O produkci filmu Úžasňákovi

10. 11. 2004 - 16:04 | Téma | red

O produkci filmu Úžasňákovi Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Příběh Úžasňákových se zrodil v hlavě režiséra a scénáristy Brada Birda, který vždycky toužil natočit film, jenž by spojoval všechny jeho oblíbené filmové prvky: velké dobrodružství, netradiční rodinné prostředí, vzrušující akci, špičkové vizuální pojetí, břitký humor a postavy, které jsou natolik přesvědčivé a skutečné, že se divák nechá pohltit jejich osudy. Malý zádrhel spočíval v tom, že Bird měl v úmyslu spojit tyto žánrové prvky v animovaném filmu, který by významně posunul hranice digitální vizualizace.

V době, kdy přišel s námětem na příběh tohoto filmu, byl Bird novopečeným otcem. Přemýšlení o tom, jak člověk dokáže sladit rodinný život se svými osobními sny vedl ke vzniku postavy otce, který je nucen vzdát se pro dobro rodiny své největší vášně – zachraňování světa. A tak se zrodil Bob Parr, bývalý superhrdina, jenž spolu se svou rodinou před mnoha lety vyměnil kariéru superhrdiny za běžný život na předměstí.

Úžasňákovi jsou příběhem o rodině, jejíž členové se snaží vybalancovat své osobní životy s láskou ke svým nejbližším,“ vysvětluje Bird. „Zároveň je to i komedie o superhrdinech, kteří poznávají obyčejnější lidský život. Když jsem pracoval na scénáři, chtěl jsem vytvořit svět, který by byl plný odkazů na současnou pop-kulturu – se všemi těmi šikovnými hračkami, které známe ze špionážních filmů, s komiksovými superhrdiny a s ďábelskými zápornými postavami, hrozícími světu svými hrůznými vynálezy – ale zároveň se zaměřit na rodinnou tématiku.

Když byl Bird se scénářem hotov, oslovil s ním jedinou společnost, o které byl přesvědčen, že pochopí jeho představu o unikátně pojatém animovaném filmu: Pixar Animation Studios. Viceprezident kreativního oddělení Pixaru a držitel Oscara John Lasseter byl jeho vizí nadšen. Zároveň ale věděl, že Úžasňákovi budou pro Pixar zatím největším oříškem v celé historii studia – nejen, že jej v hlavních rolích tohoto filmu poprvé čekaly lidské postavy, ale šlo také o technicky nejpokročilejší a celkově největší projekt, do jakého se kdy Pixar pustil. Příběh se odehrává na téměř 100 různých místech, mezi která patří moderní město i divoká džungle na ostrově Nomanisan. Příběh navíc zdůrazňuje lidskou stránku svých hlavních postav, proto Bird vyžadoval, aby se studio pokusilo vytvořit nejvěrnější modely lidských postav v dějinách animovaného filmu.

Proces vzniku každého animovaného filmu má několik pečlivě naplánovaných fází. Nejdříve je vymyšlen příběh a jsou načrtnuty storyboardy, které ze začátku pomáhají lépe vizuálně vyjádřit autorovy představy. Na základě storyboardů následně vzniká jakýsi animovaný koncept, který filmařům umožňuje ještě před začátkem práce na samotné animaci sekvence vyladit. V grafickém oddělení se mezitím usilovně pracuje na všech detailech jednotlivých postav a světa, ve kterém se bude příběh odehrávat. Kromě toho se zde vymýšlí podoba „virtuálních“ scén, rekvizit, budov, prostředí a předběžně se stanovuje rozsah barevné palety. Poté jsou přizváni do studia herci, kteří namluví filmové postavy a vdechnou jim vlastní osobnost. Tato charakterová složka každé postavy je pak po celý zbytek natáčení inspirací pro všechny ostatní umělce, kteří s postavami pracují.

Teprve poté začíná samotný převod dvourozměrných ilustrací do trojrozměrného světa. Skupina výtvarníků, která má na starosti modely, nejprve v počítači vytvoří postavy a scény. Poté přicházejí na řadu pracovníci z oddělení layoutu – ti doladí rozmístění postav a kamer. Postavy jsou následně plně naanimovány a pomocí široké škály výrazů, pohybů a emocí postupně přicházejí k životu. Produkční fázi završuje stínování a „digitální nasvícení“ jednotlivých scén. Poté je film vyrenderován. Během tohoto procesu je na základě zdrojových dat vykreslen celý film v konečné vizuální podobě. Zbytek práce je velmi podobný běžným filmařským postupům – snímek je sestříhán a doplněn hudbou, ozvučením a speciálními efekty.

ČLÁNKY O FILMU

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

15. 9. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Není tomu tak dávno, kdy studio Disney oficiálně potvrdilo, že chce v Pixaru nechat natočit druhý díl populárního animovaného filmu Úžasňákovi. Režisér Brad Bird nyní potvrdil, že scénář ke dvojce je konečně hotov.
Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

17. 8. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Fanclub Walta Disneyho D23 uspořádal v Kalifornii v pořadí čtvrté setkání příznivců studia Walta Disneyho a opět to bylo hlavně nových filmech a očekávaných premiérách. V současné době se už pod tímto názvem skrývá celá řada žánrů i studií. Takže se dočkali nejen milovníci pohádek, ale také komiksových filmů a bylo zde oznámeno rozšíření Disneylandu o atrakce ze světa Hvězdných válek.
Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

11. 5. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O chystaném pokračování výborného animovaného filmu Úžasňákovi se ví už delší dobu. Nejnovější zprávou je, že režie se ujal Brad Bird, který ve studiu Pixar patří k nejdůležitějším tvářím.
Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

27. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O pokračování populárního animovaného filmu Úžasňákovi se mluví už hodně dlouho. Fanoušci si film přejí, ale zřetelnější obrysy dostal snímek až nyní. O dvojce se zmínil šéf studia Disney na začátku března a od té doby všichni čekají na další informace. Co tedy víme?
Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

16. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Tento týden do kin dorazí zbrusu nový animovaný příběh pro děti i jejich rodiče. Druhý díl drakobijeckého příběhu Jak vycvičit draka je téměř sázkou na jistotu. Rodiče si zcela jistě oblíbí několik dospěláckých hlášek, jejich ratolesti pak dobrodružný příběh hlavních hrdinů a nějaké to pitvoření k tomu. Dostat do kina dospělé a děti současně umí  studia jako Dreamworks, Pixar, nebo 20th Century Fox na výbornou. Zkusili jsme vybrat nejznámější a podle nás i nejlepší animované filmy, které stojí za to vidět i několik let od premiéry. Schválně, zda s námi budete souhlasit.
Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

27. 8. 2013 | Téma | Ladislav Loukota

Počínaje tímto čtvrtkem můžete své nejmenší vzít na animovaný snímek Letadla, jenž se odehrává ve světě Aut, dřívějším animáku studia Pixar. Jejich hlavním hrdinou je odvážný letoun Prášek, který se navzdory své prosté konstrukci dostane do velkolepého světového závodu rovnou mezi drsné konkurenty s proudovými motory. Letadla však ve skutečnosti pocházejí z produkce studia DisneyToon a nikoliv Pixaru, přesto se sluší při této příležitosti vzpomenout na skoro dvacetiletou tradici pixarovských animáků.
Úžasňákovi - trend současného filmu?

Úžasňákovi - trend současného filmu?

28. 1. 2008 | Recenze | red

Dokonalé digitální triky, špičková 3D animace, závratné rozpočty, velká studia a bezduchý nebo přinejlepším kompilativní obsah na jedné straně
Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

25. 1. 2008 | Téma | red

Když jsem poprvé v ruce držel soundtrack z Úžasňákových, hlavou se mi honila vesměs jediná otázka: Kdo je to vlastně ten Michael Giacchino? Odpověď byla nasnadě: No přeci autor hudby k herní verzi bondovky Tommorow Never Dies! (mj
Madagaskar

Madagaskar

17. 6. 2005 | Téma | red

Dosavadní produkce studií Pixar a DreamWorks se vyznačovala vysokou a téměř nekolísající kvalitou
Úžasňákovi - film pro celou rodinu

Úžasňákovi - film pro celou rodinu

28. 2. 2005 | Téma | red

Film získal Oscara za rok 2004 v kategoriích Nejlepší animovaný film a nejlepší střih zvukových efektů (Michael Silvers, Randy Thom)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.