Digitální animace Úžasňákových II. (oblečení, efekty)

10. 11. 2004 - 16:00 | Téma | red

Digitální animace Úžasňákových II. (oblečení, efekty) zdroj: tisková zpráva

Oblečení I z hlediska kostýmů byli Úžasňákovi mnohem náročnější než kterýkoliv jiný animovaný snímek v historii – svými požadavky se podobali spíše historickému velkofilmu

Oblečení

I z hlediska kostýmů byli Úžasňákovi mnohem náročnější než kterýkoliv jiný animovaný snímek v historii – svými požadavky se podobali spíše historickému velkofilmu. Pro hlavní a vedlejší postavy muselo být navrženo dohromady přes 150 různých obleků. Bird však nevyžadoval pouze to, aby skvěle vypadaly – chtěl také, aby se chovaly jako skutečná látka.

Při natáčení tohoto filmu jsem pochopil, že nechat pomocí digitální grafiky explodovat celou planetu je mnohem jednodušší, než naanimovat, jak jeden člověk zatahá druhého za košili!“ říká režisér. „Bylo mi jasné, že je v této oblasti velký prostor pro technický pokrok.

Mark Henne našel spolu se svým týmem nový způsob animace, díky kterému oblečení postavám lépe padne – což se zejména v případě přiléhavých superobleků opravdu hodilo. Místo simulace pohybu oblečení v každém políčku animace jsou pomocí této nové metody analyzovány různé postoje a opakující se pohyby postav (chůze, otáčení, ohýbání lokte) a na základě nich se automaticky vytvoří náležitý pohyb oblečení.

Tento film vyžadoval obrovskou škálu hodně stylizovaných obleků – od šatů přes vycházkové obleky až po pláštěnky a kostýmy superhrdinů,“ vysvětluje Henne. „Proto jsme požádali jednu z našich výtvarnic postav, Christine Waggoner, aby zastala roli hlavní návrhářky kostýmů. Téměř všechny obleky nakreslila od nuly. Bryn Imagire, který měl ve filmu na starosti stínování, jí dodal hrubé nákresy, referenční fotografie a vzory látky a ona pak spolu s krejčí Mariou Cervantes vytvořila jejich počítačové modely. Jsme hodně pyšní na to, že naše filmové oblečení vznikalo stejně jako skutečné obleky z obyčejných předloh střihu.

Efekty

Když byla hotova animace postav a světa, ve kterém hrdinové filmu žijí, dal se do práce tým speciálních efektů a okořenil scény oslňujícími vizuálními libůstkami. Vedoucí efektů Sandra Karpman podotýká, že digitální kouzla v tomto filmu jsou těmi nejnáročnějšími efekty, jaké kdy viděla v jakémkoliv filmu kteréhokoliv žánru. Speciální efekty obsahuje více než třetina z celkových 2200 záběrů.

Efekty v tomto filmu využívají nejmodernějších technologií a jsou velmi působivé,“ říká Karpman. „Z tohoto hlediska byly největším pokrokem krásné trojrozměrné volumetrické mraky, kterými lze skutečně proletět. Drtivá většina mraků v ostatních trikových nebo počítačové animovaných filmech jsou pouze kresby nebo fotografie opravdových oblak. Když v našem filmu letí Helen v letadle skrze oblaka, jsou jednotlivé mraky plně trojrozměrné a můžete si všimnout, že se do sebe navzájem vnořují, přičemž se také plynule mění jejich průhlednost. Je to nádherné. Stínovací program Atmos, se kterým jsme tyto efekty vytvořili, nám také pomohl s vytvářením všech těch úžasných explozí. Nakonec jsme s ním dokázali přivést na plátno taková digitální kouzla, o jakých se nám předtím ani nesnilo.

ČLÁNKY O FILMU

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

15. 9. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Není tomu tak dávno, kdy studio Disney oficiálně potvrdilo, že chce v Pixaru nechat natočit druhý díl populárního animovaného filmu Úžasňákovi. Režisér Brad Bird nyní potvrdil, že scénář ke dvojce je konečně hotov.
Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

17. 8. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Fanclub Walta Disneyho D23 uspořádal v Kalifornii v pořadí čtvrté setkání příznivců studia Walta Disneyho a opět to bylo hlavně nových filmech a očekávaných premiérách. V současné době se už pod tímto názvem skrývá celá řada žánrů i studií. Takže se dočkali nejen milovníci pohádek, ale také komiksových filmů a bylo zde oznámeno rozšíření Disneylandu o atrakce ze světa Hvězdných válek.
Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

11. 5. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O chystaném pokračování výborného animovaného filmu Úžasňákovi se ví už delší dobu. Nejnovější zprávou je, že režie se ujal Brad Bird, který ve studiu Pixar patří k nejdůležitějším tvářím.
Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

27. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O pokračování populárního animovaného filmu Úžasňákovi se mluví už hodně dlouho. Fanoušci si film přejí, ale zřetelnější obrysy dostal snímek až nyní. O dvojce se zmínil šéf studia Disney na začátku března a od té doby všichni čekají na další informace. Co tedy víme?
Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

16. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Tento týden do kin dorazí zbrusu nový animovaný příběh pro děti i jejich rodiče. Druhý díl drakobijeckého příběhu Jak vycvičit draka je téměř sázkou na jistotu. Rodiče si zcela jistě oblíbí několik dospěláckých hlášek, jejich ratolesti pak dobrodružný příběh hlavních hrdinů a nějaké to pitvoření k tomu. Dostat do kina dospělé a děti současně umí  studia jako Dreamworks, Pixar, nebo 20th Century Fox na výbornou. Zkusili jsme vybrat nejznámější a podle nás i nejlepší animované filmy, které stojí za to vidět i několik let od premiéry. Schválně, zda s námi budete souhlasit.
Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

27. 8. 2013 | Téma | Ladislav Loukota

Počínaje tímto čtvrtkem můžete své nejmenší vzít na animovaný snímek Letadla, jenž se odehrává ve světě Aut, dřívějším animáku studia Pixar. Jejich hlavním hrdinou je odvážný letoun Prášek, který se navzdory své prosté konstrukci dostane do velkolepého světového závodu rovnou mezi drsné konkurenty s proudovými motory. Letadla však ve skutečnosti pocházejí z produkce studia DisneyToon a nikoliv Pixaru, přesto se sluší při této příležitosti vzpomenout na skoro dvacetiletou tradici pixarovských animáků.
Úžasňákovi - trend současného filmu?

Úžasňákovi - trend současného filmu?

28. 1. 2008 | Recenze | red

Dokonalé digitální triky, špičková 3D animace, závratné rozpočty, velká studia a bezduchý nebo přinejlepším kompilativní obsah na jedné straně
Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

25. 1. 2008 | Téma | red

Když jsem poprvé v ruce držel soundtrack z Úžasňákových, hlavou se mi honila vesměs jediná otázka: Kdo je to vlastně ten Michael Giacchino? Odpověď byla nasnadě: No přeci autor hudby k herní verzi bondovky Tommorow Never Dies! (mj
Madagaskar

Madagaskar

17. 6. 2005 | Téma | red

Dosavadní produkce studií Pixar a DreamWorks se vyznačovala vysokou a téměř nekolísající kvalitou
Úžasňákovi - film pro celou rodinu

Úžasňákovi - film pro celou rodinu

28. 2. 2005 | Téma | red

Film získal Oscara za rok 2004 v kategoriích Nejlepší animovaný film a nejlepší střih zvukových efektů (Michael Silvers, Randy Thom)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.