Nový Zéland zachvátila před světovou premiérou hobití horečka

28. 11. 2012 - 7:56 | Téma | Michal Burkoň

Nový Zéland zachvátila před světovou premiérou hobití horečka Ian McKellen ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta | zdroj: Foto: Warner Bros

Až 100.000 lidí má podle očekávání lemovat ulice novozélandského Wellingtonu ve středu před premiérou dlouho očekávaného filmu režiséra Petera Jacksona Hobit: Neočekávaná cesta. Hvězdy filmu včetně Cate Blanchettové, Elijaha Wooda, Barryho Humphriese a Huga Weavinga se objeví na červeném koberci před prvním promítáním snímku, který je prvním dílem trilogie dějově předcházející neméně slavnému Pánu prstenů.

Obě trilogie Jackson natočil podle knih britského spisovatele J.R.R. Tolkiena a Nový Zéland díky nim postihla doslova hobití horečka. Metropole je posetá obřími sochami hlavních postav, jako je Gandalf na střeše kina Embassy či Glum s vypoulenýma očima vítající návštěvníky hned na letišti.

Obrázky britského herce Martina Freemana, který hraje hlavní postavu hobita Bilba Pytlíka, pokrývají celé fasády kancelářských bloků a objevily se také na všem možném od mincí, přes známky až po bok jednoho letadla novozélandské letecké společnosti. Ta pro cestující natočila instruktážní video s tématikou Hobita a Středozemě, které se stalo velkým hitem na YouTube.

Předpokládá se, že se hobití trilogie změní ve velký mezinárodní kasovní trhák, k němuž je třeba připočíst ještě zisky z prodeje reklamních předmětů či podpory turistického ruchu.

Hobit: Neočekávaná cesta Stephen Hunter ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta | zdroj: tisková zpráva

Tři díly Pána prstenů, které se podělily o celkem 17 Oscarů, vydělaly odhadem šest miliard dolarů z prodeje vstupenek, DVD a provázaného zboží. Závěrečný film trilogie - Návrat krále - získal Oscara v každé kategorii, v níž byl nominován, a nasbíral 11 těchto filmaři nejvíce ceněných sošek, což ho postavilo na roveň s Ben Hurem a Titanikem.

Ale zatímco diváci odpočítávají poslední hodiny do premiéry, hájí se režisér Jackson proti obvinění, že během natáčení kvůli špatnému zacházení uhynulo 27 zvířat. Podle pečovatelů, kteří se o zvířata během natáčení starali, nebylo žádné z nich zabito nebo zraněno při samotné filmařské práci. Koně, kozy, slepice a jedna ovce ale podle nich uhynuli na nedaleké farmě, kde jim produkce zajistila po dobu natáčení pobyt. Tohoto tvrzení se chytla skupina ochránců zvířat PETA, která hrozí demonstracemi při premiéře na Novém Zélandu a následně ve Velké Británii a v USA.

Spolu s žalobou, kterou začátkem listopadu pohrozili Tolkienovi dědici kvůli tomu, co vnímají jako "vykořisťovatelské reklamní předměty", tak pokračuje série problémů, která produkci Hobita provázela od samotného počátku.

Hobit: Neočekávaná cesta zdroj: tisková zpráva

Přípravné práce projektu, který aspiroval na nejnákladnější všech dob, trvaly deset let. Natáčení mělo začít už v roce 2009, ale produkce musela řešit prakticky cokoli od sporů ohledně natáčecích práv přes finanční krizi studia MGM až po stávku hereckých odborů. 

Hobita měl původně režírovat mexický režisér Guillermo Del Toro, který ale v červnu 2010 od závazku odstoupil s odůvodněním, že už dál nemůže odmítat či odkládat jiné projekty a čekat, kdy konečně natáčení Hobita začne. Režii proto převzal Peter Jackson. Ovšem když už se zdálo, že natáčení nic ohrozit nemůže, praskl Jacksonovi začátkem ledna 2011 vřed a první klapka byla opět odloženo; nakonec se začalo točit 21. března 2011.

Trilogii padesátiletý Jackson natočil podle románu Hobit aneb cesta tam a zase zpátky a knihu s bohatým a košatým dějem původně plánoval rozdělit do dvou částí. Nakonec mu ale bylo líto příběh ochudit, a tak se diváci mohou těšit na tři díly uváděné do kin postupně po roce. Druhá část s anglickým názvem Hobbit: The Desolation Of Smaug, půjde do kin před koncem roku 2013 a poslední díl Hobit: Tam a zase zpátky v roce 2014.

Hobit: Neočekávaná cesta zdroj: tisková zpráva

Česká premiéra prvního dílu Hobita bude těsně po půlnoci 13. prosince 2012.

ČLÁNKY O FILMU

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

31. 8. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Ať už od nejnovější verze superhrdinské Fantastické čtyřky očekáváte černého koně léta či naopak problém nejvyššího kalibru, nelze si v jejím případě znovu nevšimnout značné posedlosti Hollywoodu remakováním vlastní tvorby. Zatímco dříve, jako v případě Zjizvené tváře nebo Věci, byly remaky vytvářeny dekády od své inspirační látky, dnes přicházejí i méně než deset let po ní. Čím to je, že se filmaři zamilovali do předělávek, a bude tomu někdy konec? 
Leonardo DiCaprio: největší filmový herec současnosti

Leonardo DiCaprio: největší filmový herec současnosti

16. 1. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Jen těžko by se dnes hledal podobně uznávaný hollywoodský herec jako je Leonardo DiCaprio. Zatímco do kin míří jeho poslední snímek Vlk z Wall Street, očekává se, že DiCaprio bude i žhavým favoritem blížících se Oscarů. O to paradoxněji ovšem působí jeho cesta ke slávě – připomeňte si ji v pateru fází spolu s trailery na kultovní i obskurní DiCapriova díla.
Film Titanic se zapsal do historie, vydělal dvě miliardy dolarů

Film Titanic se zapsal do historie, vydělal dvě miliardy dolarů

17. 4. 2012 | Téma | red

Americký kasovní trhák Titanic se stal teprve druhým filmem v historii, který vydělal více než dvě miliardy dolarů (přes 38 miliard korun). Tržby překročily magickou hranici díky faktu, že 15 let starý snímek před nedávnem vstoupil do kin ve verzi 3D.
Čínští cenzoři prý z Titaniku v 3D vystřihli záběry nahé Kate

Čínští cenzoři prý z Titaniku v 3D vystřihli záběry nahé Kate

14. 4. 2012 | Téma | red

Čínští cenzoři odstranili z nové 3D verze filmu Titanic několik scén s obnaženou herečkou Kate Winsletovou včetně té, na které její hlavní hrdinka Rose pózuje nahá. Čínské úřady se podle webu The Hollywood Reporter obávají, že diváci by se mohli pokusit natahovat ruce a dotknout jejího těla.
Titanic

Titanic

3. 4. 2012 | Téma | red

Oscarový film se vrací na plátna kin ve 3D.
Titanic ve 3D měl premiéru v Londýně

Titanic ve 3D měl premiéru v Londýně

28. 3. 2012 | Téma | red

Hollywoodský trhák Titanic měl v úterý v Londýně svou premiéru ve 3D formátu. Patnáct let po premiéře jeho klasické verze opět vstoupili na pověstný červený koberec režisér snímku James Cameron společně s Kate Winsletovou a Billym Zanem, tedy představiteli nejvýznamnějších postav.
Megafilm Titanic bude převeden do formátu 3D

Megafilm Titanic bude převeden do formátu 3D

2. 10. 2010 | Téma | red

Film Titanic režiséra Jamese Camerona, který byl co do tržeb druhý nejúspěšnější ve filmové historii, bude převeden do formátu 3D a v kinech se v této podobě objeví v dubnu roku 2012. Oznámil to server The Hollywood Reporter.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Aladina postaví do boje proti Talibánu Jakea Gyllenhaala

Režisér Aladina postaví do boje proti Talibánu Jakea Gyllenhaala

6. 2. 2023 | Trailery | Adam Homola

Režiséra Guye Ritchieho asi netřeba dlouze představovat. Má na svědomí celou řadu gangsterek, akčních filmů, ale taky třeba Aladina s Willem Smithem.
Na co koukat v únoru: Nejmenší marvelovský hrdina a velká romantika

Na co koukat v únoru: Nejmenší marvelovský hrdina a velká romantika

3. 2. 2023 | Téma | Matěj Svoboda

Ant-Man vyráží do Kvantové říše, Reese Witherspoon se zamiluje do Ashtona Kutchera a zfetovaný medvěd žere lidi.
V Sony chystají další Mizery, vrátí se Smith i Lawrence

V Sony chystají další Mizery, vrátí se Smith i Lawrence

2. 2. 2023 | Novinky | Adam Homola

Před kamerou se objeví ústřední herecké duo, zatímco za kameru se vrátí režisérské duo z minulého dílu.
Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

1. 2. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Apokalypsa se blíží a zabránit ji lze jediným způsobem. Zabili byste někoho, koho milujete, abyste zachránili lidstvo?