Premiéra filmu Lidice bude dříve

- Téma autor: red

Premiéra filmu Lidice režiséra Petra Nikolaeva byla po dohodě se zástupci škol přesunuta z 9. června na poslední květnový den. Oznámila to mluvčí projektu Johana Turnerová. Dodává, že internetové stránky filmových Lidic dostaly novou podobu a více tak připomínají filmový plakát, který se stane součástí připravovaných učebnic dějepisu devátých tříd.

Vybraní zástupci škol viděli téměř finální podobu snímku již 22. března."Pracovní tým filmu považuje za důležité zprostředkovat odkaz Lidic i těm nejmladším generacím, proto je zajímal názor pedagogů. Dohodli se, že by bylo dobré, aby byl dostatek času pro školní projekce ještě před prázdninami. Z tohoto důvodu se termín slavnostní premiéry přesunul na poslední květnový den a distribuční premiéry na 2. června," uvedla Turnerová. Původně se měla premiéra konat v předvečer výročí lidické tragédie 9. června.

"Byli jsme všichni až zaskočeni pozitivním přijetím filmu - jak na pražské projekci, tak na projekci v Paříži pořádané pro zástupce festivalu v Cannes. Vzhledem k tomu, že před prázdninami jsme měli pouze tři týdny a zájemců o školní představení je hodně, rozhodli jsme se premiéru posunout o týden, aby se dostalo na všechny zájemce," dodal producent Adam Dvořák.

Lidice

Příběh pana Šímy, jehož hraje Karel Roden, vychází z reálných historických podkladů. Natáčení snímku podle scénáře Zdeňka Mahlera nemělo jednoduché začátky. Nejprve se marně sháněly peníze na realizaci, pak onemocněla Alice Nellis, která měla být původní režisérkou. Penězi poté přispěla česká města, sponzoři i jednotliví dárci a režie se ujal Nikolaev.

Souběžně s filmem vzniká unikátní hudební projekt, kterého se účastní Michal Hrůza, James Harries, Dan Bárta, Jan Budař, Tara Fuki a další muzikanti. V dalších rolích snímku se objeví například Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Jan Budař, Veronika Kubařová a Ondřej Novák. Kameramanem byl Mexičan Antonio Riestra (Normal, Amores Perros, Frida).

Lidice, Karel Roden, Petr Nikolaev

Scénář kombinuje tři příběhy.

Mahlerův scénář kombinuje tři příběhy odehrávající se na pozadí tragického vypálení Lidic 10. června 1942. První je o nešťastné rodině, ve které otec v hádce neúmyslně zabije svého syna a je za to odsouzen. Pobytem ve vězení si paradoxně zachrání život, protože unikne osudu a jako jediný muž z vesnice přežije. Druhý je příběh dopisu, jež se stal záminkou pro tuto nacistickou operaci, ač ve skutečnosti šlo o lež maskující nevěru. Třetí příběh je o strachu, osobní zodpovědnosti a o tom, zda je opravdovou výhrou přežít za cenu ztráty důstojnosti a cti.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.