Český velkofilm Lidice bude mít slavnostní premiéru 31. května a do kin vstoupí 2. června. Už nyní však vzbuzuje obrovský zájem a emoce, což se potvrdilo i během novinářské projekce v kině Lucerna. Zájem o film projevilo nejen České kulturní centrum v Izraeli nebo naše ambasáda ve Washingtonu, která chce film Lidice pro naše krajany, ale i mnoho dalších.
Zajímavostí je, že se producentovi Adamovi Dvořákovi podařilo oslovit prostřednictvím sociálních sítí více než čtyři stovky žen se jménem Lidice. Snad můžeme prozradit, že jejich fotky poběží v závěrečných titulcích a že jich je více, než bylo obyvatel Lidic v době jejich vyhlazení.
Lidice jsou příběhem reálných lidí, příběh je podle skutečných událostí...
"Až se budou budoucí generace ptát, za co jsme v 2. světové válce bojovali, povězte jim o příběhu Lidic" Frank Knox, ministr námořnictva USA - 1941-1944.
Vypálení Lidic byl jediný oficiálně přiznaný akt genocidy fašistického Německa, který za války otřásl celým světem…..
Film vznikl podle scénáře původně nazvaného Nokturno uznávaného spisovatele a historika Zdenka Mahlera, v roce 2007 byl oceněn Českým lvem jako nejlepší nezrealizovaný scénář.
Přestože, nebo právě proto, že se jedná o mimořádnou filmovou látku, byla cesta k první klapce trnitá. Díky vstřícnému přístupu některých českých společností a štědrosti českých obcí, kterým nebyl osud filmu lhostejný, se po mnoha peripetiích 26. července 2010 začalo natáčet.
Film Lidice je založen na skutečných událostech. Vypráví o lidech stejných, jako jsme my - uměli milovat, být nevěrní, přetvařovat se, radovat se, lichotit, být čestní.
Film je postaven na třech stěžejních, navzájem se prolínajících příbězích, které se odehrávají na pozadí tragického události vypálení Lidic (10.6.1942).
První příběh je o nešťastné náhodě, kdy otec František Šíma (Karel Roden) v hádce neúmyslně zabije syna. Je za to trestán nejen odsouzením k pobytu ve vězení, díky kterému jako jediný lidický muž přežije, ale i pohrdáním lidmi z vesnice a vlastními výčitkami.
Druhý zachycuje osud dopisu, který se stal záminkou pro samotný akt vypálení Lidic. Skrývá se za ním příběh lásky, lži a falešného hrdinství.
Třetí přináší obraz lidického četníka Vlčka (Roman Luknár), obraz osobního strachu, osobní zodpovědnosti a morálky, vztahu k systému, ale i o tom, zda je opravdovou výhrou přežít, když cenou za to je ztráta vlastní důstojnosti a svědomí.