Bublinové počátky
Každý nějak začíná, a ani DiCapriova kariéra neměla na počátku zrovna růžích ustláno. Stejně jako mnozí herci totiž startoval ve výučných pořadech, ale také v reklamních spotech...
Sotva pubertální Leo tak v průběhu 80. let zazářil v upoutávce na svetr jako vystřižený z bloku Petra Čtvrtníčka, kradl svému tátovi (údajně) lahodný nízkotučný sýr nebo si pochutnával na detonující žvýkačce. Roztomilou DiCapriovu tvář z poslední, nejujetější reklamy si můžete rozkliknout níže.
Neznamená to však, že s příchodem slávy na svět marketingu zanevřel. V současné době si však v japonské reklamě na whisky může užít o něco důstojnější polohy než kdysi. A nepochybně i mnohem důstojnějšího honoráře.
Poprvé proti monstrům
V roce 1990, v jeho šestnácti letech, se na něho poprvé usmálo štěstí – pokud tedy štěstím myslíme roličky v dnes neznámých televizních seriálech. Neměly mu sice zůstat nadlouho, i poté se však musel více než činit.
Ani po zisku své první skutečné filmové role to totiž neměl zrovna jednoduché – současný kritikou opěvovaný herec totiž na filmovém plátně poprvé debutoval ve fantasmagorickém hororu Critters 3 (1991).
DiCaprio, který mimochodem nikdy nestudoval hereckou školu, ovšem strmě vykračoval po žebříčku slávy. V roce 1992 už si tak střihl roli po boku tehdejší náctileté hvězdy Drew Barrymore, o rok později už se v Dospívání po americku objevil vedle Roberta de Nira, a sklidil za to cenu Asociace chicagských filmových kritiků. Nejvíce se však zapsal do povědomí v tragikomedii Co žere Gilberta Grapea (taktéž 1993) – jak už je hollywoodským klišé, srdce diváků si získal mentálně postiženým chlapcem.
Milovaný i nenáviděný symbol
Ten pravý vrchol slávy se kvapně blíží a asi už tušíte, že jím bude Titanic z roku 1997. Donedávna nejvýnosnější film všech dob (bez obligátního započtení inflace) z něj učinil globální celebritu. To není špatný výkon na někoho, komu ani ne před dekádou jeho agent radil změnu jména s tím, že s podobně obskurním se nikdy neprosadí, a kdo se teprve měsíc před premiérou odstěhoval od své matky...
Enormní slávu mu však nepřál úplně každý. DiCaprio se rychle stal idolem náctiletých fanynek, a spolu s tím se o něm stejně rychle začaly šířit i negativní zprávy o jeho údajné aroganci i mrzkém talentu.
Populární role ve filmech jako Muž se železnou maskou či Pláž jeho status tehdejšího Roberta Pattinsona jenom podrthly. Málokdo tehdy věnoval pozornost okrajovým filmům jako Úplné zatmění či v modernizované předělávce Romeo a Julie.
Cesta za uznáním
DiCaprio ovšem velmi rychle využil své celosvětové slávy ke zpropagování několika snímků, které by od údajně povrchní hvězdičky čekal jenom málokdo.
Ať už jde o brutální Gangy New Yorku, retro drama Chyť mě, když to dokážeš nebo epis Letec, začínalo být zřejmé, že pod fazónou někdejšího klučíka z Titaniku třímá pozoruhodný talent.
V následujících letech si DiCaprio střihl akční roli v Krvavém diamantu, rasistu z Nespoutaného Djanga i šéfa FBI ve filmu J. Edgar – ať už byl dojem ze snímků jakýkoliv, prakticky nikdo jim nevytýkal herecký přednes.
Na prahu čtyřicítky
Momentálně ve svých 39 letech svou dráhu ironicky završuje ve dvou filmech, které jsou si na první pohled podobné, nemohou si však být odlišnější – ve Velkém Gatsbym z loňského roku a nynějším Vlkovi z Wall Street. Navzdory tomu, že oba ukazují přebujelý svět luxusu, je totiž DiCapriova postava z druhého jmenovaného přesným opakem naivního Jaye Gatsbyho.
Ať už snímek dopadne jakkoliv, DiCaprio má na příští rok rozjetý další projekt o vikinském králi. A nebude se nudit ani mimo natáčení – ať už jde o jeho propagaci ekologie či aférky s topmodelkami, DiCaprio navzdory svým mnoha rolím působí dojmem veskrze sympatického chlápka. Doufejme, že podobně sympatické budou i jeho další filmy.
zdroj: Archiv