Padla poslední klapka filmu Lidice

21. 9. 2010 - 11:00 | Téma | red

Padla poslední klapka filmu Lidice zdroj: tisková zpráva

V pondělí 20. září padla poslední, neuvěřitelná 1733. klapka filmu Lidice režiséra Petra Nikolaeva. Po téměř dvouměsíčním natáčení se tak práce na filmu přesouvá do střižny, kde se z více než 55 hodin natočeného materiálu bude pomalu tvořit výsledná podoba snímku.

Ještě před koncem natáčení se členové štábu minulý týden vydali na společnou výpravu na horu Říp, což byl nápad Antonia Riestry, kameramana mexického původu, který se v Čechách proslavil například prací na vizuálně velmi působivém snímku Normal (nominace na Českého lva 2009 za nejlepší kameru).

“Vyprávět příběh o Lidicích, které jsou pro každého Čecha tak zásadní, a natáčet film tak blízko Řípu se mi zdálo jako velká náhoda. Proto jsem si několikrát nechal vyprávět tuto pověst a měl jsem pocit, že uspořádat výlet pro štáb opravdu dává smysl – abychom cítili energii toho místa, “ vysvětlit Riestra.

Lidice

Herci a tvůrci filmu mají za sebou velmi náročné natáčení, o čemž nejlépe vypovídají čísla – pokud sečteme počty najetých kilometrů u všech aut, dostaneme se na cifru 100 000km, což se rovná 2.5x obvodu zeměkoule. 80 – tolik lokací nakonec bylo nutno nalézt, aby se podařilo navodit autentickou atmosféru 40. let, přičemž některá místa z původních Lidic bylo nutno pro film  nechat znovu postavit – a následně za pomoci 500 litrů zápalné látky spálit při rekonstrukci vyhlazení Lidic.

Diváci se budou moci těšit na propracovanou výpravu, dekorace a kostýmy – na place se prostřídalo na 60 historických automobilů, rekvizity byly dotaženy do nejmenších detailů a celkový počet  kostýmů se vyšplhal na 600! Hlavní kostymérkou filmu je Simona Rybáková, držitelka mnoha prestižních ocenění (Zlatá triga na Pražském Qvadriernnale, 1. cena Swarowski Award), v roce 2007 byla nominovaná na Českého lva za Nejlepší výtvarný počin.


Lidice

Mimo již zavedených hereckých osobností z Čech i ze Slovenska – Karla Rodena, Zuzany Fialové, Zuzany Bydžovské, Romana Luknára či Jana Budaře, se představí mladí talentovaní herci, často čerství absolventi hereckých škol: Ondřej Novák, Marek Adamczyk, Adam Kubišta či Marika Šoposká.  Na filmu se podílelo přes 2000 komparzistů, což je počet v českém filmu nevídaný.

Jak dopadlo mnohaleté úsilí tvůrců se diváci dozví v červnu příštího roku.

ČLÁNKY O FILMU

Nikolaeovy Lidice zhlédlo za rok půl milionu diváků

Nikolaeovy Lidice zhlédlo za rok půl milionu diváků

4. 6. 2012 | Téma | red

Historický film Lidice, který režisér Petr Nikolaev natočil podle scénáře Zdeňka Mahlera, zhlédlo za rok od premiéry v českých kinech 523.000 diváků. Záměrem producentů bylo ukázat osud Lidic především co největšímu počtu mladých lidí a seznámit je tak s tímto obdobím novodobých českých dějin. I proto před rokem uspíšili jeho premiéru, aby stihli závěr školního roku.
Ministr Jiří Besser se objeví v malé roli ve snímku Lidice

Ministr Jiří Besser se objeví v malé roli ve snímku Lidice

15. 9. 2010 | Téma | red

Ministr kultury Jiří Besser ztvárnil jednu z malých rolí ve filmu režiséra Petra Nikolaeva Lidice, který vzniká podle scénáře Zdeňka Mahlera. Podle mluvčí projektu Ivany Rodingerové ministr ztvárnil jednoho z lidických mužů zastřelených u Horákova statku. Scéna se natáčela v obci Chcebuz - Štětí, poblíž Mělníka.
Natáčení davové scény k filmu Lidice se zúčastnily stovky lidí

Natáčení davové scény k filmu Lidice se zúčastnily stovky lidí

14. 8. 2010 | Téma | red

I když se natáčení filmu Lidice podle scénáře Zdeňka Mahlera rozeběhlo teprve koncem července, už tento týden vznikaly v režii Petra Nikolaeva za účasti stovek statistů přímo v lidickém památníku záběry, jimiž tento snímek vyvrcholí. Šlo o rekonstrukci skutečné historické události - první tryzny za zničené Lidice v roce 1945, které se tehdy zúčastnilo neuvěřitelných 160.000 lidí z celé republiky.
Jednu z hlavních rolí ve filmu Lidice si zahraje Veronika Kubařová

Jednu z hlavních rolí ve filmu Lidice si zahraje Veronika Kubařová

12. 8. 2010 | Téma | red

Jednu z hlavních postav ve filmu režiséra Petra Nikolaeva Lidice ztvární Veronika Kubařová. „Hraji roli mladé dívky Aničky, která pracuje v továrně. Anička je upřímná, nebojí se pomáhat lidem, kteří se jakkoliv aktivně snaží zapojit do odboje, přitom ani ona sama nemá lehký osud. Jedná se o postavu, která skutečně existovala,“ řekla o své roli sama herečka.
Lidice: dobrovolníci se mohou zůčastnit natáčení davové scény

Lidice: dobrovolníci se mohou zůčastnit natáčení davové scény

28. 7. 2010 | Téma | red

Tvůrci snímku Lidice, který připomene tragický osud této středočeské obce za druhé světové války, hledají dobrovolníky pro natáčení davové scény. Půjde o rekonstrukci skutečné události - první tryzny za zničené Lidice v roce 1945, které se zúčastnilo 160.000 lidí z celé republiky. Tvůrci snímku by rádi alespoň částečně zachytili tehdejší atmosféru, sdělil ČTK Vilém Frček z kladenské radnice, která s filmaři spolupracuje.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.