Nominace na Oscary 2016 slibují klání mezi Mad Maxem a sci-fi Marťan

- Téma autor: Vojtěch Karlík

Nominace na 88. ročník Oscarů jsou venku a podle všeho to vypadá na pořádně lítou bitvu mezi klasicky pojatými filmy, ujetou postapokalyptickou podívanou a několika zajímavými snímky. Každopádně v roce 2015 bylo na co koukat a podle toho vypadají i nominace. Vyhraje Marťan, nebo snad Mad Max? Nabízíme vám přehled nejdůležitějších kategorií. S výběrem jsme vlastně spokojeni, jen nás mrzí, že Star Wars se objevují až v kategoriích jako je střih a střih zvuku.

Nejlepší film:

mad max fury road hardy theron


The Big Short (Sázka na nejistotu)
Bridge of Spies (Most Špiónů)
Brooklyn 
Mad Max: Fury Road (Šílený Max: Zběsilá cesta)
The Martian (Marťan)
The Revenant (Revenant Zmrtvýchvstání)
Room 
Spotlight

Dovolujeme si tvrdit, že letos akademici vybírali opravdu zodpovědně. Marťan Ridleyho Scotta byl zjevením v podobě puristicky čistého sci-fi bez příkras a film bavil diváky napříč generacemi. Sázka na nejistotu se vrací ke kořenům ekonomické krize opět odkrývá styl, s jakým se nba Wall Streetu pohybují ti největší žraloci.Adam McKay natočil rutinérsky solidní snímek, ale podle nás nemá na nového Spielberga a jeho  Most špiónů. Revenant sází na charismatického DiCapria a filmy Room a Spotlight pak zastupují kategorii "Hodně vážné věci". Naším favoritem však zůstává Šílený Max. Jednak se rádi bavíme a pak, ten film se Millerovi povedl.

Nejlepší režisér:

Adam McKay, The Big Short
George Miller, Mad Max: Fury Road
Alejandro G. Inarritu, The Revenant
Lenny Abrahamson, Room
Tom McCarthy, Spotlight

Režisérské kategorie tak trochu kopírují ústřední kategorii, ale chybí zde Marťan Ridleyho Scotta. George Miller by byl skvělým oceněným, ale spíš to vidíme na Toma McCarthyho a váížný film o zneužívání v katolické škole.

Nejlepší herec:

Bryan Cranston, Trumbo
Matt Damon, The Martian
Leonardo DiCaprio, The Revenant
Michael Fassbender, Steve Jobs
Eddie Redmayne, The Danish Girl

Pardon, ale my si odpustíme dlouhé řečičky. Měl by to dostat Matt Damon. Neviděli jsme Trumbo o slavném scénáristovi, který byl obviněn za levicové myšlenky, tady by mohl být zakopaný utajený favorit. DiCaprio byl dobrý, ale ne nejlepší.

Nejlepší herečka:

Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Room
Jennifer Lawrence, Joy
Charlotte Rampling, 45 Years
Saoirse Ronan, Brooklyn

Cate Blanchett, Brie Larson, Jenniffer Lawrence... Mezi těmito třemi dámami budou akademici vybírat. Nebo spíš měli by. Film Joy o vynálezkyni mopu je sice latentní blábol, ale je to příběh o paní z lidu a navíc dobře zahráno. Tady snad nikdo nepochybuje. Na druhou stranu Cate Blanchett v roli zamilované dámy do jiné dámy, to je zase téma k propírané toleranci, takže to nebudou mít akademici lehké.

Nejlepší herec ve vedlejší roli:

Christian Bale, The Big Short
Tom Hardy, The Revenant
Mark Ruffalo, Spotlight
Mark Rylance, Bridge of Spies
Sylvester Stallone, Creed

Sylvester Stallone měl podle reakcí a zákulisních drbů posbírat více nominací s oživeným Rockym, ale my budeme rádi, když dostane Oscara. 

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
Rooney Mara, Carol
Rachel McAdams, Spotlight
Alicia Vikander, The Danish Girl
Kate Winslet, Steve Jobs

Jennifer Jason Leigh byla v Osmi hrozných skvělá. Perfektně zapadalo do skupiny bizarních tarantivsky zvrácených postav. Věříme a držíme palce.

Nejlepší animovaný film:

Anomalisa
Boy and the World (Chlapec a svět)
Inside Out (V hlavě)
Shaun the Sheep Movie (Ovečka Shaun ve filmu)
When Marnie Was There 

Japonský animák (Marnie), umělecká Anomalisa, nebo lehce dětinská ovečka Shaun? Naším favoritem je nový projekt studia Pixar, které se po letech (úspěšných) trapností vrátilo v plné formě skvělým příběhem V hlavě.

Nejlepší adaptovaný scénář:

Bridge of Spies
Ex Machina
Inside Out
Spotlight
Straight Outta Compton

Scénáře podle knih většina diváků srovnává s předlohami. Autoři to nemívají lehké. Sázet se a odhadovat, který scénárista si dojde pro pozlacenou sošku je zhola nemožné. My sami věříme Mostu špiónů. Sci-fi Ex Machina však také nebylo vůbec špatné.

Nejlepší původní scénář:

Bridge of Spies (Most špiónů)
Ex Machina
Inside Out
Spotlight
Straight Outta Compton

Těžká volba, že? Pokud jste však viděli film Straight Outta Compton o pětici kluků, kteří se rapem vyzpívali z ulice, pak máte jasnou volbu.

Nejlepší kamera:

Carol
The Hateful Eight (Osm hrozných)
Mad Max: Fury Road
The Revenant
Sicario

Šílený Max? Revenant? Osm hrozných? Vybrat bude těžké. Ani Carol a Sicario nepokulhávají.

Nejlepší kostýmy:

Carol
Cinderella
The Danish Girl
Mad Max: Fury Road
The Revenant

Tagy: Oscar 2016

Zdroje: Cïnemablend

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.