Milla Jovovichová

- Téma autor: red

Bývalá modelka úspěšná také na stříbrném plátně. Úspěšná fotomodelka, která se dokázala prosadit také na stříbrném plátně. K filmové kariéře Jovovichové dopomohl především její bývalý životní partner, francouzský tvůrce Luc Besson, který ji obsadil do svých snímků Pátý element a Johanka z Arku

Milla JovovichováÚspěšná fotomodelka, která se dokázala prosadit také na stříbrném plátně. K filmové kariéře Jovovichové dopomohl především její bývalý životní partner, francouzský tvůrce Luc Besson, který ji obsadil do svých snímků Pátý element a Johanka z Arku.

Milla Jovovichová se narodila 17. prosince 1975 v ukrajinské metropoli Kyjevu v rodině srbského pediatra a ruské herečky. Už v roce 1980 se její kosmopolitní rodina přestěhovala do kalifornského Sacramenta, kde Milla už v jedenácti letech zahájila kariéru modelky. Brzy poté získala také své první zkušenosti před kamerou, když se postupně objevila v eroticky laděné romanci Spojení dvou měsíců (1988), ve své první hlavní roli v dobrodružném snímku The Night Train to Kathmandu (1988) a v další romanci Návrat do Modré laguny (1991). Slibnou hereckou kariéru naznačovaly i její další herecké příležitosti: hlavní ženská role v detektivní komedii s Christianem Slaterem Kuffs (1992) a vedlejší úlohy v životopisném snímku Chaplin (1992) a nezávislém dramatu Richarda Linklatera Omámení a zmatení (1993). Přesto se Jovovichová rozhodla načas opustit herectví i modeling a věnovat se zpěvu. Nahrála tehdy dokonce své první (a zatím poslední) sólové album The Divine Comedy, o kterém hovořila kritika velmi pochvalně.

Milla Jovovichová jako Johanka z ArkuK hraní se Milla Jovovichová vrátila epickým sci-fi režiséra a producenta Luca Bessona Pátý element (1997). Hvězdou snímku byl sice Bruce Willis, Jovovichová se jím ale v úloze „dokonalé dívky“ rozhodně zastínit nenechala a její výkon patří k důvodům, proč se tento snímek dodnes udržel v povědomí fanoušků žánru. Další výraznou úlohu nabídl Jovovichové černošský režisér Spike Lee v rodinném dramatu Nejlepší hráč (1998). Filmu o komplikovaném vztahu mezi synem – nadějným basketbalistou a jeho uvězněným otcem vévodili Denzel Washington i mladý Ray Allen, dnes hvězda basketbalové NBA. Tehdejší manžel Jovovichové Luc Besson ji následně obsadil do titulní úlohy svého vysněného projektu Johanka z Arku (1999). Dlouho očekávaný snímek však nenaplnil veškerá očekávání a sama Jovovichová bohužel prokázala, že její herectví nedosahuje kvalit jejích kolegů Dustina Hoffmana či Johna Malkoviche. Přesto ale jejím hereckým schopnostem nadále důvěřovali i jiní evropští režiséři: Wim Wenders ji obsadil do extravagantního dramatu The Million Dollar Hotel (2000), poté se stala jednou z protagonistek westernu Brita Michaela Winterbottoma Vykoupení (2000). Spolu se Samuelem L. Jacksonem a Stellan Skarsgårdem Jovovichová účinkovala v krimithrilleru Hra o čas (2002) vzniklém na motivy povídky Dashiella Hammetta.

Milla Jovovichová ve filmu Resident EvilV posledních letech si Millu Jovovichovou oblíbili především tvůrci komedií a akčních hororů. Do vedlejší úlohy vražedkyně byla obsazena tvůrci crazy komedie Zoolander (2001) s Benem Stillerem a Owenem Wilsonem v úlohách nejlepších světových modelů. Vedle tohoto veleúspěšného snímku se objevila také v komedii Dummy (2002) s Adrienem Brodym v hlavní úloze či v romanci Dvě na jednoho (2002), kde ji v tradičním milostném trojúhelníku doplňovali David Krumholtz a Denise Richardsová. Žánr akčních hororů určených především pro teenagerské publikum pak ve filmografii Jovovichové zastupuje jeden z jejích největších kasovních trháků Resident Evil (2002). Snímek režiséra Paula W. S. Andersona o souboji několika vojáků s hordami zabijáckých zombie vznikl podle stejnojmenné počítačové hry. V roce 2004 se navíc tento film dočkal dvou pokračování: Resident Evil: Apokalypsa (2004) a Resident Evil: Zánik (2007). Obdobně laděným snímkem je také futuristický thriller s upírskými motivy Ultraviolet (2005) režiséra Kurta Wimmera. Vedle toho se Jovovichová podílela na dalším upírského hororu Underworld (2003) – složila a nazpívala totiž jednu z ústředních skladeb snímku.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.