6 nejlepších momentů ze Star Wars knih a her, které bude nový film ignorovat

- Téma autor: Ladislav Loukota

Pokud patříte pouze mezi občasné fanoušky Hvězdných válek, existence tzv. Rozšířeného vesmíru (Expanded Universe) vám pravděpodobně utekla. Po konci původní Lucasovy trilogie však právě skrze ní nadšení spisovatelé udržovali Hvězdné války při životě. Podívejme se na ty nejlepší okamžiky.

Zatímco se Lucas v dalších třech filmech jak odvyprávět příběh mladého Anakina, pisálci, ale časem i tvůrci seriálů a her, sepsali bohatou kolekci minulosti, současnosti i budoucnosti předaleké galaxie (a neobejde se to samozřejmě bez spoilerů).

S odkoupením značky studiem Disney je však s Expanded Universe konec - byť si z něho filmaři prý možná vyberou pár postav a událostí, valná většina jeho momentů zůstane nepočítána jako kánon. Je-li to škoda či nikoliv, můžete posoudit na výběru sedmi okamžiků, kdy Expanded Universe dokázal vyrazit dech.

Smrt Chewbaccy

Dílo: Vector Prime
Filmová série Hvězdných válek to má jednoduché – prakticky celá se zaobírá zápasem Jediů a Sithů v rámci Republiky vs. Separatistů, potažmo Impéria vs. Rebelů. Jak však ze světa Hvězdných válek sepsal jiný typ příběhu? V roce 1999 už byl Expanded Universe plný všemožných variací na občanskou válku ve vesmíru, a tak tvůrci přišli s idejí na knižní řadu New Jedi Order.

chewbacca

Ta představila nepřítele zcela nového – mimozemšťany zvané Yuuzhan Vongové, kteří pocházeli z jiné galaxie a jako uprchlíci (!) si přišli podmanit „naši“ předalekou galaxii. Krom toho, že šlo o variaci příběhů o invazi ufounů na Zemi, měli Yuuzhan Vongové tu výhodu, že byli zcela z jiného těsta než zbytek známých postav. To autorům umožnilo jak prozkoumat nové myšlenky ohledně povahy Síly, tak i ukázat zcela jiný typ vyhlazovací hrozby. New Jedi Order v příštích letech dosáhl na jednu z nejepičtějších sérií – a že to myslí vážně, ukázal již první knihou své série. Na konci Vector Prime totiž probořil dogma, že na postavy z filmů nesmějí spisovatelé sáhnout, a poté, co Yuuzhan Vongové shodí na obydlenou planetu její měsíc, tu tragicky umírá Chewbacca.

Celá Thrawnova trilogie

Díla: Dědic Impéria, Temná síla na vzestupu, Poslední povel
Teď si trochu zašvindlujeme, namísto jediného okamžiku totiž zmíníme celou trilogii knih. Má to však svůj důvodů. Proč totiž měli tvůrci New Jedi Order pocit, že vše o bezprostředním období po konci původní trilogie již bylo řečeno? Lvím dílem za to mohla právě Thrawnova trilogie, kterou sepsal Timothy Zahn jako přímé pokračování dobrodružství Luka, Leii a Hana. Thrawnova trilogie ukazuje, že Impérium se nenechalo jenom tak porazit zabitím Imperátora a zničením druhé Hvězdy smrti a před svým definitivním pádem skoro obrátilo běh občanské války ve svůj prospěch.

Thrawn

Fanoušci původní trilogie tu naleznou rozvinuté vše dobré ze svých vzpomínek – sňatek Hana a Leii, obrození řádu Jedi, ale i táhnoucí se konflikt se zbytky Impéria, kterého se ujal velkoadmirál Thrawn, geniální “mimozemský” vojevůdce, který při pletichaření Imperiálů ve filmech trestuhodně chyběl. Nová Republika tu již existuje, je ale natolik křehká, že zbytky imperiální struktury stále navozují pořádné napětí z toho, jak to celé skončí.

Bastila se přidá k Darth Revanovi

Dílo: Star Wars: Knights of the Old Republic
Nejen knihy, ale i hry se však vyznačovaly vysokou kvalitou a nápaditými příběhy. Za zmínku stojí simulátory stíhaček X-Wing a Tie Fighter, akční RPG Jedi Academy i strategie Star Wars: Empire at War. Většina interaktivních titulů se však zaměřovala spíše na emulaci zážitku a zápletky odehrávající se po boku filmové trilogie.

RPG jménem Star Wars: Knights of the Old Republic však bylo jiné - přišlo se zápletkou stovky let před filmy, což mu dovolilo naservírovat mnohem svobodnější náhled na jinou kapitolu historie. Na svou dobu velmi “filmové” pojetí hry celému zážitku jenom prospělo. Nic by to však nebylo platné, kdyby zápletka KOTOR neobsahovala řadu dechberoucích zvratů - okamžik, kdy se na temnou stranu síly přidá druhá hlavní postava, patří bezesporu mezi jedny z nich.

Pád Coruscantu

Dílo: Star by Star
Městoplaneta Coruscant je jeden z nejlepších “vynálezů” filmových prequelů, byť samozřejmě podobný koncept sahá daleko do minulosti (prototypem je zřejmě hlavní správní svět lidstva v Asimově Nadaci). Idea, že by právě tato planeta měla padnout dobyvačné, vyhlazovací válce, je proto pro fanoušky poměrně mrazivá – nu a navíc skýtá opulentní “podívanou”.

YVWFallofCoruscant

Právě pád Coruscantu po klimatické bitvě je však předmětem dalšího románu Star by Star ze série New Jedi Order. Svět po obrovské invazi Yuuzhan Vongů nakonec i přes snahu řady hlavních postav podlehne a Nová republika je tak na pokraji zhroucení. Na konci života Coruscantu navíc umírá i hlavní představitel Nové republiky, který sebou obligátně musí vzít velkou část útočících vojsk. V New Jedi Order totiž zemřelo daleko více klíčových charakterů než je zvykem. Bylo to napínavé, strhující a zcela odlišné od toho, jak Hvězdné války fungovaly na plátně.

Anakinova předtucha Vadera

Dílo: kreslené Clone Wars
Ačkoliv je digitálně animovaný seriál Clone Wars více méně součástí dnešního kánonu Hvězdných válek, o jeho méně známé, kratší ručně kreslené verzi se z hlediska platnosti jejího děje prakticky nemluví. A je to setsakra škoda, protože kreslené Clone Wars byly po všech stránkách zajímavějších cartoonem.

Za jejich vznikem stojí animátor Genndy Tartakovsky, jehož unikátní styl je hned rozeznatelný, navíc kreslené Clone Wars sdělily svůj příběh na podstatně kratší ploše - celý seriál není delší než běžný film, jedná se totiž vlastně o množinu několikaminutových skečů pospojovaných příběhem uvádějícím Pomstu Sithů. Právě proto se mu také mnohem lépe daří navodit tušení, že Anakinův osud bude temnější než černá káva. Nejlépe je to vidět v halucinogenní scéně, která v zásadě na pár desítkách sekund zrekapituluje celé dění prequelů daleko efektivněji a metaforičtěji, než toho byl schopný George Lucas.

Smrt Mary Jade

Dílo: Sacrifice
Původní trio postav oživily knihy z Expanded Universe o celou řádků dalších členů rodiny. U Hana a Leii šlo o jejich děti, Jainu, Jacena a Anakina Solo, u Luka si však spisovatelé museli vymyslet i jeho ženu. Tou se stala Mara Jade, původně imperiální agentka a jakási femme fatale světa Hvězdných válek. I když nikdy neměla filmovou inkarnaci, Mara Jade se po dobu 16 let stala ikonickou součástí osoby Luka po původní trilogii, představena byla ostatně již v Zahnově první knize o Thrawnovi v roce 1991.

Mara-sacrifice

Její smrt v knize Sacrifice z roku 2007 proto byla podobně šokantní jako ta Chewbaccova - a nemohla za to pouze tragická skutečnost, ale i ruka jejího vraha. Po pořážce Yuuzhan Vongů v New Jedi Order nenapadlo totiž autory nic lepšího, než přijít s čímci jako “remakem” filmových prequelů, totiž příběhem o cestě kladné postavy k temné straně Síly. Za nového Anakina/Dartha Vadera si přitom vybrali právě Jadena Sola, tedy syna Hana a Leii. Ten v Sacrifice učiní poslední kus cesty k tomu stát se zápornou postavou, právě když v souboji zabije Maru Jade a spáchá celou další řádku ohavností.

Přestáváte se orientovat? Není se čemu divit – svět Expanded Universe si za dvě dekády své bujaré existence vymyslel řadu zajímavých látek, stejně jako vzniklo dost nepovedených děl. Z hlediska běžných diváků Hvězdných válek se však nelze divit, že Disney odsunul Expanded Universe na vedlejší kolej. Nakonec, byť jejich existenci filmy ignorují, knihy, komiksy, seriály a hry popisující výše zmíněná dobrodružství přece nezmizela z povrchu zemského.

Tagy: star wars

Zdroje: Vlastní,YouTube

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.