Všichni už po dvaceti filmech tak trochu tušíme, že MCU alias Marvel Cinematic Universe se od toho komiksového vesmíru poměrně dost liší. Příběhy filmových superhrdinů jsou často upletené z několika různých zápletek komiksů, které od sebe mohou dělit ne roky, ale rovnou dekády. Proti tomuhle přepisování historie a neodvratné komprimaci času nelze mít výraznějších výhrad. Však oni v tom Marvelu musí vědět, co dělají, aby jim v dalších deseti letech nedošly nápady, případně aby to celé nějak drželo pohromadě napříč sólovkami. Internet je a bude plný článků od nejrůznějších nerdů, co budou řešit změny kostýmů, odlišné originy záporáků nebo občasné prohřešky proti komiksové geografii. Kvůli tomu tu ale dneska nejsme, protože u Captain Marvel muselo komiksové vydavatelství i filmový moloch kouzlit opravdu mocně.
Ještě jednou si připomeňme, že do kin vstupuje Captain Marvel alias Carol Danvers. Rázná žena, armádní pilotka a také nedobrovolná vesmírná turistka. Nebudeme prozrazovat detaily, ale Carol se dostane na cizí planety, potká mimozemšťany – ty hodné – a zjistí, že jiní mimozemšťani – ti zlí – chtějí ovládnout Zemi. Celé se to odehrává v různých časových liniích, ale tou hlavní jsou devadesátá léta minulého století (pro někoho pravěk, pro někoho mládí), v nichž tahle marvelácká Wonder Woman zachraňuje svět s pomocí omlazeného Nicka Furyho.
Carol Danvers vypadá přesně jako ženská superhrdinka moderního střihu, ačkoliv se vám Marvel bude snažit namluvit, že ji má ve výzbroji posledních padesát let. Jak už to u marketingu bývá, je to poloviční pravda i poloviční lež. Zatím Carol se na stránkách komiksu opravdu objevila už v roce 1968, její aktuální alter-ego Captain Marvel sotva půjde do základní školy. Před premiérou filmu se internet množil dotazy zmatených pamětníků, kteří řešili, jestli je Captain Marvel od DC nebo od Marvelu, jestli je to chlap nebo ženská apod. A víte co? Všechny varianty jsou správně!
Captain Marvel, ten pravý od DC
První Captain Marvel se narodil už v roce 1939 v kolébce jménem Fawcett Comics. A dnes ho známe pod názvem Shazam! Je nadmíru velkou ironií, že před Captain Marvel poběží upoutávky na Shazam! (má premiéru o měsíc později), protože právě Billy Batson je prapůvodní Captain Marvel! A to přitom už tenkrát řval ono Shazam (je to zkratka ze jmen šesti bájných hrdinů – Šalomoun, Herkules, Achilles, Zeus, Atlas a Merkur), které mu propůjčilo sílu slavných reků.
Ve čtyřicátých letech byl Captain Marvel nejprodávanějším komiksem vůbec, dokonce byl populárnější než Superman od Detective Comics (později DC Comics). Tehdy ostatně přibyla i postava Mary Marvel, což byla tedy historicky první „kapitánka“ v marvelovském komiksu. Nutno dodat, že Marvel Comics jako takový ještě neexistoval. Tehdejší vydavatelství se jmenovalo Timely Comics a na Marvel se přejmenovalo až koncem šedesátých let. Marvel ve významu Zázrak tak nebyl žádným copyrightem.
Co naopak copyrightem bylo, alespoň podle Detective Comics, byly superschopnosti Billyho Batsona, které se v mnohém podobaly těm Supermanovým. Velké vydavatelství zažalovalo to malé už zkraje 40. let, ale k soudu se případ dostal až o sedm let později.
V roce 1948 se tedy začal táhnout tříletý spor, na jehož konci soudce rozhodnul, že DC si nedostatečně pohlídalo Supermanova práva, když zveřejnilo první komiksové stripy, a pro tuto lenost rozhodnul, že Captain Marvel má nárok na autorskou inspiraci. Neslýchané? DC se okamžitě odvolalo a o rok později vyhrálo u vyšší instance, kdy mu soud přiřknul nárok na některé vypůjčené prvky.
Fawcett Comics se rozhodl s DC vyrovnat mimosoudně. Sám neměl na další tahanice peníze, protože zatímco za druhé světové se Captain Marvel prodával skvěle, po jejím skončení opadly prodeje komiksů obecně a u Fawcettů už nevěděli kudy kam. Mimosoudních 400 tisíc dolarů bylo posledním hřebíkem do rakve.
Fawcett vyhlásil bankrot a propuštění kreslíři odešli pracovat pro DC, na čem jiném než na Supermanovi. Aby byla ironie osudu dokonána, dočkal se o dvě dekády později Billy Batson restartu, tentokrát už pod křídly DC Comics. A protože tehdy už existoval Marvel Comics, musel se celý titul přejmenovat. Volba padla právě na ikonické Shazam!
Mar-Vell
Jedním z důvodů, proč se DC nemohlo vrátit k původnímu názvu, byl i fakt, že Marvel Comics si okamžitě povědomý titul urval pro sebe a na konci šedesátých let spustil vlastního kapitána Marvela. A aby to nevypadalo jako self-promo nebo maskot z reklamy na prací prášek, udělali z něj mimozemšťana rasy Kree jménem Mar-Vell. Jedna pomlčka, písmeno navíc a hned to vypadá vznešeněji.
Mar-Vell je klíčovou osobností celé rasy a s Kree se musíme zmínit i o Skrullech, což je konkurenční rasa, jejíž členové se umí proměnit v kohokoliv. Ano, přesně o tom je ta slibovaná invaze na planetu Zemi. Kree mají naštěstí solidní genový fond a jejich běžné schopnosti bychom na Zemi považovali za superschopnosti. Není divu, že když se Mar-Vell mimo svou rodnou hroudu zatoulá, může měřit síly s mnoha soupeři zvučných jmen a bez problémů získat frčky v samotných Avengers.
Jenže… to pořád ještě nejsme u naší hrdinné kapitánky, že? Mar-Vell v šedesátých letech se svým zeleným kostýmem připomínal spíš kopii Green Lanterna a moc lidí neoslovil. Sice se objevil na Zemi, ale byl to mimozemšťan a jeho aféry byly na hony vzdálené problémům běžných lidí. Aby uspěl, nutně potřeboval lidské kamarády, nebo nějaký ten milostný objekt. Tady na scénu vstupuje Carol Danvers a začíná tradiční jiskření.
Carol Danvers z komiksu
Je vlastně jedno, jestli vycházíte z komiksu nebo ne, Carol Danvers získá superschopnosti velmi rychle a je to samozřejmě Mar-Vellovým přičiněním. Protože však tímto skutkem Captain Marvel nepřestane existovat, přijímá Carol přezdívku Ms. Marvel a vydává se na sólovou kariéru. Vydavatelství ji už tehdy tlačí dopředu jako bojovnici za práva žen a zajišťuje jí členství hned v několika prestižních superhrdinských týmech. S přeskakováním z jedné party do druhé se mění i rozsah jejích schopností a občas dokonce i jméno – blonďatá střela byla známá jako Warbird nebo Binary.
Jako Binary se mimochodem stala jednou z nejsilnějších bytostí marveláckého vesmíru, takže ty zvěsti o tom, že ve filmovém MCU bude nejsilnějším avengerem vlastně vůbec nejsou přehnané. Komiksová Carol hrála důležitou roli v mnoha velkých komiksových eventech, ale měla i temnou stránku. Podobně jako Tony Stark se totiž občas ráda napila. To je ovšem rys osobnosti, který se ve filmovém MCU rozhodně pitvat nebude.
V roce 2012 Marvel definitivně Carol restartoval jako Captain Marvel a rovnou jí dal hlavní roli v agentuře S.W.O.R.D. a také z ní udělal klíčovou postavu druhé Občanské války. Její nejnovější charakter už se samozřejmě v mnohém překrývá s filmovým alter-egem.
Jde o Mavericka v sukních pro dnešní generaci holek (ačkoliv autoři mluví spíš o Chucku Yeagerovi), tj. ostré armádní pilotce, která se o sebe umí postarat. Paralela s Wonder Woman je zjevná – Diana přichází z bájného ostrova amazonek do „moderního“ světa plného lidských barbarů, Carol pro změnu z válečného prostředí planety Kree přichází slabé a bezbranné lidi zachránit před invazí rasy profesionálních vojáků.
Carol Danvers ze stříbrného plátna
Filmová Carol Danvers v podání Brie Larson tento víkend ovládne kina, takže nemá smysl ji dlouze představovat, nebo vám snad prozrazovat další detaily. Jenom zmíním, že i Mar-Vell je ve filmu chytře schovaný, takže původní DNA tu bezesporu najdete. Fanoušci se ale trochu bojí, že Captain Marvel bude typická Mary Sue – termín pro nepříliš zajímavou, ale extrémně silnou a v podstatě bezchybnou postavu, která vždy přijde na poslední chvíli a zachrání všechno a všechny. Tenhle problém se hodně skloňoval v souvislosti s Rey z nových Star Wars.
Teď se všude rozhlašuje, že Carol Danvers bude nejsilnějším z Avengers a na konci dubna přijde odrovnat Thanose v Avengers: Endgame. Moc nevěřím tomu, že by Kevin Feige fialového titána deset let budoval, a pak ho nechal knokautovat nováčkem, ale snaha tlačit Captain Marvel dopředu jako idol cílovky, na kterou komiksy doposud moc nezabíraly, je evidentní. Tak se nechme překvapit, jak tohle velké komiksové finále dopadne. Protože ve své sólovce Captain Marvel dokazuje, že rány umí nejen přijímat, ale i rozdávat.
zdroj: Archiv