Legendární Sigourney
Ostatně jedna z nejslavnějších, sama Ripley, zpestřila filmovým fandům přelom léta a podzimu, když v září na chvilku opět vletěla do tuzemských kin ve Vetřelcích. Jedničkou série právě Sigourney Weaver trend silných ženských hrdinek, i podle svých slov, koncem 70. let v podstatě odstartovala. A v pokračování z roku 1986 byla už za ostřílenou bojovnici proti emzáckému zlu, které zlikvidovalo osídlení kolonizované planety. Perlička? Sigourney Weaver původně vůbec nechtěla roli Ripleyové vzít znovu. Přesvědčil jí až vyšperkovaný scénář, a to že dostala ve snímku víc místa. Ještě že Scott neprosadil svou první verzi konce jedničky, kdy měl Vetřelec ukousnout Ripleyové hlavu... Sci fi světu by tahle bojovnice sakra chyběla.
Proti strojům
Tyhle roky ostatně zrodily i další ostřílenou hvězdu popkultury - Sarah Connor. Její charakter si navíc žije vlastním životem i v 21. století, bez ohledu na to, že Linda Hamilton bývalou servírku a matku super důležitého Johna Connora ztvárnila pouze v prvních dvou dílech Terminátora. Ostatně právě přerod Sářiny postavy mezi prvním a druhým dílem je nadmíru luxusní a Cameron na ní údajně hodně lpěl. Linda jeho očekávání splnila ve všech směrech - kromě přerodu Sáry v ženskou, která se s ničím moc nemaže, zvládla své dříve útlé hrdince pořídit i slušné svaly. V pozdějších terminátorovských počinech si Sáru zahrály Lena Headey (průměrný seriál Terminátor: Příběh Sáry Connorové) a nejnověji Emilia Clarke. Ani jedna však kultovní status Lindy H. neohrozila.
Bojovnice budoucnosti
Postava z ranku badass hrdinek byla jednoznačně životní rolí i pro Carrie-Anne Moss. Uhrančivá tmavovláska Trinity se navíc stala součástí fenoménu, který ovlivnil podobu akčního žánru. A jako hustá kyberbojovnice oslňovala kombinací bojových schopností a inteligence (a také, co si budeme povídat, pořádné porce nekonvenční atraktivity). Carrie se podrobila čtyřměsíčnímu tvrdému tréninku bojových umění, pořádně zatnout zuby však musela i během natáčení. Při vzniku jedničky si totiž poranila kotník, během přípravy Matrix Revolutions si zas zlomila nohu. Au au.
Drsňačka po francouzsku
Střílečka v malých černých a podpatcích? Žádný problém pro Nikitu, řečenou brutální. Tahle dáma je totiž Francouzka! Ostatně drobné a elegantní Anne Parillaud k bezchybnému ztvárnění tajné agentky pomohlo i umění baletu, který dříve studovala a pohybové nadání. Bojové scény a střílečky si však asi příliš neužívala, neb násilí a zbraně prý fakt nemusí. Každopádně se překonala, tím spíš že natáčení se konalo v závěru jejího manželství s režisérem téhle pecky Lucem Bessonem. A Nikita jí za odměnu vynesla francouzskou obdobu Oscara – cenu César.
Plné plátno pomsty
Opulentní scény, potoky krve - to je styl nejslavnější drsňačky počátku tisíciletí. Nevěstu Umu Thurman z dvoudílného blockbusteru Kill Bill žene nevysychající touha po pomstě a cestu si umetá dokonalou znalostí zbraní a bojových umění svých (ne)přátel. A divákům tak servíruje jednu násilnou scénu za druhou ve vizuálně vyšperkovaném balení. Nevěsta v podání se v žebříčku Empire Magazine, dostala mezi 100 nej filmových hrdinek a hrdinů všech dob (konkrétně skončila na 66. pozici). A rozhodně i jednou z nejlepších rolí Umy Thurman.
Zachránit planetu
Pro strach uděláno má i Rita Vrataski v loňském fajnovém sci fi překvapení Na hraně zítřka. Vojanda, která v bitvách o budoucnost lidstva zlikvidovala nejvíc nebezpečných emzáků ze všech pozemských bojovníků (a bojovnic). Má svaly i mozek. A také osobitý šmrnc chameleonské Emily Blunt, která dokáže výtečně zahrát vyhublou neurotičku (Ďábel nosí Pradu), nadrtit obtížnou taneční choreografii (Správci osudu) i nabrat slušnou svalovou hmotu, táhnout speciální oblek, co váží 40 kilo a v pohodě se vyrovnat matadorovi akčních filmů Tomu Cruisovi. Respekt.
Zběsilá cesta
Charlize Theron I letošek stvořil ženskou akční ikonu. Když na jaře vletělo do kin pokračování Šíleného Maxe, leckomu spadla brada nikoliv z (i tak slušného) Toma Hardyho, ale famózní Imperátorky Furiosy v podání Charlize Theron. Jásali nejen fandové Charlize Theron, feministky a feministi.... Přelomová byla prý totiž i proto, že se nejednalo pouze o samotnou drsnou hrdinku v mužském světě, ale také osobu intenzivně pomáhající jiným ženám, které navíc také nebyly žádná ořezávátka. A nic naplat. Furiosa řítící se nehostinnou pouští v supersilném autě a opravující ten bourák za jízdy je super hustá. Novinářka Claudia Puig v USA Today se dokonce nebála označit Furiosu za nejlepší akční hrdinku od dob Ripleyové.