Hugh Grant

9. 3. 2007 - 21:44 | Téma | red

Hugh Grant zdroj: tisková zpráva

Britský lamač dívčích srdcí. Herectví objevil londýnský rodák Hugh Grant (9. 9. 1960) už na střední škole a první film s názvem Privilegovaní natočil společně se svým spolužákem Michaelem Hoffmanem ještě během studií literatury na Oxfordu

Hugh_Grant

Herectví objevil londýnský rodák Hugh Grant (9. 9. 1960) už na střední škole a první film s názvem Privilegovaní natočil společně se svým spolužákem Michaelem Hoffmanem ještě během studií literatury na Oxfordu. Po této první filmové zkušenosti bylo rozhodnuto, ihned po dokončení studií se Grant vrhl do víru hereckého života, prošel několika divadelními soubory a zároveň se věnoval televizní tvorbě. Hned první velká role (homosexuální aristokrat) ve filmu Jamese Ivoryho Maurice, mu vynesla Volpiho pohár na filmovém festivalu v Benátkách za nejlepší herecký výkon. Velmi úctyhodný úspěch, kterého dosáhl ve svých 27 letech pro něj ale neznamenal žádný zásadní zlom ve filmové kariéře, a on dále natáčel nízkorozpočtové a televizní snímky. Zajímavější filmové role se dočkal až pět let poté, když jej Roman Polanski obsadil do svého erotického dramatu Hořký měsíc. Role muže šmírujícího podivný vztah ústřední dvojice byla ale stále jen vedlejší, stejně jako v Soumraku dne, kde se znovu sešel s Jamesem Ivorym.

Hugh_Grant

Osudový přelom pro Granta znamenala role nesmělého Brita Charlese, který se zamiluje do Američanky v podání Andie McDowellové. Snímek nesl název Čtyři svatby a jeden pohřeb a ve své domovině se stal obrovským hitem, nejinak tomu bylo i ve zbytku světa. A z Granta se stal nový romantický hrdina devadesátých let. Přestože mu tato romantická komedie vynesla vytouženou slávu a hvězdný statut, znamenala pro něj také nepříjemnou škatulku, ze které se dokázal vymanit až po bezmála sedmi letech. Divačky si svého nesmělého romantického hrdinu zamilovaly a na tom nic nezměnila ani role protivného homosexuála ve filmu Mikea Newella (režisér Čtyř svateb, který vlastně tohle zaškatulkování celé „zavinil“) Neobvyklé dobrodružství. Po něm už Grant jen opakoval to, co si diváci žádali. Ve vynikající adaptaci románu Jane Austenové Rozum a cit Anga Leeho byl oním nesmělým nápadníkem hlavní hrdinky, v komedii Chrise Columbuse Dva v tom zase budoucím otcem, který se jen těžko smiřuje s nastalou situací. Roztržitost a nesmělost byla doménou i jeho hrdiny v Angličanovi, který vylezl na kopec, majitele knihkupectví, jenž se zamiluje do filmové hvězdy Julie Robertsové v Notting Hill a nakonec i Michaela, jenž se zasnoubí s mafiánskou dcerou v romantické komedii Mickovy modré oči.

Hugh_Grant

Jeho snaha o vybočení ze žánru ve kterém zdomácněl většinou nedopadla dobře, příkladem budiž thriller Smrtící léčba, kde si zahrál po boku Genea Hackmana. Film vznikl v produkční společnosti, kterou založil Grant spolu se svou tehdejší přítelkyní Elizabeth Hurleyovou, ale úspěch se nedostavil. Jediný, kdo dokázal Granta „použít“ trochu jiným způsobem, byl jeho dávný kamarád ze školy Michael Hoffman, který jej obsadil do role zženštilého požitkáře (další z jeho „homosexuálních“ rolí) ve svém snímku Čas smyslnosti. Ovšem romantické role nakonec přesto převládly a Grant musel čekat až na rok 2000, který mu konečně přinesl vytoužený únik z nepříjemné škatulky. Tím, kdo ukázal světu i Grantovu druhou tvář, nebyl nikdo menší než Woody Allen v komedii Darebáčci, který mu dal v roli vypočítavého svůdníka možnost předvést, co všechno v něm dřímá.

Hugh_Grant

Zatímco v Darebáčcích to byla ještě role vedlejší, v Deníku Bridget Jonesové a jejím následném pokračování Bridget Jonesové: S rozumem v koncích už dostal mnohem větší prostor pro rozehrání dokonale okouzlujícího darebáka. Hned následující rok se v adaptaci skvělé knihy Nicka Hornbyho Jak na věc světu představil s novým účesem a opět dal velmi intenzivně najevo, že tohle je ten pravý Hugh Grant - sebevědomý a šarmantní muž. Nejinak je tomu i v romanci Láska s výstrahou. Milostným komediím ostatně zůstává Grant v posledních letech naprosto věrný - hrál rozpačitého britského premiéra v Lásce nebeské, v Hudbu složil, slova napsal... zase ztělesňuje hudebníka v tvůrčí krizi.

Hugh Grant je jednou z největších hvězd romantických filmů, kterou kdy stříbrné plátno stvořilo a na jeho oblíbenosti u publika mu neubral ani skandál s jistou prostitutkou a jeho následné zatčení. Grant se zapsal do paměti diváků jako nesmělý romantický hrdina, aby nakonec změnil svou filmovou image v šarmantního sebevědomého muže a to stále v žánru, ve kterém se cítí jako doma.

ČLÁNKY O FILMU

Emily Mortimerová

Emily Mortimerová

15. 7. 2009 | Téma | red

Emily Mortimerová neklame tělem. Je ženou ze seriozní britské rodiny. Právě takovou, jak ji ukazují mnozí filmaři v čele s Woodym Allenem (thriller Match Point – Hra osudu, 2005)
Martin Landau

Martin Landau

13. 7. 2009 | Téma | red

Martin Landau patří do početné skupiny meziválečných brooklynských kluků převážně židovského původu, kteří se nadchli pro film a herectví
Jeff Daniels

Jeff Daniels

25. 5. 2009 | Téma | red

Paul Giamatti

Paul Giamatti

4. 5. 2009 | Téma | red

Po léta byl zapsán jako představitel vedlejších úloh v bláznivých komediích, proto takřka všechny překvapil jedinečnými výkony v nezávislých snímcích American Splendor a Bokovka
Liev Schreiber

Liev Schreiber

20. 4. 2009 | Téma | red

Pro Hollywood zůstává Liev Schreiber představitelem klíčových vedlejších úloh ve velkofilmech, od hororů (trilogie Vřískot, 1996-2000) přes science fiction (Koule, 1998) až k romancím (Kate a Leopold, 2001)
Charlize Theronová

Charlize Theronová

17. 3. 2009 | Téma | red

Svou kariéru začala jako baletka. Po skončení baletní kariéry se uplatnila jako herečka. Objevuje se hlavně v komerčně laděných snímcích, Oscarovým výkonem ve filmu Zrůda však přesvědčila o své schopnosti zvládnout i náročnější party
Drew Barrymoreová

Drew Barrymoreová

17. 3. 2009 | Téma | red

Začínala jako dětská hvězda ve filmu E. T. Bývalá dětská hvězda, která překonala své osobní problémy z puberty. Dokázala se vrátit do horních sfér Hollywoodu a opět se prosadit, tentokrát nejen jako herečka, ale také coby veleúspěšná producentka několika hitů, v nichž sama účinkovala
Kirsten Dunstová

Kirsten Dunstová

24. 12. 2008 | Téma | red

Mladá herečka, které se podařilo navázat na úspěšnou kariéru dětské hollywoodské hvězdy i v dospělosti
Ian McShane

Ian McShane

15. 11. 2008 | Téma | red

Tvář buldoka předurčuje Iana McShanea do rolí nesmlouvavých drsňáků, lhostejno na které straně zákona se zrovna nacházejí
Jennifer Garnerová

Jennifer Garnerová

15. 10. 2008 | Téma | red

Za všechno může špionský seriál Alias (2001-06) a s ním ústřední role agentky Sydney Bristowové

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.