Šílený Max - série, která dala světu podobu post-apokalypsy

15. 5. 2015 - 21:00 | Téma | Ladislav Loukota

Šílený Max - série, která dala světu podobu post-apokalypsy zdroj: tisková zpráva

Prakticky nikdo nečekal, že tři dekády po svém poslední filmu se značka Šílený Max dočká znovuoživení. Její nový, čtvrtý díl s přízviskem Zběsilá cesta, dokonce natočený tvůrcem řady Georgem Millerem, však tento týden po podařené trailerové kampani konečně přichází do kin. Zběsilou cestu vyhlíží kde kdo – Šílený Max ostatně dal filmařině nejznámější podobu post-apokalypsy. Připomeňte si, jak na to došlo. 

Šílený Max (1979) První díl z roku 1979 (v mezinárodních vodách 1980) se ještě ve vykreslení post-apokalypsy držel vcelku zkrátka, alespoň ve srovnání s jeho následovníky. Ostatně v jeho zápletce ještě na apokalypsu snad ani nedošlo, spíše na společenský sešup inspirovaný energetickou krizí.

Přesto byla jeho vize silničních pirátů a benzínek čpící zkrachovalé budoucnosti revoluční – předešlé post-apokalyptické vize totiž čerpaly inspiraci spíše ze středověku a návratu k přírodě (viz i český Konec léta v hotelu Ozón), než v rochnění se v industriálu. Šílený Max spojil hned několik různých žánrů (akční revenge movie, silniční honičky) v atmosféře příchodu konce, která dále mohla jenom gradovat.

Při nákladu pouhých 400 tisíc australských dolarů přitom Šílený Max vydělal více než 100 milionů amerických dolarů, což je majstrštyk, který jen tak nevidí. Především proto je snímek pasován do role matadora australské nové vlny

zdroj: Archiv

Šílený Max 2: Bojovník silnic (1981) Kde může první Šílený Max na dnešního diváka působit pomalým a laciným dojmem, dvojka jako vrchol dosavadní trilogie umí skutečně chytit za srdce i v dnešním kontextu. Ta tam je syrová pomsta za rodinu, ve dvojce začíná starý dobrý boj o život v nelítostném světě po jaderné válce, který hraje všemi tóny existencialismu, a přitom nepřestává být cool.

Miller a jeho štáb se konečně naplno ponořili do mixu dieselpunkové stylizace a toho nejlepšího, co mohl nabídnout skutečný tehdejší punk – a ve výsledku dali jejich silniční anarchisté podobu tomu, co je dnes obecně považováno za postapokalyptický žánr. Od videoher jako Fallout až po filmy jako Konec světa je stopa Šíleného Maxe stále hmatatelná.

mad max fallout 3 dog zdroj: tisková zpráva

Nahoře: videohra Fallout 3. Dole: Šílený Max.

Celou jedinečnou podobu filmu navíc korunovaly nářezové akční scény, kterým nechyběla drsnost akčního filmu 80. let. Právě režijní styl Šíleného Maxe 2 za velmi inspirativní označili takoví peckaři Guillermo Del Toro, David Fincher, James Cameron nebo Robert Rodriguez!

zdroj: Archiv

Šílený Max a Dóm hromu (1985) S třetím dílem pak série notně ubrala na svém étosu i pověsti – na jednu stranu jsou v zde stále k vidění další parádní kulisy postapokalyptického světa, jmenovitě titulní lidské sídliště v režii Tiny Turner, na stranu druhou však Dóm hromu svou zápletku vyřeší primárně partičkou dětí stylem nikoliv nepodobným dětským komediím. Kvůli ratingu PG-13, prvnímu a zřejmě poslednímu ve své sérii, navíc trestuhodně chyběly brutálnější momentky. Není se tak co divit, že George Miller se celého projektu účastnil jen napůl – sepsal část scénáře a režíroval akční scény, jeho neúprosný duch však zbytku filmu citelně chybí. I proto byl Dóm hromu posledním Šíleným Maxem na hodně dlouhou dobu...

zdroj: Archiv

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) Nakonec se však zdá, že Mad Max do důchodu ještě nemíří. V režii George Millera se značka po třech dekádách dočkala resuscitace, přičemž titulního antihrdinu nově ztvární Tom Hardy. Po jeho bok se postaví antihrdinka/záporačka (stále není jasné, jak se vybarví) Charlize Theron, šílenec s tváří Nicolase Houlta a arcinepřítel hraný Hughem Keays-Byrnem.

Fanoušci jsou z trailerů oprávněně nadšeni a leckde na internetových fórech jsou k vidění i názory značící, že nikoliv Avengers: Age of Ultron nebo Star Wars: Síla se probouzí, nýbrž Mad Max: Zběsilá cesta jsou nejočekávanějším filmem roku. Snad čtvrtý díl dostojí očekáváním – pokud na sebe vydělá, v plánu je totiž už i jeho pokračování s podtitulem Furiosa, právě tak se přitom jmenuje hrdinka Charlize Theron ve čtyřce.

zdroj: Archiv

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.