Charlize Theronová

17. 3. 2009 - 11:13 | Téma | red

Charlize Theronová zdroj: tisková zpráva

Svou kariéru začala jako baletka. Po skončení baletní kariéry se uplatnila jako herečka. Objevuje se hlavně v komerčně laděných snímcích, Oscarovým výkonem ve filmu Zrůda však přesvědčila o své schopnosti zvládnout i náročnější party

Po skončení baletní kariéry se uplatnila jako herečka. Objevuje se hlavně v komerčně laděných snímcích, Oscarovým výkonem ve filmu Zrůda však přesvědčila o své schopnosti zvládnout i náročnější party.

Charlize Theronová Charlize Theronová se narodila 7. srpna 1975 a vyrůstala na farmě poblíž jihoafrického města Benoni. Již od dětství se věnovala baletu, objevila se v například v představeních Labutího jezera či v Louskáčkovi. V šestnácti letech Charlize na čas odjela do Milána, kde se pokusila prorazit jako modelka. Po krátké zastávce v domovské Jižní Africe odcestovala do New Yorku, aby se zde věnovala baletu. Brzy však přišlo zranění kolena, které znamenalo konec taneční kariéry. V roce 1993 se proto rozhodla zkusit štěstí u filmu a přestěhovala se do Los Angeles. Šťastnou náhodou zaujala vyhledavače hereckých talentů a zanedlouho získala roli ve svém prvním snímku, hororu Kukuřičné děti 3 (1994).

Na slibný začátek však Charlize Theronová dlouho nedokázala navázat, nezbylo jí než navštěvovat hodiny herectví a doufat v další příležitost. Ta přišla v roce 1996, kdy se Theronová objevila hudební v retrokomedii To je náš hit!, režírované Tomem Hanksem, a také v thrilleru Drsný a drsnější. Ani tyto snímky, ani komedie Ještě blbější (1997) s Jeffem Danielsem se ale nestaly tím filmem, po němž by si diváci její jméno zapamatovali. Výraznější úspěch měl až thriller Ďáblův advokát (1997). Příběh právníka (Keanu Reeves) a jeho ženy, které si oba stále více podmaňuje ďábelský šéf advokátní kanceláře v podání Ala Pacina, byl jedním z hitů sezóny a výrazně pomohl kariérám protagonistů hlavních rolí.

Charlize Theronová Astronautova žena První hlavní úloha se Theronové naskytla v roce 1998 v až dětsky naivním dobrodružném filmu Velký Joe o moderním King Kongovi, soupeřícím s nelítostnými pytláky. Ve snímku Woodyho Allena Celebrity (1998) Theronová v malé roličce pouze doplnila hvězdné herecké obsazení (hlavní roli hrál Kenneth Branagh). Ve sci-fi hororu Astronautova žena (1999) se Theronová představila po boku Johnnyho Deppa. Ale ani zajímavé herecké obsazení tomuto neinvenčnímu snímku, jehož tvůrci se inspirovali filmy jako Rosemary má děťátko a Contact, nepomohlo k úspěchu. Oscarová adaptace románu Johna Irvinga Pravidla moštárny (1999) byla výraznou příležitostí především pro Tobeyho Maguirea a Michaela Cainea, avšak ani Theronová se ve filmu neztratila.

Charlize Theronová Head in the Clouds Zfilmovaný životopis prvního černošského vojenského potápěče s Robertem De Nirem a Cubou Goodingem Jr. Ten nejlepší, ani mafiánské drama s Markem Wahlbergem a Joaquinem Phoenixem Temná zákoutí (oba 2000) nedokázaly naplnit velká očekávání. Stejně tak hraje Theronová „třetí housle“ v sympatickém golfovém retru Roberta Redforda Legenda o slavném návratu (2000). V podprůměrném akčním thrilleru Falešné hry (2000) účinkovala Theronová po boku Bena Afflecka. Listopadová romance (2001) o umírající mladé ženě, která do každého měsíce vstupuje s novým partnerem, svedla opět dohromady Theronovou s Keanu Reevesem. Roli spíše epizodní hrála Theronová v thrilleru 15 minut (2001). V menší úloze se Theronová představila také ve snímku Woodyho Allena Prokletí žlutozeleného škorpiona (2001), variaci na detektivky a romantické komedie meziválečného Hollywoodu.

Charlize Theronová Pravidla moštárny Jako propadák skončila jak komedie Probuzení v Renu (2002), v níž se objevili též Billy Bob Thornton a Patrick Swayze. Stejně dopadl i thriller Trapped (2002). Akční podívaná Loupež po italsku (2003) lákala diváky hlavně na početné pole hereckých hvězd (Mark Wahlberg, Edward Norton, Theronová...). Scénář k remakeu klasické zlodějské komedie z roku 1969 už bohužel k přednostem filmu nepatřil. Překvapením, které Theronová jako producentka a představitelka hlavní role nachystala pro diváky i kritiky, se stal snímek Zrůda (2003). Pro životopis prostitutky a masové vražedkyně Aileen Wuornosové se Theronová odhodlala ztloustnout a změnit vizáž a potvrdila v něm, že na svých hereckých schopnostech od počátku kariéry hodně zapracovala. Oscar, Zlatý glóbus a řada dalších ocenění byly více než zaslouženou odměnou za odvahu riskovat a pokusit se předvést se v takto náročné úloze.

Ve snaze stát se uznávanou charakterní herečkou Theronová pokračuje úlohou Britt Eklandové, herecké hvězdy sedmdesátých let, v biografii Život a smrt Petera Sellerse (2004). V titulní roli světoznámého komika se ve filmu představuje Geoffrey Rush. Po další oscarové nominaci za drama podle skutečných událostí Její případ (2005) jsme ji spatřili v kriminálně laděném dramatu V údolí Elah (2007), kde představuje angažovanou policistku Sandersovou. K blonďatému přelivu a s ním i k jednoduché podívané se vrací jako superžena v comicsové komedii Hancock (2008). Hrála též v režijním debutu svého partnera Stuarta Townsenda v jeho pokrokové agitce Vzpoura v Seattlu (2007).

ČLÁNKY O FILMU

Emily Mortimerová

Emily Mortimerová

15. 7. 2009 | Téma | red

Emily Mortimerová neklame tělem. Je ženou ze seriozní britské rodiny. Právě takovou, jak ji ukazují mnozí filmaři v čele s Woodym Allenem (thriller Match Point – Hra osudu, 2005)
Martin Landau

Martin Landau

13. 7. 2009 | Téma | red

Martin Landau patří do početné skupiny meziválečných brooklynských kluků převážně židovského původu, kteří se nadchli pro film a herectví
Jeff Daniels

Jeff Daniels

25. 5. 2009 | Téma | red

Paul Giamatti

Paul Giamatti

4. 5. 2009 | Téma | red

Po léta byl zapsán jako představitel vedlejších úloh v bláznivých komediích, proto takřka všechny překvapil jedinečnými výkony v nezávislých snímcích American Splendor a Bokovka
Liev Schreiber

Liev Schreiber

20. 4. 2009 | Téma | red

Pro Hollywood zůstává Liev Schreiber představitelem klíčových vedlejších úloh ve velkofilmech, od hororů (trilogie Vřískot, 1996-2000) přes science fiction (Koule, 1998) až k romancím (Kate a Leopold, 2001)
Drew Barrymoreová

Drew Barrymoreová

17. 3. 2009 | Téma | red

Začínala jako dětská hvězda ve filmu E. T. Bývalá dětská hvězda, která překonala své osobní problémy z puberty. Dokázala se vrátit do horních sfér Hollywoodu a opět se prosadit, tentokrát nejen jako herečka, ale také coby veleúspěšná producentka několika hitů, v nichž sama účinkovala
Kirsten Dunstová

Kirsten Dunstová

24. 12. 2008 | Téma | red

Mladá herečka, které se podařilo navázat na úspěšnou kariéru dětské hollywoodské hvězdy i v dospělosti
Ian McShane

Ian McShane

15. 11. 2008 | Téma | red

Tvář buldoka předurčuje Iana McShanea do rolí nesmlouvavých drsňáků, lhostejno na které straně zákona se zrovna nacházejí
Jennifer Garnerová

Jennifer Garnerová

15. 10. 2008 | Téma | red

Za všechno může špionský seriál Alias (2001-06) a s ním ústřední role agentky Sydney Bristowové
Match Point - preview

Match Point - preview

30. 9. 2008 | Téma | red

V zápase jsou momenty, kdy míč zavadí o síť a na zlomek vteřiny se zdá, že půjde přes, anebo spadne zpátky

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.