John Cusack

30. 9. 2007 - 21:11 | Téma | red

John Cusack zdroj: tisková zpráva

Milovníci, akční hrdinové i intelektuálští podivíni – v takto rozmanitých rolích se setkáváme s hercem s nejupřímnějšíma očima v Hollywoodu – s Johnem Cusackem

John Cusack Milovníci, akční hrdinové i intelektuálští podivíni – v takto rozmanitých rolích se setkáváme s hercem s nejupřímnějšíma očima v Hollywoodu – s Johnem Cusackem. Příslušník proslulé herecké rodiny se na plátnech kin objevuje již více než dvě desetiletí, díky svému mladistvému vzezření však jako by od dob svých začátků snad ani o rok nezestárl.

John Paul Cusack pochází z chicagského předměstí Evanston, kde se 28. června 1966 narodil. Bývalá učitelka Nancy ani herec a režisér dokumentárních snímků Richard rozhodně nedrželi svých pět dětí zkrátka, ti se proto vždy směli věnovat tomu, co je zrovna bavilo. A Cusackovic dítka si oblíbila herectví, jemuž se dodnes věnují. Vedle Johna to nejdále dotáhla Joan, uznávaná komička, která byla za snímky Podnikavá dívka (1988) a Svatba naruby (1997) nominována na Oscara, hraní však propadli i Bill, Ann a Susie Cusackovi. Malý John se na jeviště prvně postavil ve třech letech, od osmi pak společně se sestrami Ann a Joan působil v divadle Piven Theatre Workshop. Jako dvanáctiletý začíná rozvíjet improvizační dovednosti ve své vlastní show, vysílané školním rozhlasem. V průběhu středoškolských studií navíc nabyl i tvůrčí ambice: pro místní televizi inscenoval dvě muzikálová představení a v roce 1984 připravil svou dramatickou prvotinu The Day They Shot John Lennon.

John Cusack ve filmu Porota Když v šestnácti letech Cusack debutoval před filmovou kamerou, byl tak už zkušeným a bezmála hotovým hercem. Úlohou přemoudřelého studentíka Roscoa v komedii Třída (1983) o partičce mladíků a jejich potížích se sexem zahájil sérii vedlejších rolí středoškoláků v rozličných teenagerských snímcích; zmiňme například romantickou komedii Johna Hughese Šestnáct svíček (1984) nebo drama Grandview, USA (1984). V roce 1985 přišla nabídka od režiséra Roba Reinera na hlavní úlohu v romanci The Sure Thing, v níž se Cusack představil jako čerstvý maturant Gib, vydávající se na jízdu napříč Spojenými státy. Herecké setkání s Timem Robbinsem zahájilo jedno celoživotní přátelství. Úspěch snímku navíc Johnovi zajistil ústřední role citlivých mladíčků v teenagerských komediích Raději umřít (1985) a Ztřeštěné léto (1986) i drobnou úlohu v dalším Reinerově snímku, dobrodružném Stůj při mně (1986). Nelze se proto příliš divit, že na vysokoškolská studia nezbylo Cusackovi mnoho času. Ne že by se o ně nesnažil, na New York University však vydržel pouhý jeden semestr. Kariéra u filmu totiž přeci jen měla přednost.

John Cusack ve filmu Vyšší zájem Prvním Cusackovým pokusem vymanit se ze stereotypu naivních středoškoláků byla již drobná rolička v tragikomedii Vysíláme zprávy (1987). Hned vzápětí oslnil ve sportovním dramatu podle skutečné události Osm mužů z kola ven (1988) jako začínající baseballová hvězda Buck Weaver a společně s Timem Robbinsem se představil v komedii Tapeheads (1988) jako duo ňoumů, kteří se náhodně prosadí v hudebním průmyslu. Ovlivněn Robbinsovým losangeleským divadelním spolkem Actors' Gang navíc Cusack v domovském Chicagu založil vlastní divadelní soubor The New Criminals. Ani na filmovou kariéru však Cusack nezanevřel. Zahrál si v dalším historickém dramatu Tlusťoch a Chlapeček (1989), tentokrát o vzniku první atomové bomby. A vzápětí se důstojně rozloučil se snímky ze středoškolského prostředí, když se v tragikomedii Camerona Crowea Řekni cokoliv… (1989) ujal role dobrosrdečného Lloyda toužícího po geniální spolužačce Diane. Úloha, po níž už Cusackovi opravdu dalšího mladíčka nikdo nenabídl, totiž přišla hned vzápětí. Podvodníček Roy v černé krimikomedii Švindlíři (1990) ukázal Johna ve zcela jiném světle než jeho romantičtí mladíci – prohnilý a vlastní matkou manipulovaný kriminálník tak konečně Cusackovi umožnil vstup mezi vážené filmové herce. Svůj talent Cusack potvrdil i v roce 1994 v retrokomedii Woodyho Allena Výstřely na Broadwayi, kde jako začínající neurotický dramatik David jedinečně navázal na úlohy tolik typické pro Allena samého.

John Cusack Od poloviny devadesátých let, kdy se ocitl na vrcholu popularity, až do dnešního dne můžeme nalézat v Cusackově filmografii hned několik prototypů rolí. Nejčastěji bývá obsazován jako čestný a hrdinský, pokud možno naivní frajírek, jenž se musí popasovat se zlořády v podobě korupce v politických kruzích (drama Vyšší zájem, 1996), skupinky nebezpečných zabijáků (akční Con Air, 1997) či vraždícího psychopata (thriller Identita, 2003) anebo odhalit pravdu o vraždě bohatého obchodníka (krimidrama Clinta Eastwooda Půlnoc zahradě dobra a zla, 1997). Naposledy se jako spisovatel Enslin potýkal v hororu Pokoj 1408 (2007) s místností s vraždnými choutkami. Dalším z typických žánrů pro Johna Cusacka jsou romance; v posledních letech je zastupuje komedie z prostředí celebrit Zlatíčka pro každého (2001), snímek o hrátkách osudu Lásce na stopě (2001) a další komedie Láska na inzerát (2005).

John Cusack ve filmu V kůži Johna Malkoviche Mnohem výraznější úlohy ale Johnovi Cusackovi nabízejí ambiciózní nezávislé snímky. Již v roce 1997 Cusack autorsky navázal na svá divadelní dramata, když jako scenárista debutoval černou komedií Jasný terč o nájemném zabijákovi, který se navrací do rodného městečka. V hořké komedii Všechny moje lásky (2000) si pak Cusack zahrál tak trochu sebe sama, tedy lehce podivínského intelektuála v krizi středního věku, rekapitulujícího své milostné neúspěchy. Také tuto adaptaci románu Nicka Hornbyho navíc připravil i scenáristicky. Vynikl však i ve filmech jiných autorů, mezi kterými nemůže chybět ani Tim Robbins. Po drobné roli v Robbinsově politické satiře Bob Roberts (1992) tak Cusack přijal i úlohu magnáta Nelsona Rockefellera v dramatu z období hospodářské krize Cradle Will Rock (1999). Velkou úlohu získal i u filmařské legendy Terrenci Malickovi ve válečném dramatu Tenká červená linie (1998). K tomu nejlepšímu, co jsme od Cusacka viděli, pak patřil soutěživý letový dispečer těsně před nervovým zhroucením Nick v tragikomedii Bláznivá Runway (1999) i nezapomenutelná úloha loutkoherce Craiga, který objeví portál do hlavy slavného herce, v komedii V kůži Johna Malkoviche (1999). Zaujal rovněž titulní rolí ve skandálním dramatu Max (2002) o mnichovském obchodníku s uměním, pomáhajícímu neúspěšnému malíři jménem Adolf Hitler.

Herec s pověstí anarchistického bouřliváka často odmítal snadnou cestu v podobě hollywoodských velkofilmů a raději se soustředil na svou divadelní skupinu, anebo vyhledával netradiční náměty. Snad mu tento idealismus ještě dlouho vydrží.

ČLÁNKY O FILMU

Emily Mortimerová

Emily Mortimerová

15. 7. 2009 | Téma | red

Emily Mortimerová neklame tělem. Je ženou ze seriozní britské rodiny. Právě takovou, jak ji ukazují mnozí filmaři v čele s Woodym Allenem (thriller Match Point – Hra osudu, 2005)
Martin Landau

Martin Landau

13. 7. 2009 | Téma | red

Martin Landau patří do početné skupiny meziválečných brooklynských kluků převážně židovského původu, kteří se nadchli pro film a herectví
Jeff Daniels

Jeff Daniels

25. 5. 2009 | Téma | red

Paul Giamatti

Paul Giamatti

4. 5. 2009 | Téma | red

Po léta byl zapsán jako představitel vedlejších úloh v bláznivých komediích, proto takřka všechny překvapil jedinečnými výkony v nezávislých snímcích American Splendor a Bokovka
Liev Schreiber

Liev Schreiber

20. 4. 2009 | Téma | red

Pro Hollywood zůstává Liev Schreiber představitelem klíčových vedlejších úloh ve velkofilmech, od hororů (trilogie Vřískot, 1996-2000) přes science fiction (Koule, 1998) až k romancím (Kate a Leopold, 2001)
Charlize Theronová

Charlize Theronová

17. 3. 2009 | Téma | red

Svou kariéru začala jako baletka. Po skončení baletní kariéry se uplatnila jako herečka. Objevuje se hlavně v komerčně laděných snímcích, Oscarovým výkonem ve filmu Zrůda však přesvědčila o své schopnosti zvládnout i náročnější party
Drew Barrymoreová

Drew Barrymoreová

17. 3. 2009 | Téma | red

Začínala jako dětská hvězda ve filmu E. T. Bývalá dětská hvězda, která překonala své osobní problémy z puberty. Dokázala se vrátit do horních sfér Hollywoodu a opět se prosadit, tentokrát nejen jako herečka, ale také coby veleúspěšná producentka několika hitů, v nichž sama účinkovala
Kirsten Dunstová

Kirsten Dunstová

24. 12. 2008 | Téma | red

Mladá herečka, které se podařilo navázat na úspěšnou kariéru dětské hollywoodské hvězdy i v dospělosti
Ian McShane

Ian McShane

15. 11. 2008 | Téma | red

Tvář buldoka předurčuje Iana McShanea do rolí nesmlouvavých drsňáků, lhostejno na které straně zákona se zrovna nacházejí
Jennifer Garnerová

Jennifer Garnerová

15. 10. 2008 | Téma | red

Za všechno může špionský seriál Alias (2001-06) a s ním ústřední role agentky Sydney Bristowové

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.