Zloba - Královna černé magie - recenze pohádky s Angelinou Jolie

30. 5. 2014 15:00 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Zloba - Královna černé magie - recenze pohádky s Angelinou Jolie zdroj: Archiv

O Zlobě – Královně černé magie se mluvilo jako návratu klasické pohádky v trochu jiném kabátu. Marketingová komunikace byla posazená celkem zajímavě, protože každého samozřejmě zajímalo, jak se zlou královnou ze Šípkové Růženky studio Walta Disneyho naložilo, když má být údajně vlastně hodná. Výsledek není špatný, ale šokující film to rozhodně není.

Předně musím říci, že jsem od filmu vůbec nic nečekal. Z traileru jsem usoudil, že velká studia stále trpí syndromem Pána prstenů a chtějí do diváků rvát maximum trikových záběrů a hodně pompézní scény. A tento názor ve mne snímek režiséra Roberta Stromberga jen utvrdil. Druhou poznámku směřuji k českému distributorovi, který vůči původnímu názvu Maleficent vymyslel vskutku retardovaný ekvivalent, který se zrodil pravděpodobně v hlavě někoho, kdo žije ještě v devadesátých letech a komunikační strategii produktu tvoří v barevné havajské košili a nosí prestižky. Filmu tak budu dále říkat jen Maleficent. Vše ostatní už mi tak hrozné nepřišlo a docela jsem se bavil.

maleficent03 zdroj: Archiv

Studio oprášilo původní animovanou pohádku z roku 1959, kde zlá královna prostě byla opravdu zlá. Změnou je především to, že tentokrát si tuto zásadní postavu zahrála Angelina Jolie a ta přeci nemůže hrát jen tak obyčejné charaktery. Královna, nebo spíš víla, je zde prezentována jako hodná a možná jen trochu nevyrovnaná postava s delší menstruací. Ke zlu se dotyčná žena dostane skrze několik událostí, nad nimiž by normální člověk mávnul rukou, ale žena z nich udělá velblouda. Tudíž se z Angeliny stane vskutku monstrózně zlá postava, která však není úplně jednoznačná a podobně jako u mnoha jiných žen, její kroky nemají hlavu ani patu.

maleficent01 zdroj: Archiv

Film se do jisté míry opravdu snaží o navození efektu z Pána prstenů, ale tentokrát to všechno nepůsobí jako laciný plagiát. Myšlenka vládkyně, která se zatvrdí a stane se zlou, je docela dobrá a fakt funguje. Angelina Jolie navíc hraje fakt na výbornou a její mimika v pohublém obličeji je prostě úžasná. Zakletá princezna se tak oproti původní verzi stane oblíbenkyní temné ženy, která paradoxně drží její osud v rukách. Víc prozrazovat nechci, protože byť je film hodně předvídatelný, nechť si na těch pár překvapení přijdete sami.

Maleficent dokázala pojmout i vizuální zpracování poněkud jinak, než je tomu dnes obvyklé. Populární a běžné digitální efekty nám za poslední roky až děsivě zevšedněly a tady jsem se po opravdu mnoha měsících bavil tím, jak vypadají všechny ty bizarní potvory a jak se v onom umělém světě pohybuje bravurní Angelina Jolie. Nevím, zda bych měl říkat digitálním efektům výprava, ale prostě to vypadá hodně dobře.

zdroj: Archiv

Slavná herečka všechny ostatní převyšuje a Elle Fanning si v roli Růženky ani nezapamatujete. Je to prostě ta malá dotěrná holka, co dolézá. Ani nikoho dalšího, což je trochu škoda. Maleficent je hereckým koncertem jedné velmi dobré herečky. To je asi tak všechno, ale litovat nebudete.

Hodnocení: 70 %

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Druhá Zloba - královna černé magie se přesouvá z května 2020 na letošní říjen

Druhá Zloba - královna černé magie se přesouvá z května 2020 na letošní říjen

7. 3. 2019 | Novinky | Adam Homola

Pokračování Zloby – královny černé magie mělo dorazit až v květnu příštího roku, ale Disney nás nenechá čekat tak dlouho. Z květnového termínu se temná fantasy pohádka přesouvá už na 18. října letošního roku, jak reportuje Variety.
Zloba - Královna černé magie - bude druhý díl a opět s Angelinou Jolie

Zloba - Královna černé magie - bude druhý díl a opět s Angelinou Jolie

18. 6. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Studio Walta Disneyho udělalo z temnější pohádkou Zloba - Královna černé magie díru do světa a bylo jen otázkou času, kdy se definitivně potvrdí druhý díl. Už se ví, že se píše scénář a že se píše hlavně pro Angelinu Jolie.
Nejúspěšnějším filmům roku 2014 v USA zatím kralují Strážci Galaxie s hrdinou mývalem

Nejúspěšnějším filmům roku 2014 v USA zatím kralují Strážci Galaxie s hrdinou mývalem

31. 8. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Konec prázdnin nás přivedl na myšlenku podívat se za oceán, jak si stojí nejúspěšnější letošní hity. Nabízíme vám pohled na první desítku, která ukazuje, že americké publikum ze všeho nejvíc přitahují trikové filmy a komiksové adaptace. Do první desítky nepostoupil žádný thriller, či jakékoliv vážnější téma. 
Začíná školní rok - vyrazte s dětmi na filmové odpoledne do kina

Začíná školní rok - vyrazte s dětmi na filmové odpoledne do kina

30. 8. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Začíná poslední prázdninový den, který můžete strávit se svými ratolestmi společně u filmu. Připravili jsme pro vás několik zaručených tipů vhodných k nedělní návštěvě kina.
Tipy na víkendovou návštěvu kina - pojďte na zlou vílu Maleficent i na akční trháky

Tipy na víkendovou návštěvu kina - pojďte na zlou vílu Maleficent i na akční trháky

20. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Přestože měsíc červen nebyl zrovna bohatý na novinky, v kinech lze stále najít dost filmů, které stojí za vidění a neměly by vám uniknout. Přinášíme vám tedy přehlídku těch nejzajímavějších novinek i již odcházejících hitů, které si můžete tento víkend naložit v některém z českých kin. Na Dokina.cz si navíc můžete najít i to svoje malé regionální kino, protože u nás najdete opravdu každý kinosál v České republice.
Zloba Angeliny Jolie je dalším filmem, který postaví pohádky na hlavu

Zloba Angeliny Jolie je dalším filmem, který postaví pohádky na hlavu

28. 5. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Znáte ji jako hlavní záporačku z Šípkové Růženky, zodpovědnou za ničivou kletbu. V novém hollywoodském podání se však „zlá královna temné magie“ jménem Zloba (Angeliny Jolie) změní do sympatické postavy, které ublížila zrada, než se nakonec přiklonila k temné straně. Může to znít jako mišmaš, který popírá předešlé příběhy o Šípkové Růžence. Avšak nejenom převracením pohádek naruby Zloba zaujme – jedná se rovněž o první film Angeliny Jolie po její loňské operaci. 
Květnové herečky: mladá krev i comeback Angeliny Jolie!

Květnové herečky: mladá krev i comeback Angeliny Jolie!

2. 5. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Jaro se probouzí do plné krásy a s ním přichází i počátek sezóny blockbusterů! V květnu se proto můžeme těšit především na sérii velkofilmů plných několika starých tváří i mladých talentů – a v jejich čele je trpělivě vyhlížený comeback někdejšího sex idolu Angeliny Jolie. 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Keanu Reeves chystá rovnou dva nové díly Johna Wicka

Keanu Reeves chystá rovnou dva nové díly Johna Wicka

7. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Šéf studia Lionsgate prozradil, že nebude jen John Wick 4, ale krátce po něm dorazí i John Wick 5.
Captain Marvel 2 natočí režisérka Candymana

Captain Marvel 2 natočí režisérka Candymana

6. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji novou režisérku.
Nový dokument odhalí svět profesionálních kaskadérek

Nový dokument odhalí svět profesionálních kaskadérek

5. 8. 2020 | Trailery | Adam Homola

První ukázka na nový dokument April Wright jménem Stuntwomen: The Untold Hollywood Story je tady a s ním i jeho hlavní vypravěčka Michelle Rodriguez. Ta ale není hlavní hvězdou celého projektu. naopak ustupuje do pozadí a do popředí se tak dostávají titulní kaskadérky.
Patty Jenkins se s Dianou ve Wonder Woman 3 rozloučí

Patty Jenkins se s Dianou ve Wonder Woman 3 rozloučí

4. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Wonder Woman 3 bude nejspíš posledním dílem s režisérkou prvních dvou dílů série.