Martin a Venuše - komedii, kterou ocení zejména zkušení rodiče

- Téma autor: Michal Burkoň

Zejména zkušení rodiče, kteří vědí, jak je obtížné skloubit kariéru s výchovou dětí, ocení komedii režiséra Jiřího Chlumského Martin a Venuše. Rodinný film vyprávějící s nadsázkou o tom, že i zdánlivě sobecký muž se dokáže postarat o malé děti, natočil podle scénáře, pod nímž jsou podepsané Kristina Dufková a Andrea Jarošová. Do tuzemských kin bude uveden 7. března.

Jan Budař, Kristýna Boková-Lišková ve filmu Martin a Venuše

Jan Budař, Kristýna Boková-Lišková ve filmu Martin a Venuše,zdroj: Bioscop

"Přečetl jsem si scénář mladých talentovaných autorek, které popisovaly úžasné situace, na něž si vzpomínám ještě z dob, kdy má dcera byla malá. Přišly mi natolik pravdivé a zároveň směšné, vtipné, že jsem si říkal, že to bude zábavný film pro všechny mající děti. A je už jedno, jestli jim odrostly nebo jsou ještě malé," uvedl režisér Chlumský

Námět filmu odehrávajícího se ve výtvarném prostředí není nijak nový, přináší situace ukazující muže, kteří se nemotorně starají o své potomky. Hlavní hrdina Martin (Marek Taclík) si po prohrané sázce s manželkou Vendulou (Kristýna Boková) musí se svou ženou prohodit role. Měsíc se ona věnuje své kariéře výtvarnice a odpočinku, zatímco Martin zkouší skloubit svoji práci s péčí o jejich tři děti. Vznikají tak situace, kdy při krmení zjišťuje, že bryndáky jsou příliš malé, v kolik hodin vlastně děti chodí spát nebo že je potřeba je doprovázet do baletu a ještě k tomu uklízet byt. Není divu, že při tom shonu dětem "vaří" k večeři chleba se sýrem a stává se klientem rychlého občerstvení.

Martin a Venuše

Jan Budař ve filmu Martin a Venuše,zdroj:Bioscop

"Role Venduly mi byla blízká svou schizofrenií ve smyslu řešení otázky, že chci být máma na sto procent a zároveň dělat ještě něco jiného," sdělila Boková.

Na rozdíl od své filmové manželky, která má ve skutečném životě syna, představitel Martina Taclík nemá rodinu ani děti. "Být otec jenom na place je krásné, doma si od těch dětí krásně odpočinete. Ale být otec ještě doma musí být šílená kombinace, takže pro mě, jako jednoho z mála z týmu filmu, to byla výhoda," podotkl.

Režisér Chlumský potvrdil, že natáčení s dětmi je jedno z nejnáročnějších. "Ale na druhou stranu má i svoje zvláštní kouzlo - dítě je velice kreativní, a když se s ním napojíte na společnou vlnu, tak je to práce moc hezká. Natáčení s dětmi doporučuji, je to osvěžující lázeň na naší stařeckou dospěláckou duši," řekl.

Martin a Venuše

Kristýna Boková-Lišková ve filmu Martin a Venuše,zdroj:Bioscop

Výraznou součástí snímku je hudba Michala Hrůzy, který natočil a společně s Klárou Vytiskovou pro snímek nazpíval písně Duše do vesmíru a Venuše. "Martin a Venuše je film naší generace, myslím tím generace dnešních rodičů malých dětí. Je v něm přesně to, co všichni známe. Jak to všechno zkoordinovat, mít čas na děti, vydělávat peníze, mít čas na partnera a na sebe," podotkl Hrůza, který si předtím filmovou muziku vyzkoušel v dramatu Lidice.

Zdroje: ČTK

Osobnosti a filmy v článku

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.