Šílený Max: Zběsilá cesta - recenze restartu australské post-apo legendy

14. 5. 2015 - 20:00 | Dokina.cz | Vojtěch Karlík

Šílený Max: Zběsilá cesta - recenze restartu australské post-apo legendy zdroj: tisková zpráva

Na nového Mad Maxe se vlastně nijak zvlášť nečekalo. Nikdo do nás nehustil poslední měsíce informace o tom, jak skvělé a bombastické to má být. Vědělo se o tom leccos, ale že to bude takhle vydařený a důstojný návrat legendy, to nečekal asi nikdo. 

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Mad Max se povedl. A škarohlídi, kterým v následujících řádcích bude vadit, že odmítám používat český překlad Šílený Max, prostě prominou. Když se těsně před premiérou objevily v ulicích velké plakáty a tramvaje polepené hlavní hrdinkou, už jsem byl vlastně dávno rozhodnutý, že to prostě musím vidět.

mad max zdroj: tisková zpráva

Mad Max je téma, je to první opravdu propracované univerzum postapokalyptického světa. Mad Max s Melem Gibsonem byl zjevením a moc dobře si pamatuji, jak jsme se spolužáky rozvíjeli teorie o tom, kam se v tom filmu poděla veškerá civilizace. Proč to dopadlo tak blbě pro lidstvo?! Byli jsme navíc svědky úpadku, který působil věrohodně. Policajti se honí s vraždícími gangy. Max se mstí za smrt rodiny.

A pak přišel druhý díl. Policajti zmizeli. Motorkáři zmizeli. Zůstal jen zmar, potulující se tlupy zdecimovaných lidí bojujících o zbytky nafty a benzínu - to byla rodící se nová společnost. A samozřejmě nechyběl Max (opět Mel Gibson).

Režisér George Miller vytvořil skvělý svět, natočil dva výborné filmy a vše uzavřel solidní trojkou, která přišla s úžasnou ženskou postavou v podání Tiny Turner.

Textovou úvodní nálož berte jako nutnou předehru k pochopení toho, co nyní bude následovat a také jako vysvětlení toho, proč jsem z nového filmu tak nadšený.

zdroj: Archiv

Předně je dobře, že nový snímek natočil opět jeho duchovní otec George Miller. Hodně lidí se také zamýšlelo nad tím, proč se do znovuzrozeného světa nevrátil Mel Gibson, ale velmi záhy pochopíte, že ač Hardy hraje stejnou postavu, není Mela třeba. Znovu opakuji a křičím na všechny ty zoufalce, co říkají opak. Mela netřeba!

Nový Mad Max je mnohem více jakousi povídkou z důvěrně známého univerza, než klasickým restartem. Je to ale i film reflektující vývoj kinematografie v posledních dvaceti letech a je neuvěřitelně parádní pozorovat, jak režisér ročník 1945 natočil dokonalý akční trhák, kterým strčí do kapsy mnoho současných tvůrců. Miller se nehrne do režie každého snímku, vybírá si a asi i dost zamrzl na své látce nazvané prostě a jednoduše Max. Jenže ji vypiloval k dokonalému obrazu. Je to film dokazující, že generační rozdíly nestírají a neničí talent tvůrců.

Akce je všudypřítomná. Úplně mne rozsekalo, na kolik zajímavých záběrů přišel Miller se svým kameramanem při honičkách a kaskadérských jízdách. Pohledy kamery jsou prostě famózní. Připadáte si jako na strašlivě dlouhé jízdě dolů na horské dráze. Když pak přijde rovinka a stoupání, jste tak rozpumpovaní, že to nemůžete vydržet. Postavy chvílemi něco potřebují probrat, vyřešit a zdržují. Úplně se těšíte na to, až se zase rozjedou. Ono zdržování však nabízí okamžiky prozkoumávání světa a jeho zvyklostí. Parádní střípky.

Mad Max - Fury road zdroj: tisková zpráva

Vizuální zpracování je nové a moderní, ale ctí současně původní sérii. Je to pastva na oči. Máte pocit, že kolem vás ožil herní svět z Borderlands, ale ono je to naopak. Přiznejme si, že to tvůrci této úspěšné hry se tutově inspirovali i u Millerova světa.

Kostýmy jsou věrohodné, ale současně dodržují povinný "look" post-apo bizarností. Je to přehlídka anarchistické módy, která nás podle režiséra nemine.

Užíval jsem si ten pocit, že stejně jednou v nedaleké budoucnosti to bude vůně motorů a výpary benzínu, co potáhne lidi kupředu. U nového Mad Maxe se musí cyklistická lůza vrtět vzteky. A že v tom máme vidět opak? Nikdy si to nepřiznám.

Mad Max v podání Toma Hardyho je dobrý, fungující a bavící. Mel prostě nebyl kdysi lepší, hrál jen jinak. A pro tento typ filmu by se už beztak nehodil a velebím režiséra, že se rozhodl starého fundamentálního křesťana vynechat. Hardy jede na plný plyn. Charlize Theron si s ním však v ničem nezadá. Její vylepaná roštěnka možná potěší pár feministek (za její boj a a postoje) a chlapům ukáže, jak mají vypadat čtyřícítky.  George Miller do hodně rolí obsadil navíc australské herce, což přináší efekt sympatické neokoukanosti.

A hlavní padouch? Celkem fajn klučík, nemyslíte? Nicholas Hoult dozrál v herce a zaslouží pořádnou nakládačku.

Budou lidi, od nichž uslyšíte i nadávky. Kašlete na to, že příběh je občas fakt naivní, bavte se tím, co všechno dokázal do filmu Miller nacpat. Střípky nového systému vyplouvají jen pokradmu na povrch a dotvářejí podobu světa, který se na nás valí v neuvěřitelné rychlosti. Jednoznačně jde o akční film roku.

Hodnocení: 90 %

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

7 filmů, které jsou lepší díky přetáčkám na poslední chvíli

7 filmů, které jsou lepší díky přetáčkám na poslední chvíli

12. 6. 2019 | Téma | Václav Rybář

Do kin vstoupili poslední X-Meni pod hlavičkou studia 20th Century Fox. Problematickou produkci se přetáčkami povedlo jakž takž zachránit. Je to spíše náhoda nebo pravidlo?
7 pokračování po 20 a víc letech

7 pokračování po 20 a víc letech

18. 1. 2019 | Téma | Václav Rybář

Se Skleněným se vrací do kin postavy staré skoro dvacet let. Minulost ale zažila i vousatější sequely.
Nominace na Oscary 2016 slibují klání mezi Mad Maxem a sci-fi Marťan

Nominace na Oscary 2016 slibují klání mezi Mad Maxem a sci-fi Marťan

14. 1. 2016 | Téma | Vojtěch Karlík

Nominace na 88. ročník Oscarů jsou venku a podle všeho to vypadá na pořádně lítou bitvu mezi klasicky pojatými filmy, ujetou postapokalyptickou podívanou a několika zajímavými snímky. Každopádně v roce 2015 bylo na co koukat a podle toho vypadají i nominace. Vyhraje Marťan, nebo snad Mad Max? Nabízíme vám přehled nejdůležitějších kategorií. S výběrem jsme vlastně spokojeni, jen nás mrzí, že Star Wars se objevují až v kategoriích jako je střih a střih zvuku.
Ostrá sedma: tohle jsou nejvíc badass hrdinky popkultury

Ostrá sedma: tohle jsou nejvíc badass hrdinky popkultury

12. 10. 2015 | Téma | Šárka Novotná

Krásky v nesnázích pasivně čekající na pomoc? Ani náhodou! Tyhle holky se o sebe umí postarat samy. A ještě si omotat miliony fanoušků kolem prstů jako bonus k tomu. Připomeňte si ty nejdrsnější hrdinky filmového světa.
Nejnovější Mad Max je podle kritiků nejlepším filmem roku 2015

Nejnovější Mad Max je podle kritiků nejlepším filmem roku 2015

3. 9. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

I když to podle tržeb nevypadá, tak kritici napříč světovými médií mluví jasně a snímek Mad Max označili za nejlepší film roku 2015. A to ještě konec roku nenastal...
Pokračování Šíleného Maxe už má název - Mad Max: The Wasteland

Pokračování Šíleného Maxe už má název - Mad Max: The Wasteland

19. 5. 2015 | Novinky | Adam Homola

Zdá se, že kinematografické šílenství brzdu ještě nesešláplo. Šílený Max: Zběsilá Cesta si v těchto dnech klestí cestu světovými kiny a jeho rozjezd není vůbec špatný. Pokračování tak sice ještě nemá oficiální studiovou zelenou, ale režisér George Miller prozradil, že scénář na pátý díl má už hotový a šestka je ve formě rozepsaného příběhu. Pátý díl, ve kterém by se měl objevit minimálně Tom Hardy, ponese název Mad Max: The Wasteland.
Novinky ze světa filmu - Mad Max boduje, Lynch natočí Twin Peaks

Novinky ze světa filmu - Mad Max boduje, Lynch natočí Twin Peaks

17. 5. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Každý týden se toho ve filmu a dění kolem něj stane opravdu mnoho. V nedělním souhrnu chceme přinést na jednom místě ty nejzajímavější informace, na které jsme za uplynulých sedm dní narazili. Nebudeme si nic nalhávat, ale asi největší událostí je premiéra nového Šíleného Maxe.
Šílený Max - série, která dala světu podobu post-apokalypsy

Šílený Max - série, která dala světu podobu post-apokalypsy

15. 5. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Prakticky nikdo nečekal, že tři dekády po svém poslední filmu se značka Šílený Max dočká znovuoživení. Její nový, čtvrtý díl s přízviskem Zběsilá cesta, dokonce natočený tvůrcem řady Georgem Millerem, však tento týden po podařené trailerové kampani konečně přichází do kin. Zběsilou cestu vyhlíží kde kdo – Šílený Max ostatně dal filmařině nejznámější podobu post-apokalypsy. Připomeňte si, jak na to došlo. 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.