mezinárodní hvězdu první velikosti, stále čekal. Ten přišel na začátku devadesátých let. Tehdy jej režisér Jonathan Demme obsadil do hlavní role Dr. Hannibala Lectera v adaptaci románu Thomase Harrise Mlčení jehňátek. Hopkins v tomto thrilleru podal strhující výkon, vytvořil s kanibalského doktora Lectera kultovní postavu a po zásluze byl odměněn řadou cen včetně Oscara.Ve čtyřiapadesáti se stal konečně velkou hereckou hvězdou a svými dalšími filmy svou zaslouženou slávu jen potvrzoval.
I přes problémy s režisérem Francisem Fordem Coppolou během natáčení hororu Dracula, podal v roli profesora Van Helsinga vynikající výkon. Stejně jako ve výtečném dobovém dramatu Howards End, v režii Jamese Ivoryho, s nímž hned vzápětí natočil další film, kterým bylo další povedené drama Soumrak dne. V roli komorníka podal další výtečný výkon a byl znovu nominován na Oscara. V roce 1992 si již počtvrté zopakoval spolupráci s Richardem Attenboroughem, tentokrát na biografickém dramatu Chaplin a vzápětí ještě při natáčení dramatu Krajina stínů. Hollywood mu následně nabídl roli ve výpravném dramatu Legenda o vášni, kde ztvárnil starostlivého otce rodiny. Jednou z jeho životních rolí se stala role prezidenta Nixona v dramatu Olivera Stonea Nixon. Jeho výkon byl opět přesvědčivý a další nominace na Oscara jej neminula. Rolí Nixona natolik uchvátil Stevena Spielberga, že mu slavný režisér krátce nato svěřil roli jednoho z prvních amerických prezidentů Johna Adamse ve svém dramatu Amistad. Příliš nepřekvapilo, když byl Hopkins za svůj výborný výkon opět nominován na Oscara.
Po mnohých úspěších na hereckém poli se Anthony Hopkins rozhodl zkusit také režii, drama August nejen natočil, ale složil k němu i hudbu a zahrál si hlavní roli. Následovaly komerční hity jako Na ostří nože, dobrodružný snímek Zorro: Tajmená tvář, kde si střihl bývalého tajemného mstitele, nebo thriller Instinkt. V melodramatu Seznamte se, Joe Black se objevil spolu s Bradem Pittem, se kterým se setkal již v Legendě o vášni. Zahrál si ale také v menším dramatu Přežila jsem Picassa a zazářil v titulní úloze shakespearovského dramatu Titus. Na konci devadesátých let Hopkins šokoval své fanoušky prohlášením, že s herectvím definitivně končí. Naštěstí se toto oznámení ukázalo jen výkřikem do tmy a Hopkins vesele pokračoval ve své herecké práci. Do filmografie si připsal maličkou roli v akčním snímku M:I 2 a také roli záhadného muže v adaptaci románu Stephena Kinga Srdce v Atlantidě, kde opět ukázal, že i s umírněným hereckým výrazem může být jeho postava strhující.
Svou roli Hannibala Lectera si Hopkins po úspěšném Mlčení jehňátek zopakoval ještě dvakrát. V pokračování s názvem Hannibal a také v prequelu Červený drak. Znovu však již nedosáhl působivosti své postavy z Mlčení jehňátek. V poslední době jako by se s jeho hereckými účastmi doslova roztrhl pytel. My jsme ho mohli vidět v akčním filmu Česká spojka, v psychologických dramatech Lidská skvrna a Důkaz, v životopisu V zajetí rychlosti, v dramatu podle skutečných událostí Atentát v Ambassadoru či ve výpravném snímku Alexander Veliký. Obdobně je obsazen také do digitálního velkofilmu Beowulf, kde hraje zestárlého krále Hrothgara. Jednu z těch nejlepších úloh z posledních let získal v soudním thrilleru Okamžik zlomu, představuje zde milionáře s ambicí spáchat dokonalou vraždu.
Anthony Hopkins dokázal zúročit své divadelní zkušenosti a stal se slavným filmových hercem, který každou svou postavu činí nezapomenutelnou. Od roku 1992 se může pyšnit titulem Sir, který mu byl udělen za jeho dlouholetou divadelní práci. Hopkins patří k největším hvězdám současného filmu, úspěšně střídá práci v Hollywoodu i v Británii a každý snímek dokáže učinit svým výkonem jedinečným.