Jennifer Garnerová

15. 10. 2008 - 9:36 | Téma | red

Jennifer Garnerová zdroj: tisková zpráva

Za všechno může špionský seriál Alias (2001-06) a s ním ústřední role agentky Sydney Bristowové

Jennifer Garnerová Za všechno může špionský seriál Alias (2001-06) a s ním ústřední role agentky Sydney Bristowové. Garnerová tu byla představena jako akční hrdinka, která se zlem nemá slitování – a pokořené dobro obrečí. Odhodlanou ženou s přesnou rukou a pevným nákopem je také na filmovém plátně. V comicsových snímcích Daredevil (2003) a Elektra (2005) ztělesnila vražedkyni Elektru Natchiosovou, v akčním thrilleru Království (2007) je agentkou FBI Mayesovou.

Jennifer Anne Garnerová (nar. 17. dubna 1972) pochází z texaského Houstonu. Od raného dětství se věnovala klasickému tanci – při natáčení bojových scén to ocení – přesto prý o dráze baleríny nikdy nesnila. Své další hobby, hru na saxofon, doposud v profesionální kariéře neuplatnila. Studovala chemii na Denison University v Ohiu, z oboru svého otce však zběhla, aby se mohla stát herečkou. Pozdější studium na newyorské Yale University nedokončila, zato se prosadila na Broadwayi, když vystoupila v Turgeněvově Měsíci na vsi.

Jennifer Garnerová v seriálu Alias Herecká sláva ale čeká spíše na západním pobřeží. Toho si byla dobře vědoma i Garnerová. Po odchodu do Los Angeles se uplatnila zejména v televizi – obrazovce koneckonců vděčí za svou oblibu u diváků. Začínala v romanci Zoja (1995), natočené podle předlohy Danielle Steelové. Uplatnění nalezla zejména jako seriálová herečka. Po epizodkách v krimisérii Zákon a pořádek nebo v sitcomu Všichni starostovi muži (oba 1996) se uplatnila jako hvězdička „mýdlových“ seriálů Significant Others (1998) a Time of Your Life (1999-2001). K její smůle však ani jedna ze sérií neměla delšího trvání. Snad to byla právě televizní škola, co Garnerové naučilo strnulým výrazům a dojemným, až plačtivým pohledům na spoluaktéry. Těchto hereckých zlořádů se nezbavila dodnes, kdy má být její doménou o poznání dynamičtější žánr, než je soap opera.

S třetí velkou šancí už Jennifer Garnerová slavila úspěch. Akční seriál Alias (2001-06) ji představil jako superšpionku se zlatým srdcem Sydney Bristowovou. V bojových scénách je Garnerová nepochybně brilantní, k jejímu hereckému představení lze mít výhrady. Vinu na tom nese také scénář, který z ústřední hrdinky činí naivní princeznu, která se nad metodami tajných služeb co chvíli rozpláče. Za svůj výkon nicméně Garnerová obdržela Zlatý glóbus a byla též nominována na Emmy.

Jennifer Garnerová ve filmu Život jde dál Před Aliasem jsme mohli Garnerovou vidět také v několika doprovodných rolích u filmu. Hrála u Woodyho Allena, konkrétně v komedii Pozor na Harryho (1997). Do svých historických romancí ji obsadila Agnieszka Hollandová (Washingtonovo náměstí, 1997), ale taky Michael Bay – v jeho Pearl Harboru (2001) ztělesnila nesmělou sestřičku Sandru. Viděli jsme ji taky ve dvou „jednodušších“ komediích, které využívaly hlavně jejích vnad. V grotesce Pan Magor (1997) doplnila Leslieho Nielsena, v buranské veselohře Hele vole, kde mám káru? (2001) byla přítelkyní ústředního hrdiny v podání Ashtona Kutchera.

Po Aliasu bylo všechno jinak. Z Garnerové je najednou obletovaná hvězda, která nemá o nabídky nouzi. Steven Spielberg ji odměnil sice jen drobnou, zato ale zapamatovatelnou rolí prostitutky Cheryl Ann ve svém retru Chyť mě, když to dokážeš (2002).

Jennifer Garnerová ve filmu Přes noc třicítkou Popularitě vděčí také za několik úloh hlavních. V comicsovém Daredevilovi (2003) ji nalezneme coby mstivou Elektru Natchiosovou, neprávem obviňujícího titulního hrdinu (Ben Affleck) z vraždy svého otce. Díky úspěchu snímku se Garnerová oděla do kostýmu superhrdinky ještě jednou – v Elektře (2005) její hrdinka vstala z mrtvých a získala angažmá nájemné vražedkyně. Svou cestu k dobru znovu hledá. Také v obou snímcích sází spíš na svůj talent pohybový nežli herecký. U striktní Elektry to není na újmu tolik jako u dobrosrdečné Sydney. Jak se Garnerové povede v novém akčním thrilleru Království (2007), to je zatím zahaleno tajemstvím.

Jennifer Garnerová V posledních letech Garnerová inklinuje k žánru romantické komedie. Snímek Přes noc třicítkou (2004) parafrázoval známou komedii s Tomem Hanksem Velký (1988). Třináctiletá Jenna tu dočká dospělosti, ke spokojenosti se ale nedopracuje. Postava povrchní dívenky v ženském těle jde Garnerové celkem k duhu, nezáživný scénář ale její umění devalvuje. Další romance Život jde dál (2006) naopak směřuje k uslzenosti. Ústřední hrdinka se tu vyrovnává se ztrátou svého snoubence. První skutečně herecký výkon ale slibuje až tragikomedie Juno (2007), kde Garnerová ztělesnila bezdětnou Vanessu, která touží po adopci potomka náctileté Juno (Ellen Pageová). Představí se také znovu na Broadwayi. Jako Roxanne by měla sekundovat Cyranovi Kevina Klinea.

Ve své produkční společnosti Vandalia Films připravuje thriller Sabbatical a drama Be with You.

Prvním manželem Jennifer Garnerové byl herec Scott Foley, se kterým se seznámila při natáčení seriálu Felicity (1998). S ním se v roce 2004 rozvedla, aby se následně provdala za Bena Afflecka. Svému partneru z filmu Daredevil povila v prosinci 2005 dcerku Violet Anne.

ČLÁNKY O FILMU

Emily Mortimerová

Emily Mortimerová

15. 7. 2009 | Téma | red

Emily Mortimerová neklame tělem. Je ženou ze seriozní britské rodiny. Právě takovou, jak ji ukazují mnozí filmaři v čele s Woodym Allenem (thriller Match Point – Hra osudu, 2005)
Martin Landau

Martin Landau

13. 7. 2009 | Téma | red

Martin Landau patří do početné skupiny meziválečných brooklynských kluků převážně židovského původu, kteří se nadchli pro film a herectví
Jeff Daniels

Jeff Daniels

25. 5. 2009 | Téma | red

Paul Giamatti

Paul Giamatti

4. 5. 2009 | Téma | red

Po léta byl zapsán jako představitel vedlejších úloh v bláznivých komediích, proto takřka všechny překvapil jedinečnými výkony v nezávislých snímcích American Splendor a Bokovka
Liev Schreiber

Liev Schreiber

20. 4. 2009 | Téma | red

Pro Hollywood zůstává Liev Schreiber představitelem klíčových vedlejších úloh ve velkofilmech, od hororů (trilogie Vřískot, 1996-2000) přes science fiction (Koule, 1998) až k romancím (Kate a Leopold, 2001)
Charlize Theronová

Charlize Theronová

17. 3. 2009 | Téma | red

Svou kariéru začala jako baletka. Po skončení baletní kariéry se uplatnila jako herečka. Objevuje se hlavně v komerčně laděných snímcích, Oscarovým výkonem ve filmu Zrůda však přesvědčila o své schopnosti zvládnout i náročnější party
Drew Barrymoreová

Drew Barrymoreová

17. 3. 2009 | Téma | red

Začínala jako dětská hvězda ve filmu E. T. Bývalá dětská hvězda, která překonala své osobní problémy z puberty. Dokázala se vrátit do horních sfér Hollywoodu a opět se prosadit, tentokrát nejen jako herečka, ale také coby veleúspěšná producentka několika hitů, v nichž sama účinkovala
Kirsten Dunstová

Kirsten Dunstová

24. 12. 2008 | Téma | red

Mladá herečka, které se podařilo navázat na úspěšnou kariéru dětské hollywoodské hvězdy i v dospělosti
Ian McShane

Ian McShane

15. 11. 2008 | Téma | red

Tvář buldoka předurčuje Iana McShanea do rolí nesmlouvavých drsňáků, lhostejno na které straně zákona se zrovna nacházejí
Match Point - preview

Match Point - preview

30. 9. 2008 | Téma | red

V zápase jsou momenty, kdy míč zavadí o síť a na zlomek vteřiny se zdá, že půjde přes, anebo spadne zpátky

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.