Ministr Jiří Besser se objeví v malé roli ve snímku Lidice

- Téma autor: red

Ministr kultury Jiří Besser ztvárnil jednu z malých rolí ve filmu režiséra Petra Nikolaeva Lidice, který vzniká podle scénáře Zdeňka Mahlera. Podle mluvčí projektu Ivany Rodingerové ministr ztvárnil jednoho z lidických mužů zastřelených u Horákova statku. Scéna se natáčela v obci Chcebuz - Štětí, poblíž Mělníka.

Podle Rodingerové se však tato myšlenka zrodila ještě v době, kdy byl Jiří Besser starostou města Berouna.

"Vše začalo naší sbírkou na film. Po výzvě o pomoc s financováním se kromě několika větších firem přihlásilo množství jednotlivců ochotných na projekt přispět. Právě jejich nabídky a podpora mě motivovaly k tomu, že jsem se rozhodl oslovit jednotlivá města, která svým způsobem reprezentují tyto obyvatele. Kromě Kladna, Opavy, Lidic a Liberce nám také přislíbil pomoc tehdejší berounský starosta Jiří Besser. Přál jsem si, aby každý ze zástupců měst, co nás podpořila, zanechal ve filmu alespoň symbolickou stopu, proto jsem jim nabídl tyto role," vysvětlil vývoj celého nápadu producent snímku Adam Dvořák ze společnosti Bioscop. Mimo Jiřího Bessera se natáčení zúčastnil i primátor Liberce Jiří Kittner.

Lidice

Natáčení této scény předcházela řada příprav: herci včetně Bessera byli vybaveni malou výbuškou, která v momentě výstřelu z pušky odpálila kapsli umělé krve. K zaručení bezpečnosti byli vybaveni chrániči rukou a páteře, na celou akci dohlížel i expert na speciální efekty.

Podle Rodingerové šlo o velmi náročný natáčecí den; mimo popravy lidických mužů se točil také požár vesnice, kvůli kterému byly postaveny kopie dvou lidických domů.
Natáčení klíčové letní fáze pomalu končí, scény podzimní a zimní se budou dotáčet až do konce roku, premiéra je plánovaná na červen 2011.

Lidice

Příběh podle Mahlerova scénáře, oceněného cenou Sazky v roce2007, nabízí pohled na tragický osud Lidic za 2. světové války z neobvyklé perspektivy: skrze příběhy tří mužů, jejichž osudy ovlivnily osobní vztahy a nevěra. "Jde tedy o příběh plný emocí, který poukazuje na to, jak zdánlivé maličkosti mohou změnit chod dějin a způsobit tragédii," dodala Rodingerová.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.