Velký mezinárodní festival kategorie A, jediný toho druhu na českém území, přináší množství podívané, zajímavých setkání i uměleckých zážitků. Diváky čeká více než 230 celovečerních filmů, hraných i dokumentárních. Téměř čtvrtina z nich bude uvedena poprvé mimo zemi svého původu. Uvidíme i díla, která uspěla na jiných důležitých festivalech.
V čele hlavní poroty, jež bude posuzovat hrané filmy, stane režisér Goran Paskaljević, někdejší absolvent pražské FAMU. Čechy bude v porotě reprezentovat Karel Roden. Soutěž dokumentů zhodnotí porota vedená novinářem Fabriziem Grosolim, porotě sekce Na východ od západu bude předsedat Gulnara Abikejevová.
Soutěž celovečerních hraných filmů, jejichž kvalita málokdy oslňovala (letos nejpřitažlivějším položkou bude nejspíš nový snímek Jana Hřebejka Kráska v nesnázích), prozradí, jak prestiž festivalu stále pokulhává. Chybí např. soutěžní snímek z Velké Británie – a stěží obstojí tvrzení, že v této zemi se nic pozoruhodného neurodilo, když právě anglický film The Wind That Shakes the Barley režiséra Kena Loache nedávno vyhrál festival v Cannes. (Je paradoxní, že z Cannes spatříme obsáhlou kolekci, avšak s výjimkou vítězného titulu.)
Hřebejkova Kráska v nesnázích uuvedena na festivalu
Přesto oceníme zajímavá díla, často od známých osobností. Volver Pedra Almodóvara je opět kolektivně pojatý ženský portrét, Marka Bellocchia zastupuje Svatební kameraman, Nanni Moretti se představí politickou satirou Kajman. Finský filmař Aki Kaurisäki zkoumá životní ztroskotance ve snímku Světla v soumraku. Z Maďarska dorazí – pro mnohé pohoršlivá a výstřední – Taxidermia. Její režisér György Pálfi se proslavil prvotinou Škyt, kterou známe z českých kin.
Bohatě zastoupeny budou nesoutěžní sekce, zejména vyhledávané Fórum nezávislých. Americkou scénu zastupuje například další režijní počin herce Steva Buscemiho Osamělý Jim. Zajímavé budou i filmy zahraničních režisérů, kteří se usadili v USA, i když leckdy převažuje zájem o bizarnost a podivnost. Výrazně budou zastoupeny jihoamerické kinematografie; v řadě případů se jedná o nadějné debuty! Zvláštní pozornost se upne na thajské filmy, jež si v posledních letech zjednávají mezinárodní uznání. Dny kritiků Variety jsou kolekcí méně známých, ale nikoli nezajímavých děl (je tu i koprodukční tragikomedie Sklapni a zastřel mě).
Z retrospektiv věnovaných osobnostem připomínám alespoň amerického dokumentaristu D. A. Pennebakera, dále věhlasného režiséra Johna Hustona, jenž by právě během konání festivalu oslavil sté narozeniny.
Mnohé umělce můžeme přivítat osobně: již zmíněného Pennebakera, se svým nejnovějším dílem Čas z Koreje přicestuje Kim Ki-duk, Terry Gilliam nabídne chmurně pohádkovou Krajinu přílivu, francouzský režisér a producent Luc Besson uvede mysteriózní drama Angel-A. Jasmina Žbaničová představí svůj autorský projekt Grbavica, s nímž zvítězila na berlínském festivalu. Nejsvítivějších hvězd se letos sice nedočkáme, avšak herci jako Tom Wilkinson, Timothy Hutton nebo Krystyna Jandová nejednou prokázali svůj talent a jsou důstojnou náhradou. Do Karlových Varů přijel Andy Garcia.
Karlovarský festival by se měl stát dějištěm diskusí o nedávno zamítnutém (a prezidentem vetovaném) filmovém zákonu, měli by o něm hovořit zástupci politických stran s filmařskou veřejností. Případná účast Václava Klause zůstává ovšem ve hvězdách.
Další tipy z festivalové nabídky filmů
Více o karlovarském festivalu