"Vzhledem k tomu, že jsme získali další finance, mohli jsme si dovolit dotočit mohutnější příjezd německé techniky a německých vojáků. Diváci tak uvidí situaci, která nastala krátce po 15. březnu 1939," řekl režisér. Scéna představovala dvůr právě zabrané kladenské četnické stanice, která se pak stala úřadovnou gestapa. Na place byla historická auta s vojáky, motorka s přívěsem a scénu oživil pár koní i statisté v uniformách a v kožených kabátech.
Poslední klapka tohoto snímku se ozvala loni v září. Neplánovaného natáčecího dne se zúčastnili také představitelé hlavních rolí Karel Roden a Roman Luknár, který ztvárnil lidického četníka.
Režísér je se snímkem spokojen a doufá, že se bude líbit také divákům. Producenti chtějí podat přihlášku do letošního ročníku festivalu v Cannes.
V počátcích natáčení se snímek potýkal s mnoha problémy. Chyběly finance na realizaci a původní režisérka Alice Nellis onemocněla. Penězi pak přispěla česká města, sponzoři i jednotliví dárci. Režie se pak ujal Nikolaev.
Vzniká unikátní hudební projekt
"Čeká na nás postprodukce, postsynchrony a samozřejmě hudba. Souběžně s filmem vzniká totiž unikátní hudební projekt, kterého se účastní Michal Hrůza, James Harries, Dan Bárta, Jan Budař, Tara Fuki a další," připomněl producent Adam Dvořák. V dalších rolích se objeví například Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Jan Budař, Veronika Kubařová a Ondřej Novák.
Tři příběhy, odehrávající se na pozadí tragické události
Scénář Zdeňka Mahlera scénář je kombinací tři příběhů odehrávajících se na pozadí tragického vypálení Lidic 10. června 1942. První z nich vypráví o rodině, ve které otec neúmyslně zabije svého syna a je za to odsouzen. Pobytem ve vězení si paradoxně zachrání život, protože unikne osudu a jako jediný muž z vesnice přežije. Druhý je příběh dopisu, který měl být pouhou lží maskující nevěru, ale který se nakonec stal záminkou pro tuto nacistickou operaci. Třetí příběh se zabývá otázkou, jestli je opravdovou výhrou přežít za cenu ztráty důstojnosti a cti.