Arthur a Minimojové - preview

- eXtra kiNo autor: red

Luc Besson se pustil do adaptace vlastních pohádek o desetiletém chlapci Arthurovi Arthur and the Minimoys

Luc Besson se pustil do adaptace vlastních pohádek o desetiletém chlapci Arthurovi Arthur and the Minimoys. Snímek je zajímavý proto, že kombinuje hranou akci s CGI animací, ale i tím že animovaným figurkám propůjčili hlasy známé osobnosti ze světa populární hudby.

Arthur and the MinimoysKombinace hraného filmu a světa počítačové grafiky sama o sobě není v dnešní době ničím neobvyklým. Žánrově bude mít Bessonova novinka blízko k dětským dobrodružným filmům Roberta Rodrigueze (série Spy Kids a film The Adventures of Sharkboy and Lavagirl), či snad ještě lépe k McKeanově a Gaimanově MirrorMask. Oproti výše jmenovaným snímkům však Bessonova hrdinu ve fantastické zemi nepředstavuje herec, ale 3D figura.

SYNOPSE:
Před čtyřmi lety záhadně zmizel Arthurův (Freddie Highmore) dědeček Archibald. Nikdo neví kam se poděl. A nikdo neví, kde je jeho africký rubínový poklad. Ten by velmi pomohl Arthurově babičce (Mia Farrowová), neboť by mohla zaplatit rodinné dluhy. Když nezaplatí, její dům i s podivuhodnou zahradou poobědvá bagr a zanechá tu věžáky.

Arthur and the MinimoysJediné, co po sobě dědeček zanechal, jsou sešity plné vyprávění o tajemných afrických kmenech, mezi nimiž se vyjímají zkazky o droboučkých, pouhé dva milimetry vysokých Minimoyích. Určité stopy naznačují, že právě v jejich zemi by se mohl Archibaldův poklad skrývat. Arthurovi se podaří dědovy nápovědy rozlousknout a vydává se do neznámého kraje. Potkává tu půvabnou princeznu Selenii (Madonna) a jejího bratříčka Betameche. Spolu potom vyrážejí získat zpět ztracený poklad. Cestu Arthurovi zkříží nejen záludní válečníci na komárech a další tvorové, s nimiž by si jako člověk hravě poradil, ale v Minimoyím mikrosvětě jsou obřími kreaturami, ale i ďábelský černokněžník Maltazard (David Bowie). A nakonec i láska k Selenii, která je na svůj věk nezvykle samostatná a rázná – jakou jinou dívku ovšem u Bessona čekat!

Arthur and the MinimoysINSPIRACE:
Arthur and the Minimoys vzniká na motivy Bessonových dětských knížek o Arthurových dobrodružstvích v mikroskopickém světě Minimoyů. Ve francouzštině vyšly již celkem čtyři pokračování.

UPOUTÁVKA:
První teaser k Arthur and the Minimoys slibuje velkolepou předvánoční podívanou. Po úvodní třetině v reálném světě se ocitáme u Minimoyů, kde klip nabere obdivuhodné tempo. Nejde jenom o přívaly rázně sestříhané akce, nebo solidní technické zpracování. Minimoyský svět se svou občerstvující perspektivou (broučí a komáří obludy) je plný roztomilých nápadů – viz např. úprk v autíčku na klíček. Teaser zároveň dává tušit, že se Arthur and the Minimoys inspiroval u Bessonovova staršího Pátého elementu: Seleniiny oranžové vlasy, hluboké průlety patry kouzelného světa atd…

Arthur and the MinimoysOBSAZENÍ:
Čtrnáctiletý Freddie Highmore zazářil ve Fosterově Hledání Země Nezemě (2004), odkud si jej Johnny Depp vzal k loňskému hitu Karlík a továrna na čokoládu. Highmoreovým dalším počinem je titulka v dokončovaném dramatu s pohádkovými prvky August Rush Kirsten Sheridanové. Arthurovu babičku zahrála Mia Farrowová, nejznámější z osdesátkových komedií Woodyho Allena a famózní v Polanského horroru Rosemary má děťátko. Svět Minimoyů obsadily hudební stars. Princeznu Selenii namluvila Madonna, která se naposledy mihla v bondovce Dnes neumírej. Černokněžníka Matalzarda podává David Bowie, jenž se brzy objeví také v kouzelnické dobovce Christophera Nolana The Prestige. Jinak se ale ani Bowie již na plátně neobjevuje příliš často. To naopak není případ rappera Snoop Dogga, který si střihl roli Maxe.

TVŮRCI:
Při vybírání realizačního týmu vsadil Luc Besson (o jeho tvorbě více zde) na osvědčené matadory a stálé spolupracovníky. Kameru šéfuje Thierry Arbogast (Angel-A), hudbu složil Eric Serra (Johanka z Arku), o výpravu se postaral Hugues Tissandier (Sexy Pistols (Bandidas).

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.