Šílený Max - série, která dala světu podobu post-apokalypsy

15. 5. 2015 - 21:00 | Téma | Ladislav Loukota

Šílený Max - série, která dala světu podobu post-apokalypsy zdroj: tisková zpráva

Prakticky nikdo nečekal, že tři dekády po svém poslední filmu se značka Šílený Max dočká znovuoživení. Její nový, čtvrtý díl s přízviskem Zběsilá cesta, dokonce natočený tvůrcem řady Georgem Millerem, však tento týden po podařené trailerové kampani konečně přichází do kin. Zběsilou cestu vyhlíží kde kdo – Šílený Max ostatně dal filmařině nejznámější podobu post-apokalypsy. Připomeňte si, jak na to došlo. 

Šílený Max (1979) První díl z roku 1979 (v mezinárodních vodách 1980) se ještě ve vykreslení post-apokalypsy držel vcelku zkrátka, alespoň ve srovnání s jeho následovníky. Ostatně v jeho zápletce ještě na apokalypsu snad ani nedošlo, spíše na společenský sešup inspirovaný energetickou krizí.

Přesto byla jeho vize silničních pirátů a benzínek čpící zkrachovalé budoucnosti revoluční – předešlé post-apokalyptické vize totiž čerpaly inspiraci spíše ze středověku a návratu k přírodě (viz i český Konec léta v hotelu Ozón), než v rochnění se v industriálu. Šílený Max spojil hned několik různých žánrů (akční revenge movie, silniční honičky) v atmosféře příchodu konce, která dále mohla jenom gradovat.

Při nákladu pouhých 400 tisíc australských dolarů přitom Šílený Max vydělal více než 100 milionů amerických dolarů, což je majstrštyk, který jen tak nevidí. Především proto je snímek pasován do role matadora australské nové vlny

zdroj: Archiv

Šílený Max 2: Bojovník silnic (1981) Kde může první Šílený Max na dnešního diváka působit pomalým a laciným dojmem, dvojka jako vrchol dosavadní trilogie umí skutečně chytit za srdce i v dnešním kontextu. Ta tam je syrová pomsta za rodinu, ve dvojce začíná starý dobrý boj o život v nelítostném světě po jaderné válce, který hraje všemi tóny existencialismu, a přitom nepřestává být cool.

Miller a jeho štáb se konečně naplno ponořili do mixu dieselpunkové stylizace a toho nejlepšího, co mohl nabídnout skutečný tehdejší punk – a ve výsledku dali jejich silniční anarchisté podobu tomu, co je dnes obecně považováno za postapokalyptický žánr. Od videoher jako Fallout až po filmy jako Konec světa je stopa Šíleného Maxe stále hmatatelná.

mad max fallout 3 dog zdroj: tisková zpráva

Nahoře: videohra Fallout 3. Dole: Šílený Max.

Celou jedinečnou podobu filmu navíc korunovaly nářezové akční scény, kterým nechyběla drsnost akčního filmu 80. let. Právě režijní styl Šíleného Maxe 2 za velmi inspirativní označili takoví peckaři Guillermo Del Toro, David Fincher, James Cameron nebo Robert Rodriguez!

zdroj: Archiv

Šílený Max a Dóm hromu (1985) S třetím dílem pak série notně ubrala na svém étosu i pověsti – na jednu stranu jsou v zde stále k vidění další parádní kulisy postapokalyptického světa, jmenovitě titulní lidské sídliště v režii Tiny Turner, na stranu druhou však Dóm hromu svou zápletku vyřeší primárně partičkou dětí stylem nikoliv nepodobným dětským komediím. Kvůli ratingu PG-13, prvnímu a zřejmě poslednímu ve své sérii, navíc trestuhodně chyběly brutálnější momentky. Není se tak co divit, že George Miller se celého projektu účastnil jen napůl – sepsal část scénáře a režíroval akční scény, jeho neúprosný duch však zbytku filmu citelně chybí. I proto byl Dóm hromu posledním Šíleným Maxem na hodně dlouhou dobu...

zdroj: Archiv

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) Nakonec se však zdá, že Mad Max do důchodu ještě nemíří. V režii George Millera se značka po třech dekádách dočkala resuscitace, přičemž titulního antihrdinu nově ztvární Tom Hardy. Po jeho bok se postaví antihrdinka/záporačka (stále není jasné, jak se vybarví) Charlize Theron, šílenec s tváří Nicolase Houlta a arcinepřítel hraný Hughem Keays-Byrnem.

Fanoušci jsou z trailerů oprávněně nadšeni a leckde na internetových fórech jsou k vidění i názory značící, že nikoliv Avengers: Age of Ultron nebo Star Wars: Síla se probouzí, nýbrž Mad Max: Zběsilá cesta jsou nejočekávanějším filmem roku. Snad čtvrtý díl dostojí očekáváním – pokud na sebe vydělá, v plánu je totiž už i jeho pokračování s podtitulem Furiosa, právě tak se přitom jmenuje hrdinka Charlize Theron ve čtyřce.

zdroj: Archiv

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Antonio Banderas se blýskne po boku Harrisona Forda v Indiana Jones 5

Antonio Banderas se blýskne po boku Harrisona Forda v Indiana Jones 5

30. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Legendární španělský herec nepolevuje a objeví se i v nadcházejícím a netrpělivě očekávaném pátém Indiana Jonesovi. Nicméně on sám uvádí věci na pravou míru.
Nehorázná dekadence s Bradem Pittem v hlavní roli. Tak se rýsuje očekávaný Babylon

Nehorázná dekadence s Bradem Pittem v hlavní roli. Tak se rýsuje očekávaný Babylon

29. 11. 2022 | Trailery | Adam Homola

A zdárně mu sekunduje Margott Robbie coby jedna z největších hereckých hvězd minulosti. A vlastně i současnosti.
Fabelmanovi: Steven Spielberg vypráví o filmu, rodině a tajemství, které bolí

Fabelmanovi: Steven Spielberg vypráví o filmu, rodině a tajemství, které bolí

28. 11. 2022 | Recenze | Matěj Svoboda

Steven Spielberg bývá považovaný za jednoho z největších filmařů a filmových vypravěčů všech dob. Nejen proto, že jeho jméno se až na pár nešťastných výjimek stalo synonymem kvality, ale i kvůli tomu, že během své dlouhé kariéry dokázal s úspěchem přebíhat mezi žánry a téměř vždy slavil úspěch. 
Režisér Thora natočil komedii o fotbalovém antizázraku s Michaelem Fassbenderem

Režisér Thora natočil komedii o fotbalovém antizázraku s Michaelem Fassbenderem

25. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Waititi natočil Next Goal Wins ještě předtím, než šel točit Thor: Láska jako hrom. Na rozdíl od něj bude ale Next Goal Wins pro změnu velice malý film, nízkorozpočtová komedie o zoufale špatném fotbalovém týmu.