Obě trilogie Jackson natočil podle knih britského spisovatele J.R.R. Tolkiena a Nový Zéland díky nim postihla doslova hobití horečka. Metropole je posetá obřími sochami hlavních postav, jako je Gandalf na střeše kina Embassy či Glum s vypoulenýma očima vítající návštěvníky hned na letišti.
Obrázky britského herce Martina Freemana, který hraje hlavní postavu hobita Bilba Pytlíka, pokrývají celé fasády kancelářských bloků a objevily se také na všem možném od mincí, přes známky až po bok jednoho letadla novozélandské letecké společnosti. Ta pro cestující natočila instruktážní video s tématikou Hobita a Středozemě, které se stalo velkým hitem na YouTube.
Předpokládá se, že se hobití trilogie změní ve velký mezinárodní kasovní trhák, k němuž je třeba připočíst ještě zisky z prodeje reklamních předmětů či podpory turistického ruchu.
Tři díly Pána prstenů, které se podělily o celkem 17 Oscarů, vydělaly odhadem šest miliard dolarů z prodeje vstupenek, DVD a provázaného zboží. Závěrečný film trilogie - Návrat krále - získal Oscara v každé kategorii, v níž byl nominován, a nasbíral 11 těchto filmaři nejvíce ceněných sošek, což ho postavilo na roveň s Ben Hurem a Titanikem.
Ale zatímco diváci odpočítávají poslední hodiny do premiéry, hájí se režisér Jackson proti obvinění, že během natáčení kvůli špatnému zacházení uhynulo 27 zvířat. Podle pečovatelů, kteří se o zvířata během natáčení starali, nebylo žádné z nich zabito nebo zraněno při samotné filmařské práci. Koně, kozy, slepice a jedna ovce ale podle nich uhynuli na nedaleké farmě, kde jim produkce zajistila po dobu natáčení pobyt. Tohoto tvrzení se chytla skupina ochránců zvířat PETA, která hrozí demonstracemi při premiéře na Novém Zélandu a následně ve Velké Británii a v USA.
Spolu s žalobou, kterou začátkem listopadu pohrozili Tolkienovi dědici kvůli tomu, co vnímají jako "vykořisťovatelské reklamní předměty", tak pokračuje série problémů, která produkci Hobita provázela od samotného počátku.
Přípravné práce projektu, který aspiroval na nejnákladnější všech dob, trvaly deset let. Natáčení mělo začít už v roce 2009, ale produkce musela řešit prakticky cokoli od sporů ohledně natáčecích práv přes finanční krizi studia MGM až po stávku hereckých odborů.
Hobita měl původně režírovat mexický režisér Guillermo Del Toro, který ale v červnu 2010 od závazku odstoupil s odůvodněním, že už dál nemůže odmítat či odkládat jiné projekty a čekat, kdy konečně natáčení Hobita začne. Režii proto převzal Peter Jackson. Ovšem když už se zdálo, že natáčení nic ohrozit nemůže, praskl Jacksonovi začátkem ledna 2011 vřed a první klapka byla opět odloženo; nakonec se začalo točit 21. března 2011.
Trilogii padesátiletý Jackson natočil podle románu Hobit aneb cesta tam a zase zpátky a knihu s bohatým a košatým dějem původně plánoval rozdělit do dvou částí. Nakonec mu ale bylo líto příběh ochudit, a tak se diváci mohou těšit na tři díly uváděné do kin postupně po roce. Druhá část s anglickým názvem Hobbit: The Desolation Of Smaug, půjde do kin před koncem roku 2013 a poslední díl Hobit: Tam a zase zpátky v roce 2014.
Česká premiéra prvního dílu Hobita bude těsně po půlnoci 13. prosince 2012.