The Proposition

8. 9. 2006 - 9:29 | Téma | red

The Proposition zdroj: tisková zpráva

Dobový western Johna Hillcoata The Proposition z australského vnitrozemí nepostrádá romantické kouzlo špinavých košil přilepených potem na spálená záda, much spadaných do hrnku s domácí pálenkou a zbraní schopných odstřelit lidskou hlavu jako kdyby to byl vodní meloun

Dobový western Johna Hillcoata The Proposition z australského vnitrozemí nepostrádá romantické kouzlo špinavých košil přilepených potem na spálená záda, much spadaných do hrnku s domácí pálenkou a zbraní schopných odstřelit lidskou hlavu jako kdyby to byl vodní meloun.

The Proposition Blíží se konec devatenáctého století a australským vnitrozemím řádí Burnsův gang. Střílí a vypaluje, krade a vraždí. Burnsovi jsou tři: Charlie (Guy Pearce), mladý Mike (Richard Wilson) a ďábelský Arthur (Danny Huston). Jejich posledním velkým excesem je vražda + znásilnění (v opačném pořadí) těhotné ženy. Do úvodní přestřelky vrhají scénárista Nick Cave s režisérem Hillcoatem obecenstvo jako kotě do kýblu. Měl jsem pocit, že některá z kulek trefí i mě. Charlie s Mikem se ve tmavé chýši brání divoké přesile, střely proděraví její stěny jak řešeto a Charliemu nezbývá, než se vzdát. Místní šerif, anglický kapitán Stanley (Ray Winstone), potom podnikne odvážný tah. Pro mnohé nepochopitelný a neslýchaný. Navrhne pohublému dlouhovlasému Charliemu, že ho sprostí viny a z Mika sundá oprátku, pokud mu do Vánoc (za pár dní) přinese hlavu Arthura Burnse, šéfa gangu. Charlie nemá na výběr. Bere koně + pušku a jede vstříc skalám, kam se neodváží ani domorodci. Arthur je napůl legenda, napůl mýtus. Snad i proto se k němu Charlie dostane až přes samý práh smrti. Bratr a jeho družina jej zachrání a Charliemu nastává těžké rozhodování: přijme nabízené odpuštění starých hříchů, nebo zůstane věrný rodině?

The Proposition Kapitán Stanley zatím zatýká domorodce, miluje svou ženu Marthu (Emily Watsonová) a doufá, že ubrání Mikea před rozvášněným davem, který o Stanleyho dohodě s Charliem nic neví a chce nechat Mikea zbičovat. Když ale i Martha vystoupí za zlosynovo potrestání, upustí Stanley zlomeně klíče a v předtuše bouře zabední okna ve svém domku.

Hillcoat (Ghosts... of the Civil Dead, také s Cavem jako scenáristou) se v The Proposition snaží o antiwestern Peckinpahova, nebo Leoneho typu, kdy napjaté a tiché segmenty kvasí do nespoutaných erupcí násilí a krve. Problém je, že v Caveově scénáři chybí (anti)hrdina s morálním rozměrem. Charlie se o své vykoupení nesnaží, ono k němu přišlo a nabídlo se jako jediná možná cesta. Charlie navíc Stanleyho návrh nebere jako možnost odpuštění. On chce zachránit bratra.

The Proposition Hillcoat potom nepracuje tak zkušeně s detailem, jak to nedávno udělal Tommy Lee Jones v Třech pohřbech Melquiadese Estrady a tak je Charlieho bloudění občas jen výplní k soundtracku. Kapitolou samou pro sebe jsou Caveovy dialogy, často literární a verneovské, jak čas příběhu káže.

Guy Pearce ladí s Charliem do detailu a díky své vizáži je nezapomenutelný stejně, jako byl například Christian Bale v Mechanikovi (The Machinist). John Hurt zahustí plátno jako pomatený Jellon Lamb a Danny Huston svolal do Arthura všechny svoje démony. Ray Winstone pracuje ze všech nejvíc s charakterem postavy. Stanleye bohužel rozmělňuje Martha, a proto se k jeho nitru těžko dostaneme.

The Proposition Spolu se spoluhráčem Warrenem Ellisem vytvořil Cave k filmu i soundtrack, který svými smyčci a perkusemi ze všeho nejvíc evokuje rozpálený tetelivý vzduch. Hillcoat klade velký důraz na bezešvé splynutí obrazu s hudbou. Nejlépe se mu to daří, když Burnsovi zrychleně ujíždějí do západu slunce směrem k městečku. Tady dostává The Proposition na pár momentů skutečně mystický rozměr.

Kamera Benoîta Delhommea stylizuje australskou pustinu do bělostně žhavé výhně a nekompromisně tak dotváří vizuální dojem z filmu.

ČLÁNKY O FILMU

Amazing Spider-Man 2 slibuje nakročit na seriálovou strunu

Amazing Spider-Man 2 slibuje nakročit na seriálovou strunu

24. 4. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Albert Einstein kdysi údajně napsal, že "šílenství je dělat jednu věc znovu a znovu stejným způsobem a očekávat různé výsledky". V tomto ohledu je jenom příznačné, že nynější díl Amazing Spider-Man 2 a "starého" Spider-Mana 2 s Tobeym Maguirem od sebe dělí méně než deset let. Ačkoliv tak restartovaná série o Pavoučím muži lije stále více peněz do rozpočtu a snaží se i o mírné inovace v mezích slušnosti, jejím největším problémem je právě všeobecný dojem z nastavované kaše. 
Audrey Tautouová

Audrey Tautouová

3. 7. 2009 | Téma | red

Představitelka Amélie z Montmartru. Drobná Francouzska je a pro mnoho diváků už navždy zůstane zasněnou Amélií z Montmartru ze stejnojmenného Jeunetova snímku
Miss Potter

Miss Potter

20. 6. 2007 | Téma | red

Film Miss Potter osobně uvede herečka Renée Zellwegerová při jeho předpremiéře na karlovarském Mezinárodním filmovém festivalu
Lars von Trier

Lars von Trier

10. 3. 2007 | Téma | red

Spolutvůrce Dogma ´95 experimentuje i vychází vstřích vkusu publika. Pro Larse von Triera, jednoho z nejkontroverznějších, nejambicióznějích, ale i nejmódnějších režisérů posledních deseti let, je provokace způsobem, jak lidi přinutit přemýšlet
Plechový bubínek

Plechový bubínek

6. 12. 2004 | Téma | red

Hodně slavných filmů jsme mohli spatřit s velkým zpožděním, často v době, kdy byl jejich přínos již rozmělňován v nápodobách

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.