Zloba Angeliny Jolie je dalším filmem, který postaví pohádky na hlavu

28. 5. 2014 - 9:30 | Téma | Ladislav Loukota

Zloba Angeliny Jolie je dalším filmem, který postaví pohádky na hlavu zdroj: tisková zpráva

Znáte ji jako hlavní záporačku z Šípkové Růženky, zodpovědnou za ničivou kletbu. V novém hollywoodském podání se však „zlá královna temné magie“ jménem Zloba (Angeliny Jolie) změní do sympatické postavy, které ublížila zrada, než se nakonec přiklonila k temné straně. Může to znít jako mišmaš, který popírá předešlé příběhy o Šípkové Růžence. Avšak nejenom převracením pohádek naruby Zloba zaujme – jedná se rovněž o první film Angeliny Jolie po její loňské operaci. 

Ještě než proklela Růženku, v originále také princeznu Autoru, do věčného spánku, byla zlá královna Zloba (zřejmě navzdory svému jménu) bytostí čistého srdce. Alespoň tak zní premisa nynější pohádky Zloba – Královna černé magie, který v kinech premiéruje tento čtvrtek. Vedle triků a herecké exhibice Angeliny Jolie v roli titulní antihrdinky si zde máme užít rovněž proměnu Zloby z kladné postavy do záporné, a k tomu i konfliktu dvou pohádkových království. Nezní to jako něco, co byste čekali od variace Šípkové Růženky? Inu, problém možná nebude úplně ve filmařích...

Původní story o Šípkové Růžence pochází z lidového folklóru, který ve dvou verzích zaznamenali bratří Grimmové, a separátně i francouzský folklorista Charles Perrault. Jedná se o klasickou pohádku o dobru a zlu, kletbě, věčném spánku a metafoře trestu přírody za lidskou přehlíživost. Spíše než původní pojetí, mimochodem zřejmě vzniklé postupným spojením dvou separátních příběhů, však většina diváků vzpomene na některé adaptace toho, co u nás známe jako Šípkovou Růženku.

zdroj: Archiv

Ve Spojených státech je legendární animované disneyovské převyprávění z roku 1959, které původní zápletku Grimmů/Perraulta podstatně rozšířilo a zlé víle dodalo osobnost právě nyní aktuální Zloby, v originále Maleficent. U nás mají diváci v paměti spíše typicky domácí komediálnější pojetí Jak se budí princezny (Václav Vorlíček, 1977), které v roztomilém míchání motivů pokračovalo, když ze zlé víly Maleficent vytvořilo počeštěnou Melanii, pomstychtivou Růženčinu tetu. Tímto už postava původní víly získala přímo rodinné spojení s Růženkou. Rozhodně však platí, že ve většině starších podáních bylo pojetí veskrze černobílé, stejně jako že si prapůvodní látku bralo do značné míry po svém.

zdroj: YouTube.com

Paradoxem zůstává, že skrze Maleficent/Zlobu (1959) i Melanii (1977) postupně adaptace stále více a více rozkreslovaly původ zlé kletby mýtů o Růžence. Pointou kletby v prapůvodní grimmovské pohádce byla totiž prostá skutečnost, že království na "Růženčině křtu" danou vílu (později Maleficent) přehlédlo, dokonce ani ne zcela vlastní vinou. Víla se jim za to následně jako nekompromisní síla přírody pomstila zkázou celého království. Zlá víla tak působila spíše jako typická personifikace sil přírody, snad spíše jako by unikla z náboženských mýtů, než jako jakákoliv racionální bytost. Nynější snímek s Angelinou Jolie je tak jenom vyvrcholením dlouhé snahy filmařů najít v Šípkové Růžence solidnější zápletku.

Angelina znovu na plátně

zdroj: YouTube.com

Zloba je prvním filmem Angeliny Jolie po jejím preventivním odstranění prsních žláz, na něž došlo kvůli vysoké šanci rozvoje rakoviny prsou. Připomeňte si její dosavadní kariéru v přehledovce níže. A ano, její poslední film skutečně byla Kung Fu Panda 2.

Proměny původních mýtů a pohádek tedy rozhodně nejsou nic nového, snaha vytvořit hlavní postavu z antagonisty však přesto může překvapit. Někteří v tom budou možná hledat ozvěny dnešní chaotické éry multikulty postmodernismu, alias doby, v níž se i zlo dá vnímat jako dobro a naopak. Jiní zase snahu Hollywoodu vytřískat bakšiš z čehokoliv. A ostatní třebas i pochopí touhu převyprávět známý příběh trochu jinak. Na každý pád totiž Zloba není první ani poslední, kdo se o totéž v poslední době pokusil.

Ze stejného ranku můžete znát i pohádkový seriál Once Upon a Time, nebo velmi podobný komiks Fables, či jeho videoherní adaptaci Wolf Among Us. V obou zmíněných si díla sice zachovávají postavy morální poselství předlohy, nahlížení na ní však mnohem méně jako na černobílý příběh, často upravený do jiné podoby – v případě Once Upon a Time do moderního seriálu v naší realitě (alespoň zpočátku), ve Fables pak přímo do noirového světa podobného Sin City. Avšak nejde jenom o Vlka z Červené Karkulky pracujícího jako drsný šerif (ve Fables) či Zlou královnu jako tragickou, zrazenou političku (ve Once Upon a Time).

zdroj: YouTube.com

Ostatně, nemusíme se omezovat jenom na posazování původních pohádkových neřádů do pozitivních (nebo alespoň sympatických) rolí. Snaha přetavit klasické pohádky do trochu jiného stylu číší například i z nedávné Sněhurky a lovce, která se svým drsným naturalismem blížila spíše Pánovi prstenů nebo seriálu Hra o trůny než nejznámějším disneyovským nebo i československým zpracováním.

Byť je tak Zloba propagována jako "první Disneyoho pohádka, která převrací stereotypy", spíše se veze na vlně neustálého míchání a rozšiřování starých pohádek, které poslední dobou došlo do fáze, kdy je v módě dělat ze záporáků klaďasy, nebo alespoň antihrdiny. Paradoxně však při této snaze svým zachováním pohádkové stylizaci působí mnohem střídměji než jiné moderní pohádky. Možná i právě proto má snímek šanci na úspěch – jestli jej však přinese, záleží však spíše na výkonu titulní herečky nebo debutujícího režiséra Roberta Stromberga.

V nové pohádce Zloba se Angelina Jolie předvede jako „královna černé magie“, která je vlastně hodná. Jestli vám tohle převyprávění Šípkové Růženky přijde jako mišmaš, pak vám historie celého mýtu zamotá hlavu ještě mnohem více…

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Druhá Zloba - královna černé magie se přesouvá z května 2020 na letošní říjen

Druhá Zloba - královna černé magie se přesouvá z května 2020 na letošní říjen

7. 3. 2019 | Novinky | Adam Homola

Pokračování Zloby – královny černé magie mělo dorazit až v květnu příštího roku, ale Disney nás nenechá čekat tak dlouho. Z květnového termínu se temná fantasy pohádka přesouvá už na 18. října letošního roku, jak reportuje Variety.
Zloba - Královna černé magie - bude druhý díl a opět s Angelinou Jolie

Zloba - Královna černé magie - bude druhý díl a opět s Angelinou Jolie

18. 6. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Studio Walta Disneyho udělalo z temnější pohádkou Zloba - Královna černé magie díru do světa a bylo jen otázkou času, kdy se definitivně potvrdí druhý díl. Už se ví, že se píše scénář a že se píše hlavně pro Angelinu Jolie.
Nejúspěšnějším filmům roku 2014 v USA zatím kralují Strážci Galaxie s hrdinou mývalem

Nejúspěšnějším filmům roku 2014 v USA zatím kralují Strážci Galaxie s hrdinou mývalem

31. 8. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Konec prázdnin nás přivedl na myšlenku podívat se za oceán, jak si stojí nejúspěšnější letošní hity. Nabízíme vám pohled na první desítku, která ukazuje, že americké publikum ze všeho nejvíc přitahují trikové filmy a komiksové adaptace. Do první desítky nepostoupil žádný thriller, či jakékoliv vážnější téma. 
Začíná školní rok - vyrazte s dětmi na filmové odpoledne do kina

Začíná školní rok - vyrazte s dětmi na filmové odpoledne do kina

30. 8. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Začíná poslední prázdninový den, který můžete strávit se svými ratolestmi společně u filmu. Připravili jsme pro vás několik zaručených tipů vhodných k nedělní návštěvě kina.
Tipy na víkendovou návštěvu kina - pojďte na zlou vílu Maleficent i na akční trháky

Tipy na víkendovou návštěvu kina - pojďte na zlou vílu Maleficent i na akční trháky

20. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Přestože měsíc červen nebyl zrovna bohatý na novinky, v kinech lze stále najít dost filmů, které stojí za vidění a neměly by vám uniknout. Přinášíme vám tedy přehlídku těch nejzajímavějších novinek i již odcházejících hitů, které si můžete tento víkend naložit v některém z českých kin. Na Dokina.cz si navíc můžete najít i to svoje malé regionální kino, protože u nás najdete opravdu každý kinosál v České republice.
Zloba - Královna černé magie - recenze pohádky s Angelinou Jolie

Zloba - Královna černé magie - recenze pohádky s Angelinou Jolie

30. 5. 2014 | Recenze | Vojtěch Karlík

O Zlobě – Královně černé magie se mluvilo jako návratu klasické pohádky v trochu jiném kabátu. Marketingová komunikace byla posazená celkem zajímavě, protože každého samozřejmě zajímalo, jak se zlou královnou ze Šípkové Růženky studio Walta Disneyho naložilo, když má být údajně vlastně hodná. Výsledek není špatný, ale šokující film to rozhodně není.
Květnové herečky: mladá krev i comeback Angeliny Jolie!

Květnové herečky: mladá krev i comeback Angeliny Jolie!

2. 5. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Jaro se probouzí do plné krásy a s ním přichází i počátek sezóny blockbusterů! V květnu se proto můžeme těšit především na sérii velkofilmů plných několika starých tváří i mladých talentů – a v jejich čele je trpělivě vyhlížený comeback někdejšího sex idolu Angeliny Jolie. 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.