Šílený Max - série, která dala světu podobu post-apokalypsy

15. 5. 2015 21:00 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

Šílený Max - série, která dala světu podobu post-apokalypsy Zdroj: Archiv

Prakticky nikdo nečekal, že tři dekády po svém poslední filmu se značka Šílený Max dočká znovuoživení. Její nový, čtvrtý díl s přízviskem Zběsilá cesta, dokonce natočený tvůrcem řady Georgem Millerem, však tento týden po podařené trailerové kampani konečně přichází do kin. Zběsilou cestu vyhlíží kde kdo – Šílený Max ostatně dal filmařině nejznámější podobu post-apokalypsy. Připomeňte si, jak na to došlo. 

Šílený Max (1979) První díl z roku 1979 (v mezinárodních vodách 1980) se ještě ve vykreslení post-apokalypsy držel vcelku zkrátka, alespoň ve srovnání s jeho následovníky. Ostatně v jeho zápletce ještě na apokalypsu snad ani nedošlo, spíše na společenský sešup inspirovaný energetickou krizí.

Přesto byla jeho vize silničních pirátů a benzínek čpící zkrachovalé budoucnosti revoluční – předešlé post-apokalyptické vize totiž čerpaly inspiraci spíše ze středověku a návratu k přírodě (viz i český Konec léta v hotelu Ozón), než v rochnění se v industriálu. Šílený Max spojil hned několik různých žánrů (akční revenge movie, silniční honičky) v atmosféře příchodu konce, která dále mohla jenom gradovat.

Při nákladu pouhých 400 tisíc australských dolarů přitom Šílený Max vydělal více než 100 milionů amerických dolarů, což je majstrštyk, který jen tak nevidí. Především proto je snímek pasován do role matadora australské nové vlny

Šílený Max 2: Bojovník silnic (1981) Kde může první Šílený Max na dnešního diváka působit pomalým a laciným dojmem, dvojka jako vrchol dosavadní trilogie umí skutečně chytit za srdce i v dnešním kontextu. Ta tam je syrová pomsta za rodinu, ve dvojce začíná starý dobrý boj o život v nelítostném světě po jaderné válce, který hraje všemi tóny existencialismu, a přitom nepřestává být cool.

Miller a jeho štáb se konečně naplno ponořili do mixu dieselpunkové stylizace a toho nejlepšího, co mohl nabídnout skutečný tehdejší punk – a ve výsledku dali jejich silniční anarchisté podobu tomu, co je dnes obecně považováno za postapokalyptický žánr. Od videoher jako Fallout až po filmy jako Konec světa je stopa Šíleného Maxe stále hmatatelná.

mad max fallout 3 dog Zdroj: Archiv

Nahoře: videohra Fallout 3. Dole: Šílený Max.

Celou jedinečnou podobu filmu navíc korunovaly nářezové akční scény, kterým nechyběla drsnost akčního filmu 80. let. Právě režijní styl Šíleného Maxe 2 za velmi inspirativní označili takoví peckaři Guillermo Del Toro, David Fincher, James Cameron nebo Robert Rodriguez!

Šílený Max a Dóm hromu (1985) S třetím dílem pak série notně ubrala na svém étosu i pověsti – na jednu stranu jsou v zde stále k vidění další parádní kulisy postapokalyptického světa, jmenovitě titulní lidské sídliště v režii Tiny Turner, na stranu druhou však Dóm hromu svou zápletku vyřeší primárně partičkou dětí stylem nikoliv nepodobným dětským komediím. Kvůli ratingu PG-13, prvnímu a zřejmě poslednímu ve své sérii, navíc trestuhodně chyběly brutálnější momentky. Není se tak co divit, že George Miller se celého projektu účastnil jen napůl – sepsal část scénáře a režíroval akční scény, jeho neúprosný duch však zbytku filmu citelně chybí. I proto byl Dóm hromu posledním Šíleným Maxem na hodně dlouhou dobu...

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) Nakonec se však zdá, že Mad Max do důchodu ještě nemíří. V režii George Millera se značka po třech dekádách dočkala resuscitace, přičemž titulního antihrdinu nově ztvární Tom Hardy. Po jeho bok se postaví antihrdinka/záporačka (stále není jasné, jak se vybarví) Charlize Theron, šílenec s tváří Nicolase Houlta a arcinepřítel hraný Hughem Keays-Byrnem.

Fanoušci jsou z trailerů oprávněně nadšeni a leckde na internetových fórech jsou k vidění i názory značící, že nikoliv Avengers: Age of Ultron nebo Star Wars: Síla se probouzí, nýbrž Mad Max: Zběsilá cesta jsou nejočekávanějším filmem roku. Snad čtvrtý díl dostojí očekáváním – pokud na sebe vydělá, v plánu je totiž už i jeho pokračování s podtitulem Furiosa, právě tak se přitom jmenuje hrdinka Charlize Theron ve čtyřce.

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel představuje první teaser a plakát na Rychle a zběsile 9

Vin Diesel představuje první teaser a plakát na Rychle a zběsile 9

29. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Série Rychle a zběsile vydělává příliš velké peníze na to, aby s tím tvůrci sekli. A tak se již letos dočkáme devátého dílu, tentokrát pochopitelně bez Paula Walkera (pokud ho tedy tvůrci neoživí přes počítač), ale zase s Vinem Dieselem v hlavní roli.
Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

28. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Válečné komediální drama Králíček Jojo se hodně povedlo, a dokonce bude bojovat o Oscary. A jak asi víte, příběh malého německého kluka, který se spolu s imaginárním Adolfem Hitlerem snaží nějak zvládnout nástrahy dětství, druhou světovou válku i střet s realitou, se točil v České republice. Filmaři se podívali nejen do Prahy, ale třeba i do Žatce a do Úštěku. A nejde zdaleka o první válečný film, který se v Česku točil. Jaké byly ty další?
Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.