64. MFF v Benátkách

18. 9. 2007 - 11:36 | Téma | red

64. MFF v Benátkách zdroj: tisková zpráva

Jedna z nejprestižnějších filmových přehlídek v Evropě se koná od 29. srpna do 8. září. Nejstarší filmový festival světa a jeden ze členů velké trojky (spolu s festivaly v Cannes a Berlíně) letos slaví 75

Nejstarší filmový festival světa a jeden ze členů velké trojky (spolu s festivaly v Cannes a Berlíně) letos slaví 75. výročí od svého založení. Už po čtyřiašedesáté zamířili na benátský ostrov Lido herci i tvůrci, aby zde uvedli své snímky. Některé z nich brzy vstoupí do mezinárodní distribuce, řadu čeká oscarový věhlas a snad jeden či dva ovlivní budoucí tvář světové kinematografie. Tady jsou někteří z kandidátů.

Keira Knightleyová v Benátkách

Mezi dlouhou řadou nových titulů od slavných režisérů se cti zahájit festival dostalo snímku Atonement od režiséra Pýchy a předsudku (2005) Joea Wrighta. Ten znovu vsadil na Keiru Knightleyovou a natočil další historický snímek. Tentokrát se nejedná o prosluněnou romanci podle Austenové, ale psychologické drama, adaptující román Iana McEwana. Podle prvních reakcí však tvůrce svou šanci propásl, když zamířil do nebezpečně mělkých vod melodramatu. Uvedení snímku přijela podpořit sama Keira Knightleyová. To ale není u festivalu tohoto věhlasu žádné překvapení. Svou novinku do Benátek doprovází valná většina protagonistů a autorů, kteří budou v tomto článku zmíněni. Vždyť dorazil i Woody Allen, jinak velký odpůrce cestování.

Brian De Palma na festivalu v Benátkách Jak se na evropský festival sluší a patří, letošní Benátky se nesou hlavně v kritickém tónu vůči Americe. Často postačí přivézt nový projekt některého z hollywoodských tvůrců. V kurzu jsou zejména dramata ze současného Iráku. Oscarový Paul Haggis (Crash) sleduje v dramatu In the Valley of Elah osud mladého vojáka, jenž je krátce po návratu do Států zavražděn. Brian De Palma se naopak věnuje zločinům páchaným frustrovanými americkými vojáky. Jeho novinka se jmenuje Redacted a je natočena v moderním duchu pseudodokumentarismu, mnohé záběry jsou až naturalistické. Jedná se o rekonstrukci znásilnění patnáctileté dívky a následné vyvraždění celé její rodiny. Režisér tímto titulem navazuje na své válečné drama z Vietnamu Oběti války (1989), zpracovávající obdobný námět.

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford Jeden z pohledů na „domácí“ Ameriku nabízí drama Michael Clayton, věnované morálnímu klimatu, který panuje v právnickém prostředí. Debutuje jím coby režisér Tony Gilroy, scenárista trilogie o špionu Bourneovi. Titulní roli zde má stále političtější George Clooney. Kritice se ale nevyhne ani evropský západ: věčný rebel Ken Loach ve svém nejnovějším dramatu It´s a Free World... staví britské odboráře proti chudým emigrantům, nuceným pracovat za pár liber.

In the Valley of Elah Jasnou převahu mají v hlavní soutěži zástupci anglosaských kinematografií. Spojené státy zastupují ještě hořká komedie Wese Andersona The Darjeeling Limited s Owenem Wilsonem a Billem Murrayem, western The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford s Bradem Pittem a Caseym Affleckem v titulních úlohách a životopis I'm Not There, v němž Boba Dylana představuje celkem šest herců včetně Heatha Ledgera, Richarda Gerea nebo Cate Blanchettové. Legendární písničkář si za filmem patrně stojí, napovídá tomu jeho účast na benátských projekcích. Světovou premiéru svého nového snímku Cassandra’s Dream do Benátek naplánoval Woody Allen. Ten i potřetí zůstává věrný Londýnu; teď se věnuje žánru krimidramatu. Poprvé si u něj zahrály dvě mladé hvězdy z Britských ostrovů - Colin Farrell a Ewan McGregor. Příště však už prý Allen zamíří do Barcelony...

La fille coupéé en deux Obdobně pestré zastoupení má také britský film. Kromě Pokání a It´s a Free World... v programu nalézáme thriller Kennetha Branagha Sleuth, který je remakem snímku Slídil (1972), a novinku od Petera Greenawaye Noční hlídka. Provokativní režisér se věnuje jedné epizodě ze života malíře Rembrandta van Rijna, právě tvořícího svůj nejslavnější obraz. V hlavní roli komik Martin Freeman.

Východní Evropa se musí spolehnout, že ji čestně zastoupí klasik ruského filmu Nikita Michalkov (soudní drama 12), severské kinematografie nejsou v soutěži vůbec a obdobně je na tom také Německo. To francouzský film má svého klasika v hlavní festivalové sekci (Eric Rohmer a jeho historická romance Les Amours d’Astrée et de Céladon) i mimo ni (Claude Chabrol a černá komedie La Fille coupée en deux).

Se, Jie Slavní tvůrcové dorazí i z Asie. Japonsko reprezentuje Takeši Kitano, který pro jednou odkládá drsnou slupku a přestavuje se sžíravým Kantoku Banzai! (Sláva filmaři!). Na festival zavítá také Ang Lee, uvádějící špionážní thriller ze Šanghaje v časech druhé světové války Se, Jie (Touha, opatrnost). Režisér se jím po letech vrací do kinematografie domovského Tchajwanu. Už nyní se kolem Leeova nového filmu objevuje jeden skandál za druhým. Nejprve se autorům festivalového katalogu „podařilo“ označit Tchajwan za součást Číny, což popudilo producenty snímku. O další rozruch se postarali čínští cenzoři, plánující ostranit veškeré sexuální scény; britská kritika se naopak nechala slyšet, že film je spíše veden v duchu opatrnosti než touhy a na diváka působí chladným dojmem. Afrika má svého soutěžního zástupce v režiséru Youssefu Chaninovi, respektive v jeho fresce ze současné Káhiry Heya fawda (Chaos).

Další ze svých znovuzrození zdá se prožívá western. Vděčí za to výhradně tvůrcům neamerickým: kromě světové premiéry The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, natočené Novozélanďanem Andrewem Dominikem, se široké retrospektivy dočkávají „spagetti westerny“. Minipřehlídku toho nejlepšího (celkem třicet titulů) odprezentuje Quentin Tarantino, jinak též herec v novém japonském „sushi westernu“ Sukiyaki Western Django od režírujícího podivína Takašiho Miikeho.

Čestného Zlatého lva si odnese domácí matador Bernardo Bertolucci. Fantasta mezi režiséry Tim Burton má zaručenu Cenu za celoživotní dílo. Předá mu ji jeho milovaný herec Johnny Depp. Ostatní trofeje rozdělí festivalová porota v čele s čínským režisérem Zhangem Yimou, na výběru oceněných se budou podílet také jeho kolegové Jane Campionová, Alejandro González Iñárritu nebo Paul Verhoeven.

ČLÁNKY O FILMU

Emily Mortimerová

Emily Mortimerová

15. 7. 2009 | Téma | red

Emily Mortimerová neklame tělem. Je ženou ze seriozní britské rodiny. Právě takovou, jak ji ukazují mnozí filmaři v čele s Woodym Allenem (thriller Match Point – Hra osudu, 2005)
Martin Landau

Martin Landau

13. 7. 2009 | Téma | red

Martin Landau patří do početné skupiny meziválečných brooklynských kluků převážně židovského původu, kteří se nadchli pro film a herectví
Jeff Daniels

Jeff Daniels

25. 5. 2009 | Téma | red

Paul Giamatti

Paul Giamatti

4. 5. 2009 | Téma | red

Po léta byl zapsán jako představitel vedlejších úloh v bláznivých komediích, proto takřka všechny překvapil jedinečnými výkony v nezávislých snímcích American Splendor a Bokovka
Liev Schreiber

Liev Schreiber

20. 4. 2009 | Téma | red

Pro Hollywood zůstává Liev Schreiber představitelem klíčových vedlejších úloh ve velkofilmech, od hororů (trilogie Vřískot, 1996-2000) přes science fiction (Koule, 1998) až k romancím (Kate a Leopold, 2001)
Charlize Theronová

Charlize Theronová

17. 3. 2009 | Téma | red

Svou kariéru začala jako baletka. Po skončení baletní kariéry se uplatnila jako herečka. Objevuje se hlavně v komerčně laděných snímcích, Oscarovým výkonem ve filmu Zrůda však přesvědčila o své schopnosti zvládnout i náročnější party
Drew Barrymoreová

Drew Barrymoreová

17. 3. 2009 | Téma | red

Začínala jako dětská hvězda ve filmu E. T. Bývalá dětská hvězda, která překonala své osobní problémy z puberty. Dokázala se vrátit do horních sfér Hollywoodu a opět se prosadit, tentokrát nejen jako herečka, ale také coby veleúspěšná producentka několika hitů, v nichž sama účinkovala
Kirsten Dunstová

Kirsten Dunstová

24. 12. 2008 | Téma | red

Mladá herečka, které se podařilo navázat na úspěšnou kariéru dětské hollywoodské hvězdy i v dospělosti
Ian McShane

Ian McShane

15. 11. 2008 | Téma | red

Tvář buldoka předurčuje Iana McShanea do rolí nesmlouvavých drsňáků, lhostejno na které straně zákona se zrovna nacházejí
Jennifer Garnerová

Jennifer Garnerová

15. 10. 2008 | Téma | red

Za všechno může špionský seriál Alias (2001-06) a s ním ústřední role agentky Sydney Bristowové

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.