Na karlovarský festival přijedou i Banderas, Huppertová a Malkovich

16. 7. 2009 - 9:10 | Téma | red

Na karlovarský festival přijedou i Banderas, Huppertová a Malkovich zdroj: tisková zpráva

Praha 23. června/3. července (ČTK/Tiscali) – 44. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 3

Praha 23. června/3. července (ČTK/Tiscali) – 44. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 3. do 11. července 2009.

V pátek odpoledne startují první festivalové projekce ve většině festivalových kin. Vůbec první projekcí festivalu je ve 13 hodin v Kongresovém sále Matka. Hlavní událostí prvního dne festivalu je slavnostní zahájení. Začíná v 19 hodin ve Velkém sále hotelu Thermal. Předcházet mu bude jízda kabrioletů s hvězdnými hosty od grandhotelu Pupp. Vyjede od Puppu kolem 18. hodiny, před 19. hodinou by měla dorazit k Thermalu. Bude v ní i režisérka Shana Festeová, která natočila zahajovací film Dar. Pro diváky je od 21.50 nad Thermalem připraven slavnostní ohňostroj.

Desperado Mezi hosty mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jehož 44. ročník začne 3. července, bude i španělský herec Antonio Banderas a francouzská herečka Isabelle Huppertová, která letos předsedala porotě na festivalu v Cannes. Osmačtyřicetiletý Banderas se proslavil mimo jiné snímky Desparado, Zorro: Tajemná tvář či Legenda o Zorrovi. Banderas převezme v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu. Čtyřiapadesátiletá Huppertová natočila již asi osmdesát filmů. Nejvyšší ocenění v Cannes získala v roce 1978 za roli mladistvé vražedkyně ve filmu Violette Nozierová a v roce 2001 za výkon ve filmu Pianistka, kde hrála ženu, jež hledá únik před zmarněným životem v trýznivých sexuálních perverzích.

John Malkovich Karlovy Vary letos přivítají také amerického herce, režiséra a producenta Johna Malkoviche. V rámci speciálních projekcí jeho politického thrilleru Tanečník seshora a dokumentu Which Way Home, pod nímž je podepsán jako jeden z producentů, převezme Malkovich Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Ocenění za dlouholetý umělecký přínos získají také Huppertová a český režisér Jan Švankmajer. Světovou premiéru bude mít ve Varech film Dobře placená procházka, který po uvedení této buffo opery v Národním divadle natočil Miloš Forman. Hosty k tomuto filmu mají být herci Tereza Hálová, Petr Píša, Petr Stach, Jiří Suchý a Dáša Zázvůrková.

Jiří Menzel a Andy Garcia hrají ve znělkách karlovarské přehlídky

Andy Garcia ve filmu Twisted S novou tradicí započali organizátoři festivalu loni. Rozhodli se totiž každoročně obměňovanou znělku nahradit novou dlouhodobou kolekcí, která by měla festival provázet řadu budoucích ročníků. Spojovacím momentem všech znělek je, že v nich účinkují domácí i zahraniční držitelé Křišťálových glóbů za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Loni hráli v jednotlivých verzích znělky držitelé Křišťálového glóbu Danny DeVito, Harvey Keitel, Věra Chytilová a Miloš Forman. Pro letošek jsou připraveny mikropříběhy, v nichž účinkuje oscarový režisér Jiří Menzel, laureát čestné festivalové ceny z roku 2003, a hollywoodský herec, režisér a producent Andy Garcia, který byl na MFF Karlovy Vary oceněn v roce 2006. I letos budou znělky uváděny před projekcí každého filmu formou náhodného výběru. Organizátoři festivalu, jehož 44. ročník se uskuteční 3. až 11. července, tak zároveň nabízejí divákům hru na překvapení, která z verzí je na konkrétní projekci čeká a zda už viděli všechny. Ivan Zachariáš bude letos členem hlavní festivalové poroty.

Sekce Otevřené oči uvede na karlovarském festivalu filmy z Cannes

Antikrist Především v druhé polovině filmového festivalu bude v sekci Otevřené oči představena v české premiéře řada snímků z letošního MFF v Cannes, včetně krvavého hororu Antichrist (Antikrist) dánského režiséra Larse von Triera. Za výkom v tomto filmu získala v Cannes ocenění francouzská herečka Charlotte Gainsbourgová. Objeví se i další filmy slavných režisérů z hlavní festivalové soutěže v Cannes. Pedro Almodóvar s Penélope Cruzovou jsou podčepsáni pod snímkem Rozervaná objetí, Pak Čan-uk natočil hororovou a notně krvavou Thirst (Žízeň), která si odnesla z Cannes cenu poroty dohromady s filmem Fish Tank (Nádrž na ryby) Britky Andrey Arnoldové. I ten bude na karlovarské projekci představen. Diováci uvidí i čerstvého nositele Zlaté palmy – snímek Das weisse Band (Bílá stuha) rakouského režiséra Michaela Hanekeho. „Pokládám Bílou stuhu za nejzávažnější film letošního Cannes a možná jeden z nejvýznamnějších filmů poslední doby vůbec,“ uvedla programová ředitelka festivalu Eva Zaoralová. V karlovarském výběru jsou i další zajímavé snímky z Cannes i dalších festivalů.

Zahajovacím snímkem, karlovarského festivalu bude (v mezinárodní premiéře) rodinný příběh Dar (The Greatest) režisérky Shany Festeové, hlavní role v něm ztvárnili Susan Sarandonová a Pierce Brosnan. Závěrečný festivalový večer bude patřit hudební komedii Piráti na vlnách scenáristy a režiséra Richarda Curtise.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.