Madagaskar

17. 6. 2005 - 14:48 | Téma | red

Madagaskar zdroj: tisková zpráva

Dosavadní produkce studií Pixar a DreamWorks se vyznačovala vysokou a téměř nekolísající kvalitou

Dosavadní produkce studií Pixar a DreamWorks se vyznačovala vysokou a téměř nekolísající kvalitou. Filmy jako Shrek, Hledá se Nemo či Úžasňákovi diváky zhýčkaly nejen špičkovou úrovní počítačové animace, ale především vynikajícími scénáři, schopnými oslovit publikum snad všech věkových kategorií. Madagaskar z dílen DreamWorks je první velkou výjimkou z tohoto pravidla, takže i když nejde o nijak zvlášť špatný film, ve srovnání se svými animovanými předchůdci vyvolává rozpaky a zklamání.

Výchozí zápletka zní velmi slibně: čtyři ochočení obyvatelé zoo v newyorském Central Parku – lev, zebra, hrošice a žirafa – jsou po malém výletu do rušných ulic proti své vůli odesláni do svého „přirozeného“ prostředí a musejí se naučit přežít v africké divočině. Rodilí Newyorčané, uvyklí velkoměstskému smogu i pohodlí svých výběhů, se zničehonic ocitnou v nepředvídatelné džungli plné neznámých pokušení i nebezpečí. Třebaže scenáristé Madagaskaru, Mark Burton a Billy Frolick, měli k dispozici takovýto solidní odrazový můstek, žádnou kaskádu veletočů na něm nepředvedli. Veškeré drama je zredukováno na vnitřní konflikt lva Alexe, jenž byl v zajetí zvyklý na pravidelný přísun šťavnatých bifteků. Po několikadenním půstu v džungli se v něm však probudí predátorské instinkty a on najednou touží sežrat svého nejlepšího kamaráda, zebru Martyho. Všechny ostatní figury jsou ve filmu jen do počtu, takže ač je Madagaskar na první pohled bohatě zalidněný (či spíš zazvířený) rozmanitými postavami, jeho příběh je překvapivě řídký, pomalý a monotónní. Scenáristé poslali své hrdiny do džungle, ale najednou jako by nevěděli, co si tam s nimi dál počít.

Hlavní čtveřice se vyznačuje poměrně zábavnými charakteristikami. Zebra Marty, iniciátor celého výletu, je dobrodruh, který touží „najít sám sebe“. Lev Alex se rád nechá obskakovat a miluje potlesk publika, žirafa Melman je úzkostný a nervní hypochondr, hrošice Glorie k ostatním přistupuje věcně a mateřsky. Většina těchto vlastností však nenachází v ději žádné uplatnění a slouží jen jako dekorace či materiál pro dialogovou vatu.

Po výtvarné stránce je film nicméně velmi zdařilý. Design ústředního kvarteta připomíná zvířecí hrdiny starších animovaných grotesek – snahu o realismus zde nahradila karikaturní stylizace. Skutečnou pastvu pro oči nabízí barvami hýřící tropický prales na ostrově Madagaskaru, inspirovaný obrazy Henriho Rousseaua. Součástí ostrovního koloritu je i kolonie lemurů, huňatých poloopic, zobrazených zde jako prazvláštní nárůdek milující taneční parties pod vedením svého samolibého krále Jelimána. Lemuři se v původním znění dorozumívají afrikánským dialektem, který v českém dabingu nahradila brněnština. Moravský akcent v exotických kulisách kupodivu vůbec nepůsobí rušivě, právě naopak - potrhlým lemurům padne jako ulitý.

V Madagaskaru nechybí množství vtipných momentů. Jedním z nich je sekvence, ilustrující zákonitosti potravního řetězce: roztomilá zvířátka jsou v ní požírána jinými roztomilými zvířátky za doprovodu písně What a Wonderful World. Zdařilým leitmotivem je i čtveřice vojensky organizovaných tučňáků, kteří mají do detailů naplánovaný svůj útěk do vysněné Antarktidy. Teprve po vylodění v zemi zaslíbené zjistí, že je tam zima, fouká tam ledový vítr a vůbec jde o prostředí nevhodné k pohodlnému životu…

Film režisérské dvojice Toma McGratha a Erika Darnella (MravenecZ) postrádá univerzální dosah předcházejících digitálně animovaných hitů. Své diváky si najde spíše mezi dětmi, které ocení jeho nekomplikovaný a zvolna se odvíjející příběh, zatímco dospělý doprovod se zasměje jen sporadicky.

ČLÁNKY O FILMU

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

15. 9. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Není tomu tak dávno, kdy studio Disney oficiálně potvrdilo, že chce v Pixaru nechat natočit druhý díl populárního animovaného filmu Úžasňákovi. Režisér Brad Bird nyní potvrdil, že scénář ke dvojce je konečně hotov.
Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

17. 8. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Fanclub Walta Disneyho D23 uspořádal v Kalifornii v pořadí čtvrté setkání příznivců studia Walta Disneyho a opět to bylo hlavně nových filmech a očekávaných premiérách. V současné době se už pod tímto názvem skrývá celá řada žánrů i studií. Takže se dočkali nejen milovníci pohádek, ale také komiksových filmů a bylo zde oznámeno rozšíření Disneylandu o atrakce ze světa Hvězdných válek.
Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

11. 5. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O chystaném pokračování výborného animovaného filmu Úžasňákovi se ví už delší dobu. Nejnovější zprávou je, že režie se ujal Brad Bird, který ve studiu Pixar patří k nejdůležitějším tvářím.
Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

27. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O pokračování populárního animovaného filmu Úžasňákovi se mluví už hodně dlouho. Fanoušci si film přejí, ale zřetelnější obrysy dostal snímek až nyní. O dvojce se zmínil šéf studia Disney na začátku března a od té doby všichni čekají na další informace. Co tedy víme?
Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

16. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Tento týden do kin dorazí zbrusu nový animovaný příběh pro děti i jejich rodiče. Druhý díl drakobijeckého příběhu Jak vycvičit draka je téměř sázkou na jistotu. Rodiče si zcela jistě oblíbí několik dospěláckých hlášek, jejich ratolesti pak dobrodružný příběh hlavních hrdinů a nějaké to pitvoření k tomu. Dostat do kina dospělé a děti současně umí  studia jako Dreamworks, Pixar, nebo 20th Century Fox na výbornou. Zkusili jsme vybrat nejznámější a podle nás i nejlepší animované filmy, které stojí za to vidět i několik let od premiéry. Schválně, zda s námi budete souhlasit.
Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

27. 8. 2013 | Téma | Ladislav Loukota

Počínaje tímto čtvrtkem můžete své nejmenší vzít na animovaný snímek Letadla, jenž se odehrává ve světě Aut, dřívějším animáku studia Pixar. Jejich hlavním hrdinou je odvážný letoun Prášek, který se navzdory své prosté konstrukci dostane do velkolepého světového závodu rovnou mezi drsné konkurenty s proudovými motory. Letadla však ve skutečnosti pocházejí z produkce studia DisneyToon a nikoliv Pixaru, přesto se sluší při této příležitosti vzpomenout na skoro dvacetiletou tradici pixarovských animáků.
Úžasňákovi - trend současného filmu?

Úžasňákovi - trend současného filmu?

28. 1. 2008 | Recenze | red

Dokonalé digitální triky, špičková 3D animace, závratné rozpočty, velká studia a bezduchý nebo přinejlepším kompilativní obsah na jedné straně
Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

25. 1. 2008 | Téma | red

Když jsem poprvé v ruce držel soundtrack z Úžasňákových, hlavou se mi honila vesměs jediná otázka: Kdo je to vlastně ten Michael Giacchino? Odpověď byla nasnadě: No přeci autor hudby k herní verzi bondovky Tommorow Never Dies! (mj
Úžasňákovi - film pro celou rodinu

Úžasňákovi - film pro celou rodinu

28. 2. 2005 | Téma | red

Film získal Oscara za rok 2004 v kategoriích Nejlepší animovaný film a nejlepší střih zvukových efektů (Michael Silvers, Randy Thom)
Úžasňákovi

Úžasňákovi

30. 11. 2004 | Recenze | red

Ukryti pod maskou vrhají se superhrdinové do odvážných záchranářských akcí, ať už je v ohrožení polovina města, nebo pouze drobné koťátko

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Shazam! Hněv bohů z průměrné šedi DC nejspíš nevykročí

Shazam! Hněv bohů z průměrné šedi DC nejspíš nevykročí

27. 1. 2023 | Trailery | Adam Homola

DC pořád kope druhou ligu a pokud budou i nadále vznikat filmy jako Shazam!, kopat ji bude i nadále.
První klapka druhého Gladiátora je na spadnutí

První klapka druhého Gladiátora je na spadnutí

25. 1. 2023 | Novinky | Adam Homola

Natáčení druhého Gladiátora se odkládá, byť jen o kousek. Důvodem jsou předchozí divadelní závazky hlavní hvězdy Paula Mescala.
Zvířecí hrdinové inspirují další koncert filmové hudby

Zvířecí hrdinové inspirují další koncert filmové hudby

25. 1. 2023 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Hudba ze snímků Harry Potter, Fantastická zvířata, Jurský park a dalších. Na příštím koncertě Filmové filharmonie s podtitulem Zvířátka zazní skladby z filmů, ve kterých ztvárňují jedny z hlavních postav zvířecí hrdinové. Filmharmonie uvede první koncert tohoto roku již 19. února v pražském Rudolfinu.
Nominace na Oscary ovládlo Všechno, všude, najednou a Víly

Nominace na Oscary ovládlo Všechno, všude, najednou a Víly

24. 1. 2023 | Téma | Adam Homola

Výroční 100. oscaři se pomalu blíží, ale teď si musíme ještě počkat u pětadevadesátých výročních cen akademie.