Chcete vědět, jak dopadnou Avengers nebo Star Wars?

29. 3. 2019 - 14:56 | Téma | Václav Rybář

Chcete vědět, jak dopadnou Avengers nebo Star Wars? zdroj: tisková zpráva

Dejte si pozor, jak na tuhle otázku odpovíte. Nebo vlastně ani odpovídat nemusíte. Hollywood už vás má dávno přečtené.

Letošní sezóna je plná filmů, které se diváka snaží překvapit nebo dokonce přímo doběhnout. Tenhle týden do kina míří hororová novinka Jordana Peelea jménem My. Právě od něj lidé po oceňovaném Uteč čekají něco „víc“. Už trailerová kampaň ostatně servíruje rodinku, která jednoho večera na své zahradě potká své poněkud vyšinuté klony. Snaží se je zabít nebo se jenom chtějí kamarádit? Kdo je tu zločinec a kdo oběť? Otázky, samé otázky. Musíte si dojít do kina, abyste na ně dostali odpovědi. Nebo stačí chvilku googlovat a dostanete je předem. A možná dokonce ještě fantasmagoričtější než jaké by nabídnul sebelepší scenárista.

Příchod internetu neznamenal pro Hollywood jen noční můry spojené s online pirátstvím, ale také mnohem rychlejší a efektivnější šíření zákulisních informací. Na jedné straně se producenti snaží proti nejrůznějším únikům bojovat přísnými smlouvami, scénářem na pestrobarevných stránkách, co se špatně fotí nebo kopírují, nebo natáčením několika verzí klíčových scén, ale je to marná snaha, protože filmoví fandové v posledních letech nemají na práci nic lepšího než pečlivé analýzy každého záběru nebo fotky z natáčení.

V osmdesátých nebo devadesátých letech tahali z celebrit informace maximálně novináři nebo moderátoři talkshow. Spousta průšvihů v zákulisí nebo dobře střežených tajemství vyplavala na světlo až s odstupem několika let. Ano, měli jsme tu trailerové kampaně, co tu a tam nechtíc prozradily příliš z děje, ale co se děje dnes nemá v hollywoodské historii obdoby. Nejen že se marketingové kampaně často snaží divákům prozradit i důležité zvraty, aby zvýšily počet kliků (viz Harrison Ford v ukázkách z Blade Runnera 2049), často na úkor následného kinozážitku, ale hlavně se neuvěřitelně zvýšila popularita analýz trailerů, fotek chystaného merchandisingu, nebo i rozmazaných fotek z natáčení. Články nadepsané „XX věcí, které jste zaručeně nevěděli o.…“, „Víme první…“, „Šokující teorie o konci XX…“ snadno uloví pozornost nedočkavých fanoušků. Za měsíc s velkou pompou skončí velká komiksová éra v Avengers: Endgame. Na konci roku se uzavře Skywalkerovská sága v Epizodě 9. Je na čase si popovídat o tom, kolik překvapení tyhle velké blockbustery ve skutečnosti skrývají.

avengers_end6 zdroj: tisková zpráva

Už jste asi pochopili, že tenhle článek nebude o předvídatelnosti soudobých blockbusterů. Scenáristé se v případě velkých filmových ság snaží divákům částečně vyhovět (chtějí si přece zasloužit všechny ty miliardy a nepozlobit si diváky) a částečně je překvapit. Jenže tu štáb a pár zasvěcených stojí doslova proti celém světu. Většina čtenářů si řekne, že oni vlastně nechtějí nic vědět, ale kdo si dokáže poručit a naordinuje si pár týdnů či měsíců před premiérou stoprocentní detox? Nekoukat na upoutávky, na nic neklikat, nic nečíst. Držím palce všem, kdo to zvládnou, ale u některých blockbusterů platí, že marketingová kampaň je lepší než samotný výsledek. Podobnou abstinencí se tedy okrádáte o ten pocit natěšení, který může trvat měsíce, zatímco zklamání v kinosále se může dostavit nepoměrně rychleji.

Takže asi platí, že všeho s mírou. Jenže dneska je na internetu opravdu těžké tu správnou míru najít. I relativně nenápadně vypadající články se pouštějí do filozofování nad dějem a než se nadějete, už máte v hlavě brouka, který nepřestane hryzat. Nejhůře jsou postižené marvelovky, kterým se věnuje hned několik webů a youtube kanálů. Ty od rána do večera chrlí zaručené informace, konspirační teorie, coby kdyby novinky a další obsah. Nedávná studie analyzovala posledních pět marvelovek a srovnávala děj filmů s předpremiérovými odhady. Jen tak v duchu si tipněte, na kolik procent se internetoví Nostradámové dokázali trefit v případě Avengers: Infinity War nebo Captain Marvel. Chvilka napětí… 85 až 90 %. V podstatě všechny zvraty se daří uhodnout předem, přestože se filmy v MCU dost liší od komiksových předloh a Marvel nešetří v kampaních úhybnými manévry.

zdroj: Falcon

V podání Marvelu se proto hra studia s diváky rozrostla do epické hry na kočku a myš. Moderátoři talkshow se snaží herce nachytat na švestkách. Někteří chroničtí kecalové jako Tom Holland nebo Mark Ruffalo mají „mrk-mrk“ od Marvelu ban, kterým jim znemožňuje se dostat k jakýmkoliv důležitým informacím a natáčejí bokem od zbytku štábu. A když někdo něco řekne, lze za tím vyčmuchat mylnou informaci na míle daleko. Ostatně Russoové už nás podvedli několikrát, třeba když v jedné z ukázek na Infinity War běží vstříc záběru naštvaný Hulk, který ovšem v dané scéně nakonec vůbec není.

Endgame na informační válku upozorňuje dopředu, v trailerech se šachuje se záběry a samotní tvůrci fanouškům vzkazují, aby nevěřili všemu, co vidí nebo slyší. V podstatě tím znevažují úplně všechny informace a doufají, že se jim do premiéry povede utajit, když už ne „co“, tak alespoň „jak“. Je třeba dodat, že většina recenzentů jim jde na ruku a ve svých textech nespoileruje. Vaši kamarádi a kolegové ale už nemusí být tak ohleduplní, což studiu hraje do karet. Doufá totiž, že do kina naklušete co nejrychleji, abyste minimalizovali riziko, že vám důležitý zvrat někdo vyzvoní.

avengers_end7 zdroj: tisková zpráva

Jak dlouho by se vlastně mělo čekat ve slušné společnosti, než se začne o zvratech mluvit bez okolků, bez předchozího zjišťování, co kdo viděl? Měsíc? Půl roku? Dva roky? Vždycky záleží na velikosti skupiny a jejím zaměření. Vaši kamarádi už určitě viděli Infinity War a dost možná i Captain Marvel. Vaši kolegové z práce ale třeba jen Infinity War. Vaši rodiče pravděpodobně nevědí, kdo je Thanos, ale poznají od sebe Thora a Iron Mana, protože obě postavy tajtrlíkují na popkulturní scéně už skoro deset let a občas je mohou překvapit i v televizním programu.

Jenže ono se nemusí nic číst nebo říkat, v době memů a gifů nedá tolik práce narazit ve zcela nesouvisející konverzaci na hromádku popela s nápisem Peter Parker nebo gifem „Mr. Stark, I don’t wanna go“ pod vyhrocenou debatou o Brexitu. A hlava si hned začne skládat možné scénáře. Pamatujte na to, pokud se rozhodnete na Endgame skočit třeba o týden, dva později. Váš komunikační detox musí být stoprocentní, jinak tímhle minovým polem potenciálních spoilerů bez úhony neprojdete.

Pokud se vám to povede, schválně si pak na internetu prošmejděte všechny ty teorie o možných zákrutách děje a potenciálních zvratech. Před premiérou nás všechny otravují, ale po ní? Berte je jako alternativní vesmíry, jež mohou obživnout ve vaší vlastní fantazii. Nemusím snad dodávat, že taková fanfiction může být často zábavnější a odvážnější než opravdové filmy. Ačkoliv to, co se momentálně povídá o Thanosovi a Ant-Manovi, si snad ani nechceme představovat. Chcete vědět víc? My nesmíme ani naznačovat. Tuhle hradbu mlčení musíte překročit sami a na vlastní nebezpečí. V boji s pokušením vám držíme palce. Už jenom čtyři týdny...

zdroj: Falcon

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Čtyři nejzásadnější události filmového roku 2019

Čtyři nejzásadnější události filmového roku 2019

3. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Uplynulých dvanáct měsíců znamenalo pro filmové fandy i samotný Hollywood hodně změn. Přepisovaly se žebříčky nejúspěšnějších filmů všech dob, dočkali jsme se velkých překvapení i ještě větších zklamání a možná, že se potichu změnila i pravidla, podle kterých filmový průmysl hraje. Co nejzajímavějšího se ve filmovém světě vloni událo?
Recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera – sága končí. A je to dobře

Recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera – sága končí. A je to dobře

19. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Přiznám se vám k jedné věci. Miluju Star Wars. Když mi bylo osm, vstával jsem do školy dřív, abych mohl chvilku na videu koukat na pirátskou kopii Nové naděje. Jen tu jsem viděl tak padesátkrát a ostatní věci z původní trilogie na tom budou podobně.
Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

13. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Harry Potter? Avengers? Bondovky? Ani náhodou, největší filmový fenomén všech dob jsou Star Wars.
Budoucnost Star Wars: Disney chystá neznámou trilogii i několik seriálů

Budoucnost Star Wars: Disney chystá neznámou trilogii i několik seriálů

27. 11. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Od premiéry devátých Hvězdných válek nás dělí už jen pár týdnů. Star Wars: Vzestup Skywalkera dorazí do českých kin 19. prosince a uzavře nejen novou trilogii, ale podle všeho i celý příběh rodu Skywalkerů.
Star Wars začínají před velkým finále šponovat emoce

Star Wars začínají před velkým finále šponovat emoce

26. 11. 2019 | Trailery | Adam Homola

Vzestup Skwylkera je poslední film z hlavní série Star Wars a už klepe na dveře. Premiéru má 19. prosince, ale do kin si na něj budete moct zajít už 18. prosince.
Další Star Wars nebudou mít na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny

Další Star Wars nebudou mít na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny

29. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Loni v únoru jsem psal novinku s titulkem „Nové filmy ze Star Wars dostali na starosti tvůrci seriálu Hra o trůny“. Letos v říjnu píšu tuto novinku, zatímco má Kathleen Kennedy a společně s ní i Michelle Rejwan plné ruce práce. Oba pánové šli z kola ven a noví tvůrci nové trilogie, jejíž první díl uvidíme už v roce 2022, zatím nejsou.
Nenechte si ujít finální trailer na Star Wars: Vzestup Skywalkera

Nenechte si ujít finální trailer na Star Wars: Vzestup Skywalkera

22. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Tak a je to tady. Poslední plnohodnotný trailer (následovat budou ještě TV spoty...) na Star Wars: Vzestup Skywalkera. Poslední díl všech tří trilogií je už za dveřmi a finální trailer nám dává jasně najevo, že tentokrát bysme tu návštěvu v kinech neměli minout.
Kevin Feige chystá vlastní film z univerza Star Wars

Kevin Feige chystá vlastní film z univerza Star Wars

26. 9. 2019 | Novinky | Adam Homola

Šéfproducent Marvelu Kevin Feige podá pomocnou ruku šéfové Lucasfilmu Kathleen Kennedy a společně s ní udělá jeden film z univerza Star Wars.
Budoucnost Star Wars je v rukách Michelle Rejwan

Budoucnost Star Wars je v rukách Michelle Rejwan

20. 6. 2019 | Novinky | Adam Homola

Marvel má svého Kevina Feigeho, zatímco Lucasfilm má Michelle Rejwan. Ta byla jmenována na nově vytvořenou pozici jménem Senior Vice President of Live Action Development & Production a má tak mít na starosti všechno co se týká Star Wars a není to animované. Tedy všechny budou hrané filmy i hrané seriály.
Příští Star Wars natočí tvůrci Hry o trůny

Příští Star Wars natočí tvůrci Hry o trůny

15. 5. 2019 | Novinky | Adam Homola

Šéf Disney Bob Iger prozradil, kdo že bude mít na svědomí další filmy z univerza Star Wars. Ve hře byl Rian Johnson a pak pánové David Benioff a D. B. Weiss a krátkou slámku si vytáhli právě druzí jmenovaní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.