Úžasňákovi - film pro celou rodinu

28. 2. 2005 - 11:25 | Téma | red

Úžasňákovi - film pro celou rodinu zdroj: tisková zpráva

Film získal Oscara za rok 2004 v kategoriích Nejlepší animovaný film a nejlepší střih zvukových efektů (Michael Silvers, Randy Thom)

Film získal Oscara za rok 2004 v kategoriích Nejlepší animovaný film a nejlepší střih zvukových efektů (Michael Silvers, Randy Thom).

Zdá se, že studio Pixar vyrábí (v současnosti pro Buena Vista, distributora disneyovek) trojrozměrně animované filmy podle neselhávajícího receptu na úspěch. Ten recept je zázračně jednoduchý, i když ne snadno napodobitelný: efektní kouzla počítačové animace nehrají v pixarovských filmech nikdy hlavní roli. Jsou pouze nástrojem, který slouží postavám a příběhu. A podle tohoto receptu byli bezpochyby stvořeni také Úžasňákovi.

Členové rodiny Úžasňákových sice patří do širokého klanu superhrdinů, na rozdíl od většiny jejich příbuzných jsou jim však kromě komiksové nadsázky vlastní i velmi nehrdinské emoce a laskavý smysl pro humor. Bob a Helena Parrovi – jak zní civilní jména manželů Úžasňákových – mají za sebou oslnivou minulost superhrdinských celebrit, jejichž denním chlebem byla likvidace superpadouchů a zachraňování tisíců lidských životů. Čas akrobatických a siláckých kousků pro ně ale skončil, když je do ilegality zahnaly desítky žalob ze strany zachráněných nespokojenců.

Nyní se Parrovi snaží stůj co stůj vtěsnat do škatulky řadových občanů – a dělá jim to nemalé potíže. Zejména bývalý pan Úžasňák nemůže vystát ponižující zaměstnání v pojišťovně, do jejíž stísněných kancelářských boxů se stěží vejde. Jeho choť je na tom o něco lépe. Více či méně se smířila s údělem matky a hospodyňky, která svou superschopnost – umění natahovat a libovolně ohýbat končetiny – využívá jen při úklidu a rozhánění dětských rvaček.

Tři potomci Parrových mají také zvláštní nadání, i když prozatím neměli možnost si je naplno vyzkoušet v praxi. Teenagerka Violeta se umí stát neviditelnou a vytvořit silové pole, ale jako by jí to nestačilo, svůj usoužený obličej depresivní anorektičky neustále skrývá po závojem dlouhých černých vlasů. Její mladší bratr Dash je typické hyperaktivní dítě – což v kombinaci se superhrdinskými geny znamená, že se pohybuje neuvěřitelně rychle. Kojenec Jack Jack dosud žádnou zvláštní schopnost neprojevil, ale co není, může být…

V průběhu filmu ovšem dostane rodina Úžasňákových příležitost předvést své superschopnosti v souboji se zlovolným padouchem, obývajícím futuristicky vybavený ostrov. Ale ještě působivější než všechny ty honičky a bitky ve vzduchu, na zemi i ve vodě jsou scény, v nichž se Úžasňákovi musejí vyrovnat s údělem obyčejných „civilistů“. Právě v nich se stále znovu a znovu vrací možná hlavní téma filmu: střet výrazných osobností, přesahujících (jakýmkoli způsobem) běžná měřítka, se světem sešněrovaným byrokratickými předpisy. Střet talentovaného s netalentovaným, úžasného s tuctovým.

I když ve světě počítačové animace je to poněkud neobvyklé, Úžasňákovi jsou svým způsobem autorský projekt. Pod filmem je jako scenárista a režisér podepsán jediný muž – Brad Bird, tvůrce nedoceněného animovaného snímku Železný obr. Kromě toho, že Bird svůj film napěchoval vizuálními gagy, si v něm také jakoby mimochodem pohrává s motivy známými z napínavých filmů všeho druhu. Dozvídáme se, že většina superhrdinů dříve či později doplatila na svou zálibu v elegantních vlajících pláštěnkách, terčem úsměšků jsou tak často používané vševysvětlující monology padouchů, hudba provázející akční scény připomene klasické bondovky.

Úžasňákovi jsou jedním z prvních trojrozměrně animovaných filmů s lidskými postavami v hlavních rolích (až dosud převažovaly hračky, zvířata a různé fantastické bytosti). Animace reálných lidských postav má svá úskalí a počítačoví animátoři z Pixaru jimi všemi obratně propluli, ale při sledování Úžasňákových nebudete myslet jen na jejich digitální dokonalost. K úžasu vás přivedou jejich charismatičtí hrdinové, jejichž hlavní superschopnost spočívá v umění získat si divácké sympatie.

ČLÁNKY O FILMU

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

15. 9. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Není tomu tak dávno, kdy studio Disney oficiálně potvrdilo, že chce v Pixaru nechat natočit druhý díl populárního animovaného filmu Úžasňákovi. Režisér Brad Bird nyní potvrdil, že scénář ke dvojce je konečně hotov.
Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

17. 8. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Fanclub Walta Disneyho D23 uspořádal v Kalifornii v pořadí čtvrté setkání příznivců studia Walta Disneyho a opět to bylo hlavně nových filmech a očekávaných premiérách. V současné době se už pod tímto názvem skrývá celá řada žánrů i studií. Takže se dočkali nejen milovníci pohádek, ale také komiksových filmů a bylo zde oznámeno rozšíření Disneylandu o atrakce ze světa Hvězdných válek.
Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

11. 5. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O chystaném pokračování výborného animovaného filmu Úžasňákovi se ví už delší dobu. Nejnovější zprávou je, že režie se ujal Brad Bird, který ve studiu Pixar patří k nejdůležitějším tvářím.
Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

27. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O pokračování populárního animovaného filmu Úžasňákovi se mluví už hodně dlouho. Fanoušci si film přejí, ale zřetelnější obrysy dostal snímek až nyní. O dvojce se zmínil šéf studia Disney na začátku března a od té doby všichni čekají na další informace. Co tedy víme?
Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

16. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Tento týden do kin dorazí zbrusu nový animovaný příběh pro děti i jejich rodiče. Druhý díl drakobijeckého příběhu Jak vycvičit draka je téměř sázkou na jistotu. Rodiče si zcela jistě oblíbí několik dospěláckých hlášek, jejich ratolesti pak dobrodružný příběh hlavních hrdinů a nějaké to pitvoření k tomu. Dostat do kina dospělé a děti současně umí  studia jako Dreamworks, Pixar, nebo 20th Century Fox na výbornou. Zkusili jsme vybrat nejznámější a podle nás i nejlepší animované filmy, které stojí za to vidět i několik let od premiéry. Schválně, zda s námi budete souhlasit.
Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

27. 8. 2013 | Téma | Ladislav Loukota

Počínaje tímto čtvrtkem můžete své nejmenší vzít na animovaný snímek Letadla, jenž se odehrává ve světě Aut, dřívějším animáku studia Pixar. Jejich hlavním hrdinou je odvážný letoun Prášek, který se navzdory své prosté konstrukci dostane do velkolepého světového závodu rovnou mezi drsné konkurenty s proudovými motory. Letadla však ve skutečnosti pocházejí z produkce studia DisneyToon a nikoliv Pixaru, přesto se sluší při této příležitosti vzpomenout na skoro dvacetiletou tradici pixarovských animáků.
Úžasňákovi - trend současného filmu?

Úžasňákovi - trend současného filmu?

28. 1. 2008 | Recenze | red

Dokonalé digitální triky, špičková 3D animace, závratné rozpočty, velká studia a bezduchý nebo přinejlepším kompilativní obsah na jedné straně
Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

25. 1. 2008 | Téma | red

Když jsem poprvé v ruce držel soundtrack z Úžasňákových, hlavou se mi honila vesměs jediná otázka: Kdo je to vlastně ten Michael Giacchino? Odpověď byla nasnadě: No přeci autor hudby k herní verzi bondovky Tommorow Never Dies! (mj
Madagaskar

Madagaskar

17. 6. 2005 | Téma | red

Dosavadní produkce studií Pixar a DreamWorks se vyznačovala vysokou a téměř nekolísající kvalitou
Úžasňákovi

Úžasňákovi

30. 11. 2004 | Recenze | red

Ukryti pod maskou vrhají se superhrdinové do odvážných záchranářských akcí, ať už je v ohrožení polovina města, nebo pouze drobné koťátko

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Aladina postaví do boje proti Talibánu Jakea Gyllenhaala

Režisér Aladina postaví do boje proti Talibánu Jakea Gyllenhaala

6. 2. 2023 | Trailery | Adam Homola

Režiséra Guye Ritchieho asi netřeba dlouze představovat. Má na svědomí celou řadu gangsterek, akčních filmů, ale taky třeba Aladina s Willem Smithem.
Na co koukat v únoru: Nejmenší marvelovský hrdina a velká romantika

Na co koukat v únoru: Nejmenší marvelovský hrdina a velká romantika

3. 2. 2023 | Téma | Matěj Svoboda

Ant-Man vyráží do Kvantové říše, Reese Witherspoon se zamiluje do Ashtona Kutchera a zfetovaný medvěd žere lidi.
V Sony chystají další Mizery, vrátí se Smith i Lawrence

V Sony chystají další Mizery, vrátí se Smith i Lawrence

2. 2. 2023 | Novinky | Adam Homola

Před kamerou se objeví ústřední herecké duo, zatímco za kameru se vrátí režisérské duo z minulého dílu.
Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

1. 2. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Apokalypsa se blíží a zabránit ji lze jediným způsobem. Zabili byste někoho, koho milujete, abyste zachránili lidstvo?