Leonardo DiCaprio: největší filmový herec současnosti

16. 1. 2014 - 19:30 | Téma | Ladislav Loukota

Leonardo DiCaprio: největší filmový herec současnosti zdroj: tisková zpráva

Jen těžko by se dnes hledal podobně uznávaný hollywoodský herec jako je Leonardo DiCaprio. Zatímco do kin míří jeho poslední snímek Vlk z Wall Street, očekává se, že DiCaprio bude i žhavým favoritem blížících se Oscarů. O to paradoxněji ovšem působí jeho cesta ke slávě – připomeňte si ji v pateru fází spolu s trailery na kultovní i obskurní DiCapriova díla.

Bublinové počátky

Každý nějak začíná, a ani DiCapriova kariéra neměla na počátku zrovna růžích ustláno. Stejně jako mnozí herci totiž startoval ve výučných pořadech, ale také v reklamních spotech...

Sotva pubertální Leo tak v průběhu 80. let zazářil v upoutávce na svetr jako vystřižený z bloku Petra Čtvrtníčka, kradl svému tátovi (údajně) lahodný nízkotučný sýr nebo si pochutnával na detonující žvýkačce. Roztomilou DiCapriovu tvář z poslední, nejujetější reklamy si můžete rozkliknout níže.

Neznamená to však, že s příchodem slávy na svět marketingu zanevřel. V současné době si však v japonské reklamě na whisky může užít o něco důstojnější polohy než kdysi. A nepochybně i mnohem důstojnějšího honoráře.

Poprvé proti monstrům

V roce 1990, v jeho šestnácti letech, se na něho poprvé usmálo štěstí – pokud tedy štěstím myslíme roličky v dnes neznámých televizních seriálech. Neměly mu sice zůstat nadlouho, i poté se však musel více než činit.

Ani po zisku své první skutečné filmové role to totiž neměl zrovna jednoduché – současný kritikou opěvovaný herec totiž na filmovém plátně poprvé debutoval ve fantasmagorickém hororu Critters 3 (1991).

DiCaprio, který mimochodem nikdy nestudoval hereckou školu, ovšem strmě vykračoval po žebříčku slávy. V roce 1992 už si tak střihl roli po boku tehdejší náctileté hvězdy Drew Barrymore, o rok později už se v Dospívání po americku objevil vedle Roberta de Nira, a sklidil za to cenu Asociace chicagských filmových kritiků. Nejvíce se však zapsal do povědomí v tragikomedii Co žere Gilberta Grapea (taktéž 1993) – jak už je hollywoodským klišé, srdce diváků si získal mentálně postiženým chlapcem.

Milovaný i nenáviděný symbol

Ten pravý vrchol slávy se kvapně blíží a asi už tušíte, že jím bude Titanic z roku 1997. Donedávna nejvýnosnější film všech dob (bez obligátního započtení inflace) z něj učinil globální celebritu. To není špatný výkon na někoho, komu ani ne před dekádou jeho agent radil změnu jména s tím, že s podobně obskurním se nikdy neprosadí, a kdo se teprve měsíc před premiérou odstěhoval od své matky...

Enormní slávu mu však nepřál úplně každý. DiCaprio se rychle stal idolem náctiletých fanynek, a spolu s tím se o něm stejně rychle začaly šířit i negativní zprávy o jeho údajné aroganci i mrzkém talentu.

Populární role ve filmech jako Muž se železnou maskou či Pláž jeho status tehdejšího Roberta Pattinsona jenom podrthly. Málokdo tehdy věnoval pozornost okrajovým filmům jako Úplné zatmění či v modernizované předělávce Romeo a Julie.

Cesta za uznáním

DiCaprio ovšem velmi rychle využil své celosvětové slávy ke zpropagování několika snímků, které by od údajně povrchní hvězdičky čekal jenom málokdo.

Ať už jde o brutální Gangy New Yorku, retro drama Chyť mě, když to dokážeš nebo epis Letec, začínalo být zřejmé, že pod fazónou někdejšího klučíka z Titaniku třímá pozoruhodný talent.

V následujících letech si DiCaprio střihl akční roli v Krvavém diamantu, rasistu z Nespoutaného Djanga i šéfa FBI ve filmu J. Edgar – ať už byl dojem ze snímků jakýkoliv, prakticky nikdo jim nevytýkal herecký přednes. 

Na prahu čtyřicítky

Momentálně ve svých 39 letech svou dráhu ironicky završuje ve dvou filmech, které jsou si na první pohled podobné, nemohou si však být odlišnější – ve Velkém Gatsbym z loňského roku a nynějším Vlkovi z Wall Street. Navzdory tomu, že oba ukazují přebujelý svět luxusu, je totiž DiCapriova postava z druhého jmenovaného přesným opakem naivního Jaye Gatsbyho.

Ať už snímek dopadne jakkoliv, DiCaprio má na příští rok rozjetý další projekt o vikinském králi. A nebude se nudit ani mimo natáčení – ať už jde o jeho propagaci ekologie či aférky s topmodelkami, DiCaprio navzdory svým mnoha rolím působí dojmem veskrze sympatického chlápka. Doufejme, že podobně sympatické budou i jeho další filmy.

zdroj: Archiv

ČLÁNKY O FILMU

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

31. 8. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Ať už od nejnovější verze superhrdinské Fantastické čtyřky očekáváte černého koně léta či naopak problém nejvyššího kalibru, nelze si v jejím případě znovu nevšimnout značné posedlosti Hollywoodu remakováním vlastní tvorby. Zatímco dříve, jako v případě Zjizvené tváře nebo Věci, byly remaky vytvářeny dekády od své inspirační látky, dnes přicházejí i méně než deset let po ní. Čím to je, že se filmaři zamilovali do předělávek, a bude tomu někdy konec? 
Nový Zéland zachvátila před světovou premiérou hobití horečka

Nový Zéland zachvátila před světovou premiérou hobití horečka

28. 11. 2012 | Téma | Michal Burkoň

Až 100.000 lidí má podle očekávání lemovat ulice novozélandského Wellingtonu ve středu před premiérou dlouho očekávaného filmu režiséra Petera Jacksona Hobit: Neočekávaná cesta. Hvězdy filmu včetně Cate Blanchettové, Elijaha Wooda, Barryho Humphriese a Huga Weavinga se objeví na červeném koberci před prvním promítáním snímku, který je prvním dílem trilogie dějově předcházející neméně slavnému Pánu prstenů.
Film Titanic se zapsal do historie, vydělal dvě miliardy dolarů

Film Titanic se zapsal do historie, vydělal dvě miliardy dolarů

17. 4. 2012 | Téma | red

Americký kasovní trhák Titanic se stal teprve druhým filmem v historii, který vydělal více než dvě miliardy dolarů (přes 38 miliard korun). Tržby překročily magickou hranici díky faktu, že 15 let starý snímek před nedávnem vstoupil do kin ve verzi 3D.
Čínští cenzoři prý z Titaniku v 3D vystřihli záběry nahé Kate

Čínští cenzoři prý z Titaniku v 3D vystřihli záběry nahé Kate

14. 4. 2012 | Téma | red

Čínští cenzoři odstranili z nové 3D verze filmu Titanic několik scén s obnaženou herečkou Kate Winsletovou včetně té, na které její hlavní hrdinka Rose pózuje nahá. Čínské úřady se podle webu The Hollywood Reporter obávají, že diváci by se mohli pokusit natahovat ruce a dotknout jejího těla.
Titanic

Titanic

3. 4. 2012 | Téma | red

Oscarový film se vrací na plátna kin ve 3D.
Titanic ve 3D měl premiéru v Londýně

Titanic ve 3D měl premiéru v Londýně

28. 3. 2012 | Téma | red

Hollywoodský trhák Titanic měl v úterý v Londýně svou premiéru ve 3D formátu. Patnáct let po premiéře jeho klasické verze opět vstoupili na pověstný červený koberec režisér snímku James Cameron společně s Kate Winsletovou a Billym Zanem, tedy představiteli nejvýznamnějších postav.
Megafilm Titanic bude převeden do formátu 3D

Megafilm Titanic bude převeden do formátu 3D

2. 10. 2010 | Téma | red

Film Titanic režiséra Jamese Camerona, který byl co do tržeb druhý nejúspěšnější ve filmové historii, bude převeden do formátu 3D a v kinech se v této podobě objeví v dubnu roku 2012. Oznámil to server The Hollywood Reporter.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.