Amazing Spider-Man 2 slibuje nakročit na seriálovou strunu

24. 4. 2014 - 8:55 | Téma | Ladislav Loukota

Amazing Spider-Man 2 slibuje nakročit na seriálovou strunu zdroj: tisková zpráva

Albert Einstein kdysi údajně napsal, že "šílenství je dělat jednu věc znovu a znovu stejným způsobem a očekávat různé výsledky". V tomto ohledu je jenom příznačné, že nynější díl Amazing Spider-Man 2 a "starého" Spider-Mana 2 s Tobeym Maguirem od sebe dělí méně než deset let. Ačkoliv tak restartovaná série o Pavoučím muži lije stále více peněz do rozpočtu a snaží se i o mírné inovace v mezích slušnosti, jejím největším problémem je právě všeobecný dojem z nastavované kaše. 

Na první pohled se zdá, že s touto pověstí Amazing Spider-Man 2 nic moc dělat nechce. V něčem dokonce "nová dvojka" upustila páru novinek – například když předloňský Spider-Manův kostým výrazně posunula blíže ke komiksové předloze, neřknu-li k podobě kostýmu ve filmové trilogii Sama Raimiho...

spiderman2-2 zdroj: tisková zpráva

Snímek, který premiéruje dnes večer, tak zjevně chce dále vykračovat taktikou tradičního hollywoodského pokračování: stejný režisér Marc Webb (500 dní se Summer) pomocí stejných postav (Andrew Garfield, Emma Stone) rozehrává další dílek příběhu dospívajícího superhrdiny. Tentokrát se ve filmu objeví hned trojice záporáků, hlavní housle však má hrát Jamie Foxx jako elektrizující a patřičně tragický antihrdina Electro. Po jeho boku však nebude chybět i navrátivší se Peterův "nejstarší kamarád" Harry Osborn alias Green Goblin. Trojici pak doplňuje The Rhino, ruský mafián s obličejem Paula Giamattiho. Film navíc plánuje rozehrát vznik i dalších tradičních záporáků Spider-Mana, především Venoma.

spiderman2-3 zdroj: tisková zpráva

A právě odtud vane ona změna nejzásadnější, ač na první pohled nepatrná. Zatímco Raimiho deset let starý Spider-Man 2 zůstával projektem tehdy ještě ojedinělého řádu, nynější Amazing Spider-Man 2 si dobře uvědomuje, že musí nabídnout více než jen pozlátko. A vydává se proto cestou na způsob Marvelu.

Příliš velké plány?

Stojí-li tak vlastně něco za pozornost, není to ani tak výčet nových zloduchů nebo výše rozpočtu digitálních trikařů, ale především snaha se alespoň trochu vymezit vůči trilogii Sama Raimiho skrze inovované vyprávění. Již delší dobu se ví o plánovaných dalších dvou pokračování Amazin Spider-Mana pro roky 2016 a 2018, filmaři by rovněž rádi natočili samostatné filmy věnované Venomovi a navíc také zlodušské formaci Sinister Six. První recenze ostatně vypichují, že jednou z mála inovací je na Amazing Spider-Man 2 právě skoro až seriálové zastření tajemné smrti rodičů Petera Parkera – přesně ve stylu snahy rozdmýchat daleko rozsáhlejší příběh, než 142 minut trvající zápletku kolem Parkera.

zdroj: Archiv

Právě jejich nepřirozenou smrtí začínají první minuty Amazing Spider-Man 2 a zápletka dále rozjíždí rozplétání déle trvající konspirace ohledně OsCorp. A vyprávění podobné seriálům druhým dílem rozhodně neskončí – příkladem, že si filmaři nechávají trumfy zandané velmi hluboko v kapse, je třebas absence Spider-Manovy nejslavnější lásky Mary Jane. Tu si ze "staré" trilogie můžete pamatovat jako krásku s tváří Kirsten Dunst. Současná kráska Gwen Stacy (Emma Stone) naopak bude dle komiksové předlohy časem odsunuta na vedlejší kolej. Původně se však měla postava Mary Jane mihnout i v nynějším Amazing Spider-Man 2 (hrát ji měla Shailene Woodley, hlavní hrdina Divergent), nakonec si však její kultovní charakter filmaři nechali zandaný až do Amazing Spider-Man 3.

zdroj: YouTube.com

Zapomenuto. Spiderman Sama Raimiho nahradila nová série.

Vyprávění inspirované seriály tak slibuje sérii Spider-Man oživit zvraty, na které jsme zvyklí z televizních obrazovek, a které nelze dělat v uzavřených filmech. Jeden takový ostatně číhá i ve finále nynějšího filmu. Uvidíme však, jestli nafouknutý rozpočet, rozvlečenější vyprávění a vyšší sebevědomí budou v současné éře dostačovat. Spider-Man sice vždy cílil na úletovou zábavu s odérem popkornu, oproti onomu roku 2004 mu však vyrostla hromotlucká konkurence. Klesající prestiž značky je ostatně vidět z horšících se čísel hodnocení v porovnání s předešlou trilogií Sama Raimiho. Samotné mírně stagnující výdělky (752 milionů u Amazing Spider-Man z roku 2012) sice prakticky zajišťují, že snímek opět vydělá velehory peněz – je však na místě se ptát, půjde-li v součtu o zábavnější pokoukání i pro diváky nad 15 let.

Recenzi nového filmu Amazing Spider-Man 2 přineseme ještě dnes.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.