Avatar nově definoval pojem "komerčně úspěšný film"

- Téma autor: red

Jedním z hlavních ukazatelů, které Hollywood bedlivě sleduje je bezpochyby komerční úspěšnost filmů. Ty nejúspěšnější snímky utrží něco kolem miliardy dolarů. Režisér James Cameron se dokázal dostat vysoko nad tuto hranicí hned se dvěma snímky. Prvním z nich byl Titanic z roku 1997 a druhým megahit konce loňského roku Avatar.

Když se v roce 1998 James Cameron (přezdívaný Železný Jim) radoval z jedenácti Oscarů za svůj megahit Titanic, zakřičel v narážce na jednu scénu z filmu - "Jsem král světa!". Po dvanácti letech si mohl tu hlášku bez rozpaků zopakovat, když jeho sci-fi Avatar překonala tržby Titanicu (1,8 miliardy dolarů) a vydala se na cestu k závratným třem miliardám.

Titanic

Několikaleté čekání se vyplatilo

Cameron napsal Avatar již v roce 1995, musel ale několik let čekat, až bude k dispozici technologie, která mu umožní dostat jeho představy na film. I tak mu ale příprava natáčení trvala čtyři a půl roku.

První reakce na propagační upoutávky nového spektáklu přitom nebyly jednoznačné - trikové záběry se nezdály být až tak převratné a vysocí modří tvorové s ocasy vyvolávali u mnohých diváků pochybovačný úsměv. Jenže s postupem času se ukázalo, že Cameron i tentokrát dokázal stvořit dechberoucí podívanou.

Avatar

Místo konání: Pandora, Rok: 2154

Příběh filmu se odehrává v roce 2154 na planetě Pandora obývané humanoidními tvory, kteří se nazývají Na'vi. Lidé se snaží planetu dobýt, protože na Zemi vyčerpali zásoby energie a na Pandoře je její mocný zdroj, kterým je místní hornina. A zájmy pozemšťanů a původních obyvatel se podle očekávání zkříží, neboť největší naleziště horniny je pod obrovským stromem, kolem kterého je soustředěno centrum života domorodců.

Atmosféra na Pandoře je pro lidi nedýchatelná, proto geneticky vytvořili dvojníky domorodců (avatary), které mohou psychicky ovládat. Hlavním hrdinou je bývalý voják Jake Sully (Sam Worthington) ochrnutý na obě nohy, který ve svém avataru pronikne mezi domorodce. Tam zamiluje do krásné Neytiri, přejde na druhou stranu a začne pomáhat Na'vi chránit jejich domov.

Avatar

Největší devizou filmu není děj, ale digitálně vytvořený svět Pandory, při jehož vytváření se Cameron inspiroval mořskými hlubinami. Obrazovou působivost umocňuje použitá 3D technologie, která v tomto případě není jen "pouťovou" atrakcí, ale pracuje s hloubkou obrazu a vtahuje diváka dovnitř fantaskního světa.

Příběh má několik slabších míst

Zatímco vizuální stránka filmu byla přijata prakticky jen s nadšením, samotný příběh má několik slabších míst - kritiky zmiňovaly určitou schematičnost postav, předvídatelný vývoj a až příliš přímočaré ekologické poselství. Jako celek však Avatar funguje téměř dokonale a zástupy diváků před pokladnami kin po celém světě to potvrdily.

Již po necelých sedmi týdnech na plátnech kin vydělal Avatar 1,84 miliardy dolarů a potopil i Titanic. A stroj na peníze se otáčel dál - konečný účet 2,8 miliardy překonal i ty nejbláznivější předpovědi a Avatar tak nově definoval pojem "komerčně úspěšný film". Není divu, že Cameron chystá další pokračování pandorské ságy. Film navíc získal dva Zlaté glóby (za nejlepší dramatický snímek a nejlepší režii) a tři Oscary (za výpravu, kameru a vizuální efekty).

Terminator 2, Arnold Schwarzenegger

Cameron natočil spoustu úspěšných snímků

Perfekcionista James Cameron je jedním z nejvlivnějších filmařů Hollywoodu. Na svém kontě má kromě Avatara a Titanicu i superúspěšné a dodnes respektované filmy - např. Terminátor s Arnoldem Schwarzeneggerem či druhý díl Vetřelce. Cameron s oblibou zkouší nové technické možnosti při vytváření trikových scén a jeho filmy jsou vždy vizuálně opulentní. Sám ale říká: "Trikové záběry a efekty jsou prima věc, vždy ale bude hlavní samotný příběh.".

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.