Aaron Stanford

25. 5. 2006 - 8:29 | Téma | red

Aaron Stanford zdroj: tisková zpráva

Mladý herec si už za svůj filmový debut vysloužil pozornost diváků i producentů a dnes má za sebou už několik výrazných rolí ve snímcích osobností nezávislého filmu (Hollywood v koncích Woodyho Allena, 25

Aaron Stanford Mladý herec si už za svůj filmový debut vysloužil pozornost diváků i producentů a dnes má za sebou už několik výrazných rolí ve snímcích osobností nezávislého filmu (Hollywood v koncích Woodyho Allena, 25. hodina Spikea Leeho), ale i velkých hollywoodských projektech (X-Men 2, X-Men: Poslední vzdor). Oním debutem byla hořká komedie Cucák (2001), v níž zazářil coby patnáctiletý studentík Oscar Grubman, tak neovladatelně přitahovaný k nevlastní matce.

Aaron Stanford se narodil 18. dubna 1977 ve Westfordu, ležícím padesát kilometrů severozápadně od Bostonu. Pochází z rodiny, jež neměla k zábavnímu průmyslu nikdy příliš daleko – snad nejdále to dotáhl Aaronův starší bratr David, jenž je uznávaným muzikantem a hudebním skladatelem. Po střední Aaron usiloval o přijetí na věhlasnou uměleckou školu The Julliard School. K herecké slávě se však musel odrážet z mnohem méně slibné pozice: jako student obchodu na State University of New York. Zde však dlouho nevydržel a zamířil na Rutgers University Mason Gross School of Arts, jež ho společně s následnou stáží na London Academy of Theatre definitivně nasměrovala k herectví. Do té doby totiž rovněž koketoval s hudbou. Během studia, tedy ve druhé polovině devadesátých let, si navíc Stanford budoval solidní pozici na newyorské a posléze londýnské divadelní scéně. Snad nejvýrazněji upoutal ústřední rolí v dramatu Athola Fugarda Master Harold and the Boys ze segregované Jihoafrické republiky.

Aaron Stanford Filmovou a televizní dráhu Aaron Standard započal v roce 2000, kdy si tvůrci všimli Aaronova hereckého nadání ve spojení s jeho mladistvým vzhledem. Ten mu dopomohl hned k několika úlohám předčasně vyspělých mladíčků, hledajících své místo na slunci. Komediální podoba tohoto hereckého modelu v televizní The David Letterman Show (2000) ještě skončila na podlaze střižny. V dramatickém podání v rámci krimisérie Třetí hlídka (2001—2002) sklidil Stanford poprvé výraznější divácký zájem jako nezdárný syn ústředního hrdiny Sergej, jenž se stane obětí války newyorských mafií. Rolí, která měla Stanforda posunout do pozice herecké naděje, jejíž další kroky se vyplatí sledovat, ale přišla až s premiérou před kamerami filmovými. Nízkorozpočtovou hořkou komedii Cucák (2002), jež vznikla během pouhých 14 dní, avšak která do kin putovala dlouhé dva roky od dokončení, herecky opanoval díky titulní úloze patnáctiletého (a přesto již v podstatě dospělého) Oscara Grubmana, nešťastně zamilovaného do nevlastní matky. Již tady zde překvapil vyzrálým výkonem (pravda, v době natáčení bylo Stanfordovi již třiadvacet let), jímž zastínil nejednoho ze slavnějších kolegů v čele se Sigourney Weaverovou.

Aaron Stanford jako Pyro Služby nového talentu amerického herectví si kvapně zajistila dvojice slavných newyorských režisérů, legenda černošského filmu Spike Lee a žijící klasik židovského původu Woody Allen. První z nich nalezl pro Stanforda malou roličku v dramatu 25. hodina (2002), mapujícím poslední den svobody drogového dealera Montyho (Edward Norton), jenž míří na příštích sedm let do vězení. Pro Allena se pak stal Stanford ideálním představitelem ústředního hrdiny noirové gangsterky, jež vzniká pod dohledem stárnoucího režiséra (Woody Allen samotný) v satiře z filmařského prostředí Hollywood v koncích (2002). Jednu z drobnějších úloh mu posléze v špionážním thrilleru Pravidla boje (2004) svěřil také přední americký dramatik David Mamet. Čáku pomoci si k hvězdné kariéře si však Stanford dělal až s akčním velkofilmem X-Men 2 (2003) a úlohou Johna Allerdyce alias Pyra, jednoho z mladých mutantů, jenž aspiruje na členství v týmu superhrdinů. Démonický „chodící zapalovač“ je však předurčen stát se nelítostným zastáncem zla a partnerem ústředního protivníka X-Menů Magneta (Ian McKellen). Pyrův definitivní přerod můžeme nyní sledovat v pokračování nazvaném X-Men: Poslední vzdor (2006).

Aaron Stanford jako Pyro Cesta hereckého účinkování v hollywoodských opusech však zdá se není tím pravých ořechovým pro Aarona Stanforda. Ten dnes totiž volí převážně nezávislé projekty, pohříchu žádný z nich ale ani zdaleka nedosáhl kvalit i věhlasu Cucáka. Vše započala černá komedie Kletba (2003), v níž ztělesnil veleambiciózního mladého byznysmena Duka, jehož úspěchy sžírají o mnoho staršího konkurenta Ricka (Bill Pullman). A v okamžiku, kdy najde Duke zalíbení v Rickově dceři, už je oheň na střeše. Představil se však i nepříliš výrazném existenciálním dramatu Winter Solstice (2004) jako prodavač Gabe, chystající se zamířit do světa za štěstím. Zahrál si i v thrilleru Runaway (2005), a to úlohu mladého Michaela, prchajícího z domova společně s malým bráškou, sexuálně zneužívaným otcem. A štěstí zkusil také v žánru krimikomedie – Live Free of Die (2006) nabídlo Stanfordovi roli smolařského kriminálníka Ruggeda, v jehož šanci prosadit se v podsvětí věří snad už jen on sám.

Nepříliš šťastná volba rolí vyhnala načas Aarona Stanforda z našich očí i z našich myslí. V roce 2006 se nám však výrazně připomíná hned dvakrát – vedle padoušského mutanta Pyra v X-Men: Poslední vzdor jej totiž můžeme spatřit v hororu Hory mají oči jako slabošského Douga, jehož rodina uvízne v pustině obklíčena násilnými zrůdami. Ukazuje se, že na prahu třicítky opouští image vykuleného mladíčka a přestože mu stále zůstává mnohé ze zranitelnosti většiny jeho předchozích hrdinů, velmi věrohodně se proměňuje i v zoufalého muže akce. Přestože nejednou ukázal, že mu poloha dramatická i charakterní celkem svědčí, dnes, několik let po svém debutu, stále ne a ne prorazit směrem vzhůru. Kam povedou Stanfordovy kroky v letech příštích? Zamíří zpět do oblíbených nezávislých dramat, anebo se přece jen najde v účinkování ve velkorozpočtových podívaných?

ČLÁNKY O FILMU

Emily Mortimerová

Emily Mortimerová

15. 7. 2009 | Téma | red

Emily Mortimerová neklame tělem. Je ženou ze seriozní britské rodiny. Právě takovou, jak ji ukazují mnozí filmaři v čele s Woodym Allenem (thriller Match Point – Hra osudu, 2005)
Martin Landau

Martin Landau

13. 7. 2009 | Téma | red

Martin Landau patří do početné skupiny meziválečných brooklynských kluků převážně židovského původu, kteří se nadchli pro film a herectví
Jeff Daniels

Jeff Daniels

25. 5. 2009 | Téma | red

Paul Giamatti

Paul Giamatti

4. 5. 2009 | Téma | red

Po léta byl zapsán jako představitel vedlejších úloh v bláznivých komediích, proto takřka všechny překvapil jedinečnými výkony v nezávislých snímcích American Splendor a Bokovka
Liev Schreiber

Liev Schreiber

20. 4. 2009 | Téma | red

Pro Hollywood zůstává Liev Schreiber představitelem klíčových vedlejších úloh ve velkofilmech, od hororů (trilogie Vřískot, 1996-2000) přes science fiction (Koule, 1998) až k romancím (Kate a Leopold, 2001)
Charlize Theronová

Charlize Theronová

17. 3. 2009 | Téma | red

Svou kariéru začala jako baletka. Po skončení baletní kariéry se uplatnila jako herečka. Objevuje se hlavně v komerčně laděných snímcích, Oscarovým výkonem ve filmu Zrůda však přesvědčila o své schopnosti zvládnout i náročnější party
Drew Barrymoreová

Drew Barrymoreová

17. 3. 2009 | Téma | red

Začínala jako dětská hvězda ve filmu E. T. Bývalá dětská hvězda, která překonala své osobní problémy z puberty. Dokázala se vrátit do horních sfér Hollywoodu a opět se prosadit, tentokrát nejen jako herečka, ale také coby veleúspěšná producentka několika hitů, v nichž sama účinkovala
Kirsten Dunstová

Kirsten Dunstová

24. 12. 2008 | Téma | red

Mladá herečka, které se podařilo navázat na úspěšnou kariéru dětské hollywoodské hvězdy i v dospělosti
Ian McShane

Ian McShane

15. 11. 2008 | Téma | red

Tvář buldoka předurčuje Iana McShanea do rolí nesmlouvavých drsňáků, lhostejno na které straně zákona se zrovna nacházejí
Jennifer Garnerová

Jennifer Garnerová

15. 10. 2008 | Téma | red

Za všechno může špionský seriál Alias (2001-06) a s ním ústřední role agentky Sydney Bristowové

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.