Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

27. 8. 2013 - 12:30 | Téma | Ladislav Loukota

Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru zdroj: tisková zpráva

Počínaje tímto čtvrtkem můžete své nejmenší vzít na animovaný snímek Letadla, jenž se odehrává ve světě Aut, dřívějším animáku studia Pixar. Jejich hlavním hrdinou je odvážný letoun Prášek, který se navzdory své prosté konstrukci dostane do velkolepého světového závodu rovnou mezi drsné konkurenty s proudovými motory. Letadla však ve skutečnosti pocházejí z produkce studia DisneyToon a nikoliv Pixaru, přesto se sluší při této příležitosti vzpomenout na skoro dvacetiletou tradici pixarovských animáků.

7) Tin Toy

Datum vydání: 1988

Zápletka: Kojenec nalezne sérii hraček, oslizne je a začne hrozit i titulnímu plechovému panáčkovi. Ten před kojencem utíká a svými peripetiemi zavdá námět i pozdějšímu Příběhu hraček.

Nejlepší okamžik: Vzhledem k sotva pětiminutové délce bude nejlepší, když jej objevíte sami...

zdroj: Archiv


6) Hledá se Nemo

Datum vydání: 2003

Zápletka: Klaunovi očkatému jménem Marvin byl právě unesen syn, vydá se jej proto hledat až do dalekého světa lidí. Po cestě zažívá řadu peripetií a potkává i svéráznou rybu Dory. Snímek mimo jiné masivně zvýšil poptávku o klaunech očkatých – a nepochybně jich díky němu řada skončila v toaletách.

Nejlepší okamžik: Cokoliv s Dory!

zdroj: Archiv


5) Úzasňákovi

Datum vydání: 2004

Zápletka: Svět je plný superhrdinů, jejich svérázné akce však mnohdy způsobí více škod než užitku – jedna celá nadaná superrodinka tak musí své schopnosti tajit, pak se však objeví superzáporák a jedině oni mu mohou zatnout tipec!

Celý snímek měl pod palcem Brad Bird, který se do Pixaru dostal až v pozdějších letech studia. Tou dobou už Bird platil za animační legendu – podílel se na vytvoření úplně prvních minut Simpsonů (tehdy ještě jako kraťasů pro Tracey Ullman Show), leč teprve jeho celovečerní film vytvořený pro  Warner Bros. hlavouny Pixaru zaujal.

Nejlepší okamžik: Přehlídka důvodů, proč by superhrdinové neměli nosit pláštěnku...

zdroj: Archiv


4) Příšerky s.r.o.

Datum vydání: 2001

Zápletka: Jak asi vypadá strašení lidí z pohledu monster? Techniky i důvody ukáže netradiční moderní pohádka o alternativním světě strašáků, kteří však čelí svým vlastní konspiracím a energetické krizi...

Nejlepší okamžik: Zvrat v polovině snímku, kdy se z do té doby jednoduchého příběhu o strašení stává detektivní thriller.

zdroj: Archiv


3) Auta

Datum vydání: 2006

Zápletka: Podobně jako Příšerky s.r.o. operují i Auta s fascinující alternativní realitou, tentokrát obydlenou civilizací lidí. Luxusní závodní vůz jménem Blesk McQueen v něm zabloudí do zapadlé vesničky a odhalí zde lásku i svou někdejší povrchnost...

Jedním z hlavních tvůrců scénáře je externista Dan Fogelman, který je odpovědný i za scénář druhých Aut, romantickou komedii Bláznivá, zatracená láska nebo populární disneyovský animák Na vlásku.

Nejlepší okamžik: Cokoliv s Burákem!

zdroj: Archiv


2) WALL-E

Datum vydání: 2008

Zápletka: Stovky let po odletu posledního člověka ze Země na jejím povrchu stále bdí robot sbírající odpad. Pak však na povrch dopadne další robot a společně začnou divákovi odhalovat to, kam lidstvo zmizelo – a zároveň i svou společnou romanci!

Zápletku pomohl sepsat Jim Reardon, autor mnoha episod seriálu Simpsonovi nebo loňského nepixarovského animáku Raubíř Raplh.

Nejlepší okamžik: Úvodní desítky minut trvající scéna bez jediného slova v moderním kabátku vykreslí to nejkouzelnější z doby němého filmu.

zdroj: Archiv


1) Toy Story

Datum vydání: 1995

Zápletka: Hračky jsou naživu a v momentech, kdy se nedíváme, prožívají svérázná dobrodružství! První celovečerní snímek Pixaru navždy zrevolucionalizoval animovaný film a proslavil do té doby malé studio. Už 18 let nám Pixar přináší jeho následovníky.

Na scénáři prvního Příběhu hraček se podílelo hned několik lidí mimo pixarovský okruh. Nejprominentnější z nich je Joss Whedon, autor seriálu Buffy, Firefly nebo loňského superhrdinového velkofilmu Avengers.

Nejlepší okamžik: Závěrečná souhra Woodyho a Buzze, kdy pomocí rakety uniknou ze spáru zlého Sidda.

zdroj: Archiv

Letadla mají být prvním dílem plánované trilogie. I přes natáčení studiem DisneyToon platí, že obě společnosti spolu úzce souvisejí, a rovněž v minulosti Pixar do značné míry těžil kreativitu z pomocí lidí mimo studio. Za příběh k Letadlům je ostatně odpovědný šéf Pixaru John Lasseter, který se podílel i na Toy Story, Životu brouka nebo obou dílech Aut.

Doufejme, že v dobré pověsti svého domovského studia budou Letadla pokračovat. V našich kinech je můžete najít od tohoto čtvrtku.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

15. 9. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Není tomu tak dávno, kdy studio Disney oficiálně potvrdilo, že chce v Pixaru nechat natočit druhý díl populárního animovaného filmu Úžasňákovi. Režisér Brad Bird nyní potvrdil, že scénář ke dvojce je konečně hotov.
Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

17. 8. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Fanclub Walta Disneyho D23 uspořádal v Kalifornii v pořadí čtvrté setkání příznivců studia Walta Disneyho a opět to bylo hlavně nových filmech a očekávaných premiérách. V současné době se už pod tímto názvem skrývá celá řada žánrů i studií. Takže se dočkali nejen milovníci pohádek, ale také komiksových filmů a bylo zde oznámeno rozšíření Disneylandu o atrakce ze světa Hvězdných válek.
Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

11. 5. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O chystaném pokračování výborného animovaného filmu Úžasňákovi se ví už delší dobu. Nejnovější zprávou je, že režie se ujal Brad Bird, který ve studiu Pixar patří k nejdůležitějším tvářím.
Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

27. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O pokračování populárního animovaného filmu Úžasňákovi se mluví už hodně dlouho. Fanoušci si film přejí, ale zřetelnější obrysy dostal snímek až nyní. O dvojce se zmínil šéf studia Disney na začátku března a od té doby všichni čekají na další informace. Co tedy víme?
Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

16. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Tento týden do kin dorazí zbrusu nový animovaný příběh pro děti i jejich rodiče. Druhý díl drakobijeckého příběhu Jak vycvičit draka je téměř sázkou na jistotu. Rodiče si zcela jistě oblíbí několik dospěláckých hlášek, jejich ratolesti pak dobrodružný příběh hlavních hrdinů a nějaké to pitvoření k tomu. Dostat do kina dospělé a děti současně umí  studia jako Dreamworks, Pixar, nebo 20th Century Fox na výbornou. Zkusili jsme vybrat nejznámější a podle nás i nejlepší animované filmy, které stojí za to vidět i několik let od premiéry. Schválně, zda s námi budete souhlasit.
Úžasňákovi - trend současného filmu?

Úžasňákovi - trend současného filmu?

28. 1. 2008 | Recenze | red

Dokonalé digitální triky, špičková 3D animace, závratné rozpočty, velká studia a bezduchý nebo přinejlepším kompilativní obsah na jedné straně
Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

25. 1. 2008 | Téma | red

Když jsem poprvé v ruce držel soundtrack z Úžasňákových, hlavou se mi honila vesměs jediná otázka: Kdo je to vlastně ten Michael Giacchino? Odpověď byla nasnadě: No přeci autor hudby k herní verzi bondovky Tommorow Never Dies! (mj
Madagaskar

Madagaskar

17. 6. 2005 | Téma | red

Dosavadní produkce studií Pixar a DreamWorks se vyznačovala vysokou a téměř nekolísající kvalitou
Úžasňákovi - film pro celou rodinu

Úžasňákovi - film pro celou rodinu

28. 2. 2005 | Téma | red

Film získal Oscara za rok 2004 v kategoriích Nejlepší animovaný film a nejlepší střih zvukových efektů (Michael Silvers, Randy Thom)
Úžasňákovi

Úžasňákovi

30. 11. 2004 | Recenze | red

Ukryti pod maskou vrhají se superhrdinové do odvážných záchranářských akcí, ať už je v ohrožení polovina města, nebo pouze drobné koťátko

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Aladina postaví do boje proti Talibánu Jakea Gyllenhaala

Režisér Aladina postaví do boje proti Talibánu Jakea Gyllenhaala

6. 2. 2023 | Trailery | Adam Homola

Režiséra Guye Ritchieho asi netřeba dlouze představovat. Má na svědomí celou řadu gangsterek, akčních filmů, ale taky třeba Aladina s Willem Smithem.
Na co koukat v únoru: Nejmenší marvelovský hrdina a velká romantika

Na co koukat v únoru: Nejmenší marvelovský hrdina a velká romantika

3. 2. 2023 | Téma | Matěj Svoboda

Ant-Man vyráží do Kvantové říše, Reese Witherspoon se zamiluje do Ashtona Kutchera a zfetovaný medvěd žere lidi.
V Sony chystají další Mizery, vrátí se Smith i Lawrence

V Sony chystají další Mizery, vrátí se Smith i Lawrence

2. 2. 2023 | Novinky | Adam Homola

Před kamerou se objeví ústřední herecké duo, zatímco za kameru se vrátí režisérské duo z minulého dílu.
Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

1. 2. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Apokalypsa se blíží a zabránit ji lze jediným způsobem. Zabili byste někoho, koho milujete, abyste zachránili lidstvo?