V Londýně měl premiéru Avatar, první Cameronův film od Titaniku

- Téma autor: red

Světovou premiéru měl ve čtvrtek večer v Londýně první hraný film, který režisér James Cameron natočil od slavného Titaniku. V Londýně představil ambiciózní sci-fi Avatar, která zřejmě patří k nejnákladnějším snímkům v historii filmu.

Cameron napsal příběh Avataru již v roce 1995, ale deset let čekal, až bude k dispozici technologie, která mu umožní film natočit. I tak příprava a natáčení trvaly čtyři a půl roku.

Celý film je kombinací tradičního filmu a animace a je ve dvou provedeních - jako normální širokoúhlý film nebo ve 3D. Po

dle dosavadních informací stál Avatar podstatně víc než 200 milionů dolarů, za které Cameron natočil Titanic.

"Je to vyvrcholení dlouhé cesty," řekl režisér, který byl při projekci hlavní hvězdou - na rozdíl od většiny premiér, kdy se pozornost soustředí především na herce. Vedle něj ale do Londýna přijeli představitelé všech hlavních rolí - Sigourney Weaverová, Sam Worthington, Zoe Saldanaová, Giovanni Ribisi a Stephen Lang.

"Tento film znamená úplně novou éru," řekla Weaverová o snímku, který se celý odehrává ve 22. století na planetě Pandora obývané humanoidními tvory. Lidé se snaží Pandoru dobýt, protože na Zemi vyčerpali všechny zásoby energie. Nicméně atmosféra na Pandoře je pro ně nedýchatelná a tak geneticky vytvořili avatary (podle sanskrtského avatár, vtělení), jejichž prostřednictvím planetu zkoumají.

Premiéra Avataru byla svými rozměry mimořádnou událostí i na londýnském náměstí Leicester Square, které je jinak na světové premiéry zvyklé. Tvůrci filmu zabrali celý jeden roh náměstí, který byl - podle Pandory - celý laděn do modra a hvězdy také přicházely do kina ne po obvyklém červeném, ale modrém koberc

i.

Titanic dostal přes počáteční špatnou publicitu 11 Oscarů a po celém světě vydělal 1,8 miliardy dolarů. Tvůrci i experti proto s napětím čekají, jak si povede Avatar, který přijde do kin po celém světě 17. prosince.

Studio 20th Century Fox evidentně chce odložit kritické reakce na poslední chvíli. Novináři, kteří byli pozváni na premiéru, tak museli podepsat prohlášení, že své recenze či jakékoli materiály vyjadřující jejich dojmy z filmu vydají až v pondělí. Na každý pád po skončení filmu kino propuklo v potlesk - i v novinářských řadách...

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.